post_image

فتق دیسک كمر بیماری نیست كه به طور كامل قابل پیشگیری باشد، اما بهتر است تمام افراد سالم از برداشتن و جا به جا كردن اشیای سنگین پرهیز كنند. انجام حركات ورزشی نیز می تواند احتمال بروز بیماری فتق دیسک کمر را كاهش دهد. در صورتی كه كمردرد داشته باشید و این درد به داخل ران یا ساق تیر بكشد، حتماً برای درمان فتق دیسک کمر به پزشك متخصص فتق دیسک کمر مراجعه نمایید.

اگر مواد داخل دیسك به سمت بیرون برجستگی پیدا كرده باشد، اصطلاحا (Protrusion) نامیده می‌شود.اگر مواد داخل دیسك از سطح دیسك كنده شده و به بیرون راه پیدا كرده باشد، فتق (Extrusion) نامیده می‌شود. كه این حالت به مراتب شدیدتر از حالت قبلی است. در مواردی كه با انجام MRI، مشاهده می‌شود كه دیسك دارای برجستگی ساده‌ای بوده، كه خیلی آب‌ دار نبوده، این حالت Bulging نامیده می‌شود كه برآمدگی دیسك كاملا مشهود است.

گاه ممكن است مجموعه علایم مذكور بروز كند كه تحت عنوان هرنیاسیون نامیده می‌شود، كه تعریف ترمینولوژیك دقیق آن با هم متفاوت است.با تشخیص دقیق هر یك از مراحل مذكور، می‌توان اقدام درمانی لازم را انجام داد.

علل فتق دیسک کمر

فتق دیسک یا دیسک کمر را یکی از شایعترین صدمات مکانیکال بدن میدانیم. به صورت طبیعی امکان دارد هر فرد به بیرون زدگی دیسک کمر مبتلا شود. کارمندان بیشتر از کارگران ساختمانی در معرض ابتلا به دیسک کمر هستند. با افزایش سن و از دست دادن آب بدن می توان شاهد بیرون زدگی و فتق دیسک کمر در افراد بود. رعایت نکردن مکانیک صحیح بدن به هنگام انجام فعالیت‌های مختلف به ویژه در هنگام نشستن را از جمله شایع‌ترین علل بیرون زدگی دیسک کمر است.

شایعترین قسمت ایجاد دیسک در بدن را در ناحیه کمر و پس از آن در ناحیه گردن اعلام میکنیم. در صورت شدت بیرون زدگی درد به ترتیب به ناحیه باسن، رانها، ساق پا و حتی انگشتان پا می رسد که هر چه میزان درد به قسمت‌های پایین‌تر بدن سرایت کند، شدت بیرون زدگی بیشتر بوده و درمان فیزیواتراپی آن نیز سخت‌تر خواهد بود.

راه های درمان بیرون زدگی و پارگی دیسک كمر

چگونگی درمان و نوع عمل توسط پزشك تشخیص داده می شود و برای هر بیمار، عمل جراحی متناسب با شرایط وی در نظر گرفته می‌شود. اگر بیمار مبتلا به فتق دیسک کمر به موقع مراجعه كند و هنوز بیماری خیلی پیشرفت نكرده باشد، در اكثر این بیماران با دادن داروهای شل‌كننده و ضدالتهاب، مراحل حاد برطرف می‌شود.

مرحله بعدی درمان بیمازران مبتلا به فتق دیسک کمر، انجام فیزیوتراپی کمر می‌باشد. متعاقب آن با تقویت عضلات اطراف ستون فقرات به وسیله ورزش یا تحریكات الكتریكی، بار و فشار وارده به ستون فقرات را كم می‌كنیم تا مشكل فتق دیسک کمر كاهش یابد. ولی اگر فتق دیسک كمر در مراحل پیشرفته باشد و فرد دچار پارگی و بیرون زدگی و فشار روی ریشه عصبی شده باشد، در این مرحله نمی‌‌توان از روش‌های ذكر شده برای درمان فتق دیسک کمر استفاده كرد. به عبارتی هر كدام از روش‌های درمانی، زمان و مورد خاصی باید داشته باشند تا نتیجه مطلوب گرفته شود؛ به‌طور مثال زمانی كه دیسک به ریشه عصبی فشار می‌آورد، ممكن است فیزیوتراپی و ورزش كردن باعث تشدید درد و حتی علایم عصبی و فلج‌های مختلفی شود، بنابراین در این مرحله حتما باید از عمل جراحی استفاده كرد.

در تمام روش‌های درمانی فتق دیسک كمر، امكان عود مجدد وجود دارد، ولی معمولاً عودها در سطوح بالا‌تر و پایین تر دیسك درمان شده ی قبلی اتفاق می‌افتد. البته گاهی ممكن است در همان سطح قبلی هم اتفاق بیفتد. اگر بیمار مراحل درمان فتق دیسک کمر را به خوبی انجام دهد و ورزش‌هایی را كه برایش تجویز شده ادامه دهد و وزن خود را نیز كاهش دهد، ممكن است تا آخر عمر هیچ مشكل برایش پیش نیاید، ولی اگر مراحل درمانی را كامل انجام ندهد، امكان عود مجدد وجود دارد. در روش‌های جراحی هم به همین ترتیب می‌باشد.

وقتی بیمار عمل می‌شود، به او توصیه میشود كه به تقویت عضلات بپردازد و در كنار تقویت عضلات فیزیوتراپی دیسک کمر را هم ادامه بدهد. نباید وزنه‌های سنگین را بلند كند و كارهای اشتباهی را كه قبلا انجام می داده تكرار كند.در غیر این صورت ممكن است در همان سطح اولیه و یا سطوح دیگر دچار در رفتگی دیسک شود. روش‌های عمل جراحی نیز متفاوت است و از عمل‌های كوچك و بسته تا عمل‌های باز و بزرگ انجام می شود. به عنوان مثال اگر سطح در رفته فقط یك سطح باشد و بیمار لاغر باشد و میزان در رفتگی نیز كم باشد، در این موقع از روش‌های عمل بسته می‌توان استفاده كرد. اگر كمی شدیدتر باشد، از روش‌های میكروسكوپی استفاده می‌كنیم و اگر خیلی شدید باشد و چندین سطح را گرفتار كرده باشد و بیمار چاق نیز باشد، ناچارا باید از روش‌های باز و وسیع استفاده شود.

تنها در مواردی که شدت بیرون زدگی دیسک به حدی است که فرد نمی تواند روی پاشنه خود راه رفته و پنجه‌های پا را بالا بگیرد و بعد از دو هفته درمان دارویی فتق دیسک کمر، استراحت و فیزیوتراپی نیز وضعیت پاهای او به حالت عادی بازنگشت، انجام عمل جراحی برای درمان فتق دیسک کمر توصیه می‌شود. بی تحرکی بسیار بیشتر از مشاغل پرتحرک زمینه ساز فتق دیسک کمر می‌شود و در همین راستا افراد پشت میزنشین مانند کارمندان بسیار بیشتر از کارگران ساختمانی در معرض خطر ابتلا به دیسک کمر هستند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” درمان فتق دیسک کمر با فیزیوتراپی ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فتق دیسک کمر مطالعه فرمایید.

منبع: بیتوته. پرسیارپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Tagged with:  
Share →