67FF9D04-8B2A-4771-9101-E6278560EE90_61__1500x1000-480x320

موهای ناخواسته یا زائد به موهایی گفته می شود که در مواضعی از بدن ایجاد میشود که غیر معمول بوده و رنگ تیره آنها نیز این رویش غیر طبیعی را بیش ترنمایان می سازد.رویش موهای زائد راعمدتا درنواحی چانه ، لب فوقانی ، نواحی دو طرف صورت ، در فرورفتگی ناحیه کمربه رنگ تیره و سیاه می توان مشاهده نمود.ریشه هرمودارای رنگدانه ای به نام ملانین بوده که در روند رشد مو ، به تدریج این رنگدانه فعال گشته و تمامی بدنه یک مورا تیره و به رنگ های سیاه ، قهوه ای و بلوند و … در می آورد .مکانیسم اثر لیزر،بربمباران و نابود ساختن رنگدانه یا ملانین موجود درریشه مو استوارمی باشد .

در لیزر موهای زائد، فوليكول موهای زائد كاملا تخريب می ‌شود و امكان رشد موهای زائد در آن ناحيه خاص از بين می ‌رود. اين درمان در چند مرحله و طی چند هفته انجام می ‌شود. نتيجه حاصل از اين روش در اغلب مواقع، موفقيت‌آميزودايمی است. مشكل اصلی ليزراين است كه هزينه زيادی به بيمار تحميل می ‌كند. ليزر، آخرين و جديدترين راه برای درمان موهای زائد است. ولی در هر حال بايد انتظار شما از اين روش درمانی هم معقول و واقع‌ گرايانه باشد. پزشكان معتقدند اثر بخشی ليزربه اثبات رسيده است. پس ازليزر، برخی موها فورا مي‌افتند ولی اغلب موها در عرض 2 هفته از بين می ‌روند. ‌

انواع لیزر موهای زائد

لیزر دایود

لیزرهای دایود رفع موهای زائد موجود به صورت پالسی و با طول موج های 800 یا 810 نانومتر می باشند. جذب این طول موج درملانین تاحدی کمتر از لیزرهای الکساندریت و یاقوت و بیشتر از Nd: YAG، IPLها می باشد.به علت محدوده وسیع تنظیمات طول پالس و انرژی کاربردهای وسیعی داشته و قابلیت استفاده در پوستهای تیره را نیز میسرمی سازد. اگر فرد آگاهی و تجربه ی کامل نداشته باشد می تواند پوست فرد را بسوزاند. این دستگاه در نژاد ایرانی مناسب است.

مزایای دایود
 • دارای عمق نفوذ بیشتر نسبت به الکساندرایت
 • کاهش رسیک به خاطر پالس یکنواخت
 • خنک سازی سطحی
 • قابلیت استفاده در پوست های تیره

لیزر الکساندرایت (الکس)

یکی از پیشرفته ترین دستگاهای لیزر دنیا برای از بین بردن موهای زائد می باشد . یکی از خصوصیات منحصر بفرد این دستگاه قابل تنظیم بودن طول موج و میزان انرژی برای از بین بردن هر نوع مو و پوست می باشد . لیزر الکساندرایت از نوع لیزرهای جامد است که دارای طول موج 755 نانومتر و در محدوده نور مرئی می باشد. با توجه به جذب بالای ملانین در این طول موج کاربرد ویژه آن، از بین بردن موهای زائد است. برخی کارشناسان لیزرالکس را قدرتمندترین و پر تاثیرترین لیزرازمیان موارد بالا می دانند. این دستگاه مجهز به سیستم خنک کننده مخصوص برای جلوگیری ازسوزش می باشد. البته لازم به ذکر است میزان درد استفاده از این دستگاه به طرز قابل توجهی بیشتر از موارد بالا و بخصوص لیزرهای آی پی ال و ایلایت است.

سوالات متداول

- چه تعداد جلسه برای درمان موهای زائد كافی است؟

پاسخي قطعی به این سؤال نمی توان داد چون بسته به فرد و محل مورد درمان تعداد جلسات متفاوت است. مثلا لیزر موهای زائد صورت بیشتر از ناحیه زیر بغل طول می كشد و در كل به طور متوسط 7-3 جلسه درمان لازم است ولی ممكن است بیشتر یا كمتر طول بكشد و درصورت وجود زمینه اختلالات هورمونی به درازا می كشد.

- علائم تأثیر لیزر روی موهای زائد چیست؟

 • كاهش تعداد موها
 • كاهش سرعت رشد
 • نازك شدن موها
 • كمرنگ تر شدن موها كه همه اینها منجر به طبیعی تر شدن منظره محل درمان می شود

-  لیزرموهای زائد میتواند چه عوارضی داشته باشد؟

 • سوختگی
 • لك
 • عفونت
 • عدم جواب
 • فولیكولیت و آكنه

- چه آمادگیهایی برای انجام لیزرباید داشت؟

6 هفته قبل:  بیمار از كندن مو به وسیله موم و الكترولیز خودداری كند اما می تواند از تراشیدن یا كرمهای موبر استفاده كند. آفتاب گرفتن ممنوع است و باید ازتركیبات ضدآفتاب استفاده كند. بیمارانی كه پوست تیره تردارند باید ازكرمهای روشن كننده استفاده كنند.

روز قبل: ناحیه مورد درمان را بتراشد به نحوی كه تنها يك میلیمترازنوك مواز پوست بیرون باشد. اگر بیمار سابقه تبخال دارد مصرف آسایكلوویر را شروع كند.

روز درمان: برای 1.5-1 ساعت كرم بی حس كننده حاوی لیدوكائین و پریلوكائین استفاده میشود. اگر ناحیه مورد درمان بزرگ باشد برای جلوگیری ازعوارض این داروها از پماد پیروكسیكام استفاده می كند.

-  برای كاهش درد وعوارض  لیزرازچه روشی استفاده میشود؟

به غیر از تركیبات بی حس كننده و ضد درد ضمن لیزر از روشهای مختلفی برای سرد كردن پوست استفاده می شود. این روشها شامل استفاده از ژل سرد، هوای سرد، شیشه های سرد و اسپری سردكننده است. در میان این روشها ژل سرد كمترین تاثیر را دارد و اسپری سردكننده موثرترین است.

-  فاصله جلسات از هم چقدر است؟

بسته به محل لیزر موهای زائد دارد و بین يك تا 2 ماه است. بهترین معیار فاصله بین لیزرها، زمانی است كه طول می كشد تا تعداد قابل توجهی از موها در بیاید. بیمار ایده آل، بیماری است كه پوستی روشن اما مویی مشكی و ضخیم داشته باشد. انتظاراتش واقع گرایانه بوده و اختلال هورمونی نداشته باشد.

موارد منع مصرف

کسانی که باردار هستند، کسانی که بیماری های عصبی دارند و ممکن است جای لیزرشان را بکنند و دستکاری کنند و کسانی که به خاطر شغل شان مجبورند ساعات طولانی در آفتاب باشند و همچنین کسانی که در محل مورد نظر، عفونت فعال یا زخم دارند باید تا زمان بهبود عفونت و زخم شان صبر کنند.

مراقبت های بعد از لیزر

ممكن است ورم و قرمزی در محل لیزر موهای زائد وجود داشته باشد كه گذاشتن یخ می تواند سبب كاهش آن شود. معمولا نیازی به استفاده از مسكن نيست. گاهی اطراف ریشه موها دلمه میبندد كه 10-7 روز طول می كشد، در این موارد از پمادهای آنتی بیوتیك استفاده میكنیم تا دلمه ها بریزند. ممكن است رشد موی لیزرشده يك تا  2هفته بعد از لیزرهم ادامه پیدا كند بعد ازآن بریزد. بیمار باید از آفتاب پرهیز كند زیرا به خصوص در افراد با پوست تیره تر ممكن است 3-2 ماه طول بكشد تا اثر برنزه كننده آفتاب از بین برود و دراين بین شكل درمان بیمار را به تعویق بیندازد.باید توجه داشت در بعضی بیماران كه سابقه عوارض لیزرمو وجود دارد یا به عللی احتمال عوارض درآنها بیشتر است، می توان ازتست استفاده كرد. دراین حال بیماریك نقطه را لیزر می كند و یك هفته بعد ویزیت می شود كه اگر مشكلی نداشت درمان را شروع می كنیم.در اغلب حالات سرخی حاصل از درمان لیزری بیش از چند ساعت پایداری ندارد و مالیدن پماد اکسید زینک یا کرم های ترمیم کننده ی بعد از لیزربرای از بین بردن این حالات کفایت می کند. محافظت ناحیه ی تحت درمان از اشعه ی خورشید نیز امرمهمی است که به همین دلیل از فرآورده های ضدآفتاب با عوامل محافظتی بالا استفاده می گردد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)