avdhus66c3kghaf5arx2

در بافت دور چشم با افزایش سن تغییراتی ایجاد می شود که میتوان آنها را بشرح زیر دسته بندی کرد

  • چروکهای شعاعی کناره ی خارجی چشم یاچروکهای پنجه کلاغی
  • چروکهای ریز در زیر چشم که گاه تا روی گونه ها ادامه دارند
  • شل و آویزان شدن و چروک پوست پلک بالا و پایین
  • گودرفتگی چشم بدلیل تحلیل بافت چربی اطراف چشم
  • در برخی افراد تیرگی دور چشم نیز به مشکلات فوق اضافه میشود

برای درمان چروکهای پنجه کلاغی،برخی چروکهای ریز پایین چشم و شل و آویزان شدن پوست پلک بالا بهترین درمان تزریق بوتاکس است. با این روش درمانی که انقباض عضلات در محل مورد نظر را بطور موقت از بین میبرد خطوط چروک اطراف چشم محو شده و با ایجاد لیفت یا بالا بردن ابرو افتادگی پوست پلک  بالا کاهش می یابد.

حتی در سنین بالاتر در صورتیکه فرد تمایلی به انجام جراحی برای برداشتن پوست شل شده ی پلک یابلفاروپلاستی نداشته باشد،میتوان با بوتاکس آویزان بودن پلک و ظاهر خواب آلوده و خسته ی چشم را بهتر کرد.

برای چروکهای ریز اطراف چشم که با چشم فاصله داشته باشند می توان از لیزر فراکشنال با درجه ی پایین نیز بهره گرفت. این لیزر با تحریک کلاژن سازی عمق چروکها را کاهش می دهد و قوام مستحکم تری به پوست ایجاد می کند.

پی آر پی

برای درمان چروکهای ریز اطراف چشم،شل و اویزان و چروک شدن پوست پلکها و تیرگی اطراف چشم و تاحدودی پف پلکها یکی از بهترین انتخابها انجام پی آر پی است.در این روش با گرفتن چند سی سی از خون بیمار در کیتهای مخصوص وسانتریفوزآن،پلاکتهای فرد جداسازی شده و پس از فعال سازی توسط پزشک در محلهای مورد نظر تزریق میگردد.

در این روش روند کلاژن سازی پس از تزریق شروع شده و طی یکماه مشهود می شود و پس از سه تا چهار ماه به حداکثر می رسد.تزریق پی ارپی در صورتی  که با آماده سازی صحیح نمونه و به روش صحیح انجام شود ،تاثیر بسزایی در بهبود قوام پلک،کاهش چروکها وبهبود تیرگی دور چشم خواهد داشت.

برای درمان تحلیل بافت چربی اطراف چشم بهترین راه تزریق بوتاکس و پی آر پی میباشد که باایجاد حجم در این ناحیه چروکها و تیرگی دور چشم را نیز کاهش می دهد.

درمواردی که پوست پلکها بیش از حد شل واویزان است ،انجام بلفاروپلاستی توصیه میشود.در این روش با بی حسی موضعی پوست اضافی پلک برداشته می شود و ظاهر پلکها اصلاح می شود.

با انجام هر یک یا ترکیبی ازموارد فوق حسب مورد می توان ظاهری شاداب و جذاب به چشم هدیه کرد.

عوارض تزریق بوتاکس

١- واکنش هاى غیر معمول شامل خستگى ، سر درد ، تهوع ، علائم شبیه سرماخوردگى ، دانه هاى قرمز در نقاط مختلف بدن.

٢- واکنش در محل تزریق بصورت قرمزى و تورم.

٣- غیر قرینه شدن صورت و ابروها که با تزریق مجدد در محل هاى مناسب بهبودى مى یابد.

۴- تزریق بوتاکس ممکن است روى بعضى از افراد بى تاثیر باشد و یا خیلى کم تاثیر کند که این موضوع مى تواند ناشى از تولید آنتى بادى بر علیه توکسین تزریق شده باشد. براى جلوگیرى از ایجاد مقاومت بهتر است که از حداقل دوز ممکن بوتاکس استفاده شود و فاصله تزریق ها را تا هر اندازه که ممکن است طولانى کرد.

5- افتادگى پلکها که ناشى از تزریق مقدار زیاد دارو و یا تزریق غیر دقیق دارو می باشد که معمولا بعد از چند هفته بهبود مى یابد.

مراقبت هاى بعد از تزریق

١- بعد از تزریق بهتر است بیمار به مدت چهار ساعت ایستاده و یا نشسته باشد و از دراز کشیدن خوددارى کند چون در حالت خوابیده امکان پخش داروى تزریق شده از محل اصلى تزریق به اطراف وجود دارد.

٢- بهتر است بلافاصله بعد از درمان بیمار عضلات صورت را منقبض و منبسط کند (حالتى شبیه به شکلک درآوردن ) این کار باعث مى شود داروى تزریق شده بصورت یکنواخت در عضلات پخش شود.

٣-از ماساژ مناطق تزریق شده خوددارى شود.

۴-اثرات بوتاکس از ۴٨ ساعت بعد از تزریق بوتاکس شروع شده ولى حداکثر اثر آن دو هفته بعد از درمان ظاهر مى شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)