چه عواملي باعث بدرنگي و تغيير رنگ دندانها مي شود ؟

تغيير رنگ : دندان مي تواند در اثر افزايش سن ، جذب رنگ مواد خوراكي ، ضربه به دندانها ، درمان ريشه يا عصب كشي دندانها و همچنين اثر عوامل شيميايي و دارويي به وجود آيد .
مهمترين علت تغيير رنگ عمومي دندانها قهوه، سيگار و چاي مي باشد. در صورتي كه ضربه اي به دندان وارد شود و يا دندان مورد درمان ريشه يا عصب كشي قرار گيرد تغيير رنگ دندانهاي مورد آسيب امكان پذير است و اين حالت باعث تغيير رنگ يك يا چند دندان محدود خواهد شد. عامل ديگر تغيير رنگ تك دندان پركردگي هاي فلزي و پوسيدگي مي باشد.

گاهي اوقات دندانهاي يك فرد از ابتدا و تحت عواملي مثل ژنتيك و يا داروهاي مصرف شده در دوران كودكي دچار تغيير رنگ مي گردند كه اين عامل باعث تغيير رنگ كل دندانها خواهد شد.

درمان بدرنگي دندانها چيست؟

سفید کردن دندان بر اساس نوع عامل بوجود آورنده بدرنگي درمان مورد نظر انتخاب خواهد شد . درمان هاي شايع بر اساس علت بدرنگي عبارتند از :

بدرنگي هاي عمومي در اثر رنگ گيري از موادخوراكي كه با جرمگيري و بروساژ دهان رفع مي گردند.
بدرنگي هاي عمومي ناشي از افزايش سن ،ژنتيك و دارويي را مي توان با ( درمان هاي سفيدكننده دهان (Bleaching) ) و يا (لامينيت) از بين برد. گاهي استفاده از مجموع اين درمان ها و حتي (روكش) براي تصحيح فرم و رنگ الزامي خواهد بود.
بدرنگي ناشي از درمان ريشه و يا ضربه زدن به دندان به كمك سفيدكردن دندان Bleaching قابل درمان مي باشند ولي احتمال اجبار به درمانهاي جانبي مثل (روكش ) و (لامينيت) وجود دارد.

اگر عامل تغيير رنگ دندان پوسيدگي و يا پركردگي هاي فلزي است خروج پوسيدگي و پركردگي فلزي و استفاده از پركردگي هاي (هم رنگ دندان) و يا اينله هاي چيني مشكي شما را حل مي نمايد .

images (6)

تفاوت اصلی لامینت سرامیکی و کامپوزیتی در چیست؟

لامینت‌های سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیتی دارند. ثبات رنگ در لامینت‌های سرامیکی بیشتر است و اصولا ظاهر زیباتری دارند.
لامینت‌های کامپوزیتی ثبات رنگ کمتری دارند و مزیت اصلی آن‌ها نسبت به لامینت‌های سرامیکی، قیمت ارزان‌تر و تراش کمتر دندان است.

- انجام این درمان چه شرایطی دارد؟ چه کسانی می‌توانند از درمان لامینت استفاده کنند و چه کسانی نمی‌توانند؟
لامینت برای «اصلاح مشکلات خفیف تا متوسط دندان‌های قدامی» کاربرد دارد. بسیار مهم است که دندان دچار ضایعات گسترده نباشد و مشکلات زیبایی در حد می‌نای دندان ختم شود. مسئله مهم دیگر اکلوژن بیماراست؛ وجودعادات دهانی چون دندان قروچه (براکسیسم و یا کلنچینگ) کنترا اندیکاسیون درمان لامینیت محسوب می‌شود. در زمان دندان قروچه بیمار نیروی بسیار زیادی را به دندان‌های خود و لامینت وارد می‌کند که در طی زمان منجر به شکستن لامینت می‌شود.

- آیا در جریان این درمان دندان‌ها تراش می‌خورند؟

- تراش دندان قبل از گذاشتن لامینت بستگی به طرح و شکل اولیه دندان‌ها و وضعیت اکلوژن بیمار دارد. در برخی از موارد انجام هیچ گونه تراشی لازم نیست اما در برخی از موارد تراش دندان لازم است. البته به طور کلی تراش ایجاد شده در دندان‌ها بسیار محافظه کارانه‌تر از تراش روکش است و حجم بسیار کمتری از دندان تراشیده می‌شود.

مزایا وونیر و لمینت

ونیر می­تواند ظاهر طبیعی دندان را بازیابی کند.
بافت لثه به خوبی می­تواند مواد پرسلین را تحمل کند.
پرسلین به کار رفته در ونیر در برابر ایجاد لک مقاوم است.
با توجه به اینکه رنگ ماده پرسلین ونیر را می­توان انتخاب کرد، با استفاده از ونیر می­توان ظاهر دندان­های تیره شده را سفید­تر کرد.
روکش ونیر یک روش محافظه­کارانه برای تغییر رنگ و ظاهر دندان در اختیار افراد قرار می­دهد. با استفاده از این روکش دیگر نیازی به تغییر شکل زیاد دندان در مقایسه با سایر روش­های درمانی نیست و با این وجود این روش می­تواند یک راهکار قوی­تر و از نظر زیبایی موثرتر برای حل مشکلات بیمار در این زمینه باشد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)