پیری-پوست

شفافیت و روشنی پوست خواسته بسیاری از افراد است. مصرف انواع میوه‌ها به سلامت پوست کمک می‌کند و تغذیه مناسب یکی از آسان‌ترین راه‌هایی است که به شادابی و ‌طراوت پوست ختم می‌شود. استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و کنار گذاشتن غذا‌های چرب و دور ریختن وسایل آرایشی نامناسب، همه و همه، راه‌هایی هستند که به سلامت پوست کمک می‌کنند؛ و البته «پیلینگ» هم یکی از همین روش‌ها است.

از بین بردن بافت های مرده پوست همان لایه‌برداری از پوست است ؛ که در واقع در این روش ، لایه سطحی و خشن شده ی پوست برداشته می‌شود.

متخصصان پوست به دلایل متفاوتی لایه‌ برداری پوست را به بیمارانشان پیشنهاد می‌کنند. بنابراین تشخیص با پزشک است که انجام این روش را برای مراقبت از پوستتان توصیه کند. از لایه‌برداری برای از بین بردن جای جوش‌ها و چروکهای خفیف و منافذ باز از روی صورت هم می‌توان استفاده کرد. برخی متخصصان پوست از این روش درمانی برای از بین بردن لک صورت یا « ملاسما » استفاده می‌کنند. از پیلینگ برای برداشتن جای اسکار( سالک ، بخیه و سوختگی و…) از روی پوست نیز استفاده می‌شود.

لیزردرمانی

دستگاه های لیزر بر اساس بیماری های مختلف پوستی تقسیم بندی می شوند .

مثلا لیزری که جهت پوست استفاده می شود با لیزری که برای لک یا ضایعات عروقی استفاده می شود متفاوت است . لذا امروز با استفاده از طول موج های متفاوت جهت بسیاری از بیماری ها لیزر تراپی انجام می شود . لیزرها به دو دسته تهاجمی و غیر تهاجمی تقسیم می شوند .

در لیزرهای تهاجمی پوست آسیب می بیند که البته با توجه به صلاحدید پزشک و ارزیابی نفع و ضرر آن برای بیمار استفاده می شود . ولی در لیزرهای غیر تهاجمی معمولا به غیر از قرمزی پوست عارضه دیگری رخ نمی دهد .

به طور کلی به خوانندگان محترم توصیه می شود چنانچه به دلایلی تصمیم به انجام لیزر یا پیلینگ صورت بگیرند باید انجام سه مرحله را برای خود لازم بدانند :

– مرحله پیش از عمل که فرد جهت عمل آماده می شود .

– مرحله عمل که به اقدامات پزشک مربوط می شود .

– مرحله بعد از عمل که باید توصیه پزشک معالج را جدی بگیرند و الا در این مرحله ممکن است عوارض ناخواسته ای از قبیل سوختگی ، ایجاد لک های پوستی و …ایجاد گردد .

کدام فصل برای پیلینگ صورت و لیزر مناسب تر است؟

بهترین فصل ، فصل پاییز و زمستان می باشد . زیرا طول روز کم تر بوده و آفتاب کمتر و سرمای بیشتر برای فرد مفید می باشد .

بیمار باید قبل و بعد از لیزر چه مراقبت هایی انجام دهد ؟

به بیمارانی که جهت اهداف مختلف تصمیم به انجام لایه برداری پوست یا لیزرهای تهاجمی می گیرند توصیه می کنیم که از برنزه کردن پوست ( آفتاب گرفتن های طولانی ) شدیداً خوداری کنند . هم چنین در صورتی که بیماری پوستی به خصوصی مثل تبخال پوستی و یا حساسیت پوستی دارند قبل از انجام درمان یا لیزر به پزشک خود اطلاع دهند .

عوارض جانبی

از عوارض لیزر می توان به ایجاد لک های تیره یا کمرنگ ، سوختن پوست ، حساسیت پوست و فعال شدن بعضی بیماری های پوستی اشاره کرد به همین جهت به متقاضیان توصیه می شود حتما با پزشک متخصص در این زمینه مشورت و سپس مبادرت به انجام اقدامات درمانی کنند .

چنانچه فردی مبادرت به انجام پیلینگ صورت و یا لیزرتراپی نماید باید پس از انجام آن از نور آفتاب پرهیز نماید و یا حتما از ضد آفتابی که پزشک معالج توصیه می نماید استفاده نماید .

میکرودرم ابریژن

در این روش، توسط دستگاهی، پودرهای اکسیدآلومینیوم با فشار روی پوست پاشیده می‌شود. کریستال‌های اکسید آلومینیوم بسیار سخت هستند و برای خراشاندن و ساییدن پوست مناسب‌اند. این دستگاه، یک فشار منفی به پوست وارد می‌کند و عملی شبیه بادکش انجام می‌دهد. از ترکیب این ساباندن و ایجاد فشار منفی یک لایه‌برداری مکانیکی خوب روی پوست صورت اتفاق می‌افتد که خواص زیادی دارد؛ از جمله شادابی و روشن تر شدن پوست، بهبود منافذ باز پوست، بهبود جوش‌های سرسیاه و سرسفید، کم رنگ شدن لک‌های صورت و حتی بدن، بهبود چین و چروک‌های ظریف با واسطه ترشح فاکتورهای رشد متفاوت ثانویه به ایجاد فشار منفی و بادکش روی پوست و بالاخره افزایش نفوذ داروهای موضعی پوست که به ویژه برای بیماران مبتلا به لک صورت یا آکنه می‌تواند موثر باشد.

پیلینگ چه فرقی با میکرودرم ابریژن دارد؟

استفاده از مواد شیمیایی لایه بردار، همان پیلینگ است؛ موادی مانند اسید سالسیلیک، اسید سیتریک، اسیدهای میوه یا آلفاهیدروکسی اسید AHA یا تری کلرواستیک اسید (TCA). در این روش اسیدهای لایه‌برداری با درصدهای متفاوت روی پوست صورت استعمال شده و عمل لایه‌برداری به صورت شیمیایی انجام می‌شود.

اسیدهای میوه

استفاده از اسیدهای میوه با غلظت بالا و استفاده از تری کلرواستیک اسید باید حتما توسط متخصص پوست و مو و در کلینیک انجام شود زیرا مدت ماندگاری اسید روی پوست و نواحی خاصی که دارو باید مالیده شود یک امر کاملا تخصصی است و توجه نکردن به این مساله می‌تواند موجب سوختگی پوست و عوارض مربوطه شود. اسیدهای میوه غلظت پایین‌تر را افراد می‌توانند بدون نسخه از داروخانه‌ها تهیه کنند و در منزل، شب‌ها هنگام خواب استفاده نمایند. بهتر است این فرآورده‌ها (AHA) دور چشم و دور دهان استفاده نشود زیرا موجب تحریک و قرمزی و التهاب این نواحی خواهد شد. درصدهای بالاتر مانند ۵۰ درصد و ۷۰ درصد باید توسط متخصص پوست به کار روند.

مراقبت های بعد از درمان

پس از انجام هر پیلینگ صورت و پوست به اشعه خورشید به میزان چندین برابر حساس می گردد. لذا مراقبت از آفتاب اساس مراقبت های بعدی را تشکیل می دهد. باید از ضد آفتاب های قوی تر استفاده نمود و لایه حفاظتی ضخیم تری از آن بر روی پوست مالید. به علاوه از نور خورشید چه به طور مستقیم و چه غیرمستقیم پرهیز نمود و در ساعاتی که نور خورشید بیشترین نفوذ را دارد بهتر است فرد از خانه خارج نشود رعایت بهداشت پوست بعد از لایه برداری خصوصاً در انواع عمیق تر می باشد تا از خطر عفونت پوست جلوگیری شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)