syringe injection beauty concept

بـرای برطرف کـردن خط اخم، خنده، چروک ها و برجسته کردن لب ها و گونه ها راه های مختلفی وجود دارد که در میان آنها تزریق ژل، چربی و بوتاکس طرفداران بیشتری دارد.ژل ها انواع مختلفی دارند. ژل های معتبر و کوتاه مدت (۶ تا ۹ ماهه) معمولا عوارضی ندارند. اما ژل های میان مدت (۲ تا ۵ ساله) ممکن است به ندرت عوارضی داشته باشند با این حال عوارض خطرناکی ندارند. نوعی ژل دائمی به نام «ژل پاژ» در قدیم استفاده می شد. این ژل عوارض بسیار زیادی دارد و هنوز هم افرادی که در گذشته ژل پاژ تزریق کرده اند درگیر عوارض آن هستند؛ چه آن را تخلیه کرده یا نکرده باشند. مولکول های این ژل برای مدتی طولانی در بدن باقی می مانند و ممکن است در آینده باعث عوارض جدیدی در قسمت های دیگر بدن شوند. درحال حاضر فقط ژل های هیالورونیک اسید و برخی ژل های دیگر در بازار موجود است و دیگر از ژل پاژ استفاده نمی شود. البته مارک ژل، کشور سازنده و داشتن تاییدیه های پزشکی ازاهمیت بالایی برخوردار است.

 سوالات متداول

- چه ژلی دوام بیشتری دارد؟

اما اگر بخواهیم در مورد تزریق ژل های نیمه موقت توضیح بدهیم باید بگوییم که فقط چند نوع از آن ها تائید شده هستند مثلا یک نوع تائید شده آن، کلسیم هیدروکسی آپاتید است که بین ۲ تا ۳ سال ماندگاری دارد و باید به طور عمقی تزریق شود. این نوع، ژل بسیار خوبی است و مثل ژل های دیگر چند روز اول کبودی وکمی تورم در اطراف محل تزریق دیده می شود.

- تفاوت ژل با چربی چیست؟

ژل یک ماده خارجی است و انواع مختلف آن در بازار وجود دارد. ژل ها به ۳ گروه موقت، نیمه دائمی و دائمی تقسیم می شوند، البته هنوز ژل دائمی که تمام استانداردهای دارویی را داشته باشد و هیچ عارضه ای نداشته باشد، ساخته نشده است.پس می توان گفت صحبت بیشتر روی ژل های موقت و نیمه دائمی است. ژل های موقت از متداول ترین انواع ژل ها هستند، و این ها ژل هایی هستند که از هیالورونیک اسید ساخته شده اند که علاوه بر جبران حجم از دست رفته، سنتز کلاژن را هم تحریک می کنند و به این وسیله به پوست قوام بیشتری می بخشند.

- در چه صورتی چربی جذب می شود؟

عوارض ناشی از تزریق چربی بیشتر به شکل تورم در ناحیه تزریق شده است که پس از ۲هفته ازبین می رود. معمولا کبودی ندارد به جز ناحیه زیرچشم که امکان کبودی هست و طی ۱۰ ۱۲روز ازبین خواهد رفت.نتایج تزریق چربی تماما بستگی به تکنیک انجام و مهارت پزشک دارد و اگر درست ودقیق انجام نشود چربی برای مدت ۳ ۴هفته بیشتر دوام نخواهد داشت وجذب می شود.

- ژل‌ها براي بدن ضرر دارند؟

اگر ژل استاندارد استفاده كنيد مي‌توان گفت براي بدن ضرري ندارد ولي به هرصورت بايد بدانيد ژل يك ماده خارجي است كه حتي اگر استاندارد باشد وقتي وارد زير پوست مي‌شود ممكن است بدن نسبت به آن ماده خارجي واكنش نشان دهد و چند ماه يا چند سال بعد، دچار التهاب يا قرمزي يا به‌اصطلاح گرانولوم (يعني واكنش بدن) شود. بنابراين احتمال اين ‌كه يك ژل استاندارد بدن را دچار مشكل كند، وجود دارد اما اين خيلي به ندرت پيش مي‌آيد عوارضي مثل تورم، التهاب و واكنش جسم خارجي به ‌صورت سفتي آن نقطه و عفونت.البته ژل‌هاي هيالورونيك چون ظرف 21 ماه جذب مي‌شوند بنابراين احتمال فوق‌العاده كمي وجود دارد كه مشكلي ايجاد شود و اگر مشكلي ايجاد شود مربوط به همان 21 ماه است و بعد از آن، جذب مي‌شود.

فواید

- نیاز به استخراج ندارد و در یک مرحله فقط باید در محل مورد نظر تزریق کرد.

- در لایه های سطحی قابل تزریق است لذا به چشم بیشتر می آید.

- مهارت چندانی مورد نیاز نیست.

- نتیجه نهائی آن سریع است.

- به مهارت و تکنیک پزشک بستگی زیادی دارد.

- به دلیل منطقه وسیع تزریق  نیاز به بی حسی بیشتری دارد.

- برای نتیجه نهائی مدت زمان بیشتری بیمار باید منتظر بماند.

- باید بصورت یک دست و یک نواخت تزریق ژل انجام شود.

موارد منع مصرف

- خانمهای باردار

- خانمهایی که دوران شیر دهی را سپری می کنند

- بعضی از اختلالات انعقادی

- وجود عفونت در محل تزریق

- افرادی که داروهای خاص مصرف می کنند

مراقبت های بعد از تزریق

- سه روز کمپرس سرد صورت و محل دهنده ،سپس کمپرس گرم باعث تسریع جذب کبودی و ورم میشود.

- برای کاهش ورم صورت، استفاده از نمک باید محدود شود.

-استحمام کردن از روز دوم بلامانع است ولی از تحت فشار قرار دادن و ماساژ دادن مناطق تزریق شده اکیداً خودداری فرمایید.

- در سه هفته ی اوّل تزریق، از قرار گرفتن طولانی مدت در آفتاب، استفاده از فضاهای گرم (سونای خشک و بخار) و حمام های طولانی مدت شدیدا بپرهیزید.

- در طی دوره استراحت و نقاهت خود در منزل، از انجام فعالیت هایی نظیر نظافت و باغبانی که نیاز به خم شدن یا وارد کردن فشار دارند خودداری کنید، زیرا این می تواند باعث تشدید ورم صورت طولانی تر شدن آن شود. بطور کلى در چند روز اول از کارسنگین منزل و خم شدن خودداری کنید

- راه رفتن آرام را سریع شروع کنید که هم از لخته شدن خون در پاها جلوگیرى میکند و هم تورم صورت را کاهش میدهد.

- از انجام ورزش شدید به مدت چند هفته باید خودداری شود در صورتی که عادت به ورزش کردن منظم دارید، بعد از چند روز می توانید ورزش های سبک تری ( به شرط آن که موجب افزایش تورم و تعریق صورت نشود) انجام دهید، ورزش های کششی سبک مانند شنا و پیاده روی آرام مانعی ندارد .

- در محل تزریق چربی بخیه زده نمی شود و در نتیجه نیازی به کشیدن بخیه ونیز پانسمان کردن وجود ندارد.

- در صورت لزوم ۲۴ ساعت بعد از تزریق چربی ،زدن کرم ضدآفتاب و آرایش کردن مانعی ندارد.

- آناناس تازه حاوی ماده بروملین و ویتامین ث است که در تسریع جذب کبودی و ورم موثر است و هرچه بیشتر مصرف شود بهتر است.

- بدلیل کاهش تحرک ممکن است دچار یبوست شوید ، بهتر است از میوه هاى تازه ، ماهی و میگو و امگا۳ به وفور میل کنید.

- تا ۱۰ روز مصرف نمک به حداقل کاهش داده شود.

- داروهای خود را تا آخر مصرف کنید.

- اگر چه عفونت نادر است، آنتی بیوتیک خوراکی (نظیر سفالکسین) قبل و بعد از عمل تجویزمی شود( از شب قبل از عمل تا ۵ روز بعد از تزریق) معمولا برای کنترل درد نیازی به داروی مخدر نیست و استفاده از استامینوفن و یا ژلوفن کافی خواهد بود.

نتایج

نتایج تزریق ژل دائمی نیست و بسته به نوع ژل مورد استفاده، مد ت ماندگاری آن ۶ مــاه تا حداکثر ۱۸ ماه می باشد. این نکته  دقیقا به سود درمان جو است چراکه با این کار عوارض ژل های ماندگار قدیمی را به صفر رسانده اند و امکان تغییر فرم حجم سازی برای درمان جو به آسانی فراهم می شود.از طرفی بدیهی است که عواملی چون استفاده منظم از کرم ها ی مخصوص و تغذیه مناسب و …نیز در ماندگاری بهتر بافت اثر زیادی دارد. با این همه چون این ژل ها بافت را خواه ناخواه به ساخت و ساز وامی دارند حتی پس ازکاهش تدریجی ژل، بافت تا بیش از ۳۰% نسبت به فبل از تزریق ژل بهبود کیفیت نشان می دهد. نکته مهم اینکه یکی از دلایلی که این ژل ها تایید سازمان غذا و داروی آمریکارا دریافت کرده اند دقیقا مدت اثر مشخص آن هاست که خطر واکنش نامطلوب بافتی مانند گلوله شدن و بدفرم شدن را به کمترین حد خود رسانده است. ضروری است بدانید تزریق چربی با اینکه در افراد خیلی مسن با صورت های چروکیده بهتر جواب می دهد اما برای افراد جوان که نمی خواهند دو تا سه هفته کبودی و تورم شدید صورت(محل تزریق چربی) و شکم یا ران و ..(که از آن چربی برداشت می شود) را تحمل کنند اصلا ضرورتی ندارد چرا که عملا از نظر ماندگاری نیز تنها در برخی موارد چند ماه بیشتر دوام دارند. از سویی روش تزریق ژل ها بسیار سبک است و درد و عارضه و دوره نقاهت ندارد اما تزریق چربی دستکم دو ساعت زمان می برد و نیاز به بی حسی وسیع و همکاری زیاد درمان جو دارد و حدودا یکماه زمان می برد تا صورت فرم نهایی اش را پیدا کند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)