static.squarespace.comکاربرد طب سوزنی در درمان بیماری ها بسیار گسترده و متنوع بوده و موارد ذیل نمونه هایی از آن می باشد: میگرن، سینوزیت، آسم و تنگی نفس، بیماری های اعصاب و روان، افسردگی، اضطراب، بی خوابی، زود عصبانی شدن، تیک ها و پرش های عصبی، ناتوانی جنسی، سکته مغزی، دیسک و سیاتیک، کمردرد مزمن، آرتروز، روماتیسم، زوناف بی اشتهایی و پر اشتهایی، یبوست مزمن، دیسک گردن ، تهوع، سکسکه، ترک سیگار، ترک اعتیاد داروئی و مواد مخدر، چاقی و لاغری، اختلالات قاعدگی، اختلالات پوستی، آکنه، پسوریاریس، اگزما، وزوز گوش، سرگیجه، ناشنوایی، کاهش بینایی و… امروزه در درمان طب سوزنی ممکن است از جریان الکتریسیته نیز استفاده شود. بسیاری از پزشکان اعتقادی به این نوع روش از طبابت ندارند و بر عکس بسیاری دیگر با استناد به آمار به دست آمده از بهبود بیماران این روش را برای معالجه توصیه می کنند. آزمایش ها نشان می دهد این روش می تواند برای کاهش دادن درد پس از جراحی، شیمی درمانی، جراحی های دندان و… بسیار مؤثر واقع شود. همچنین شواهد بسیاری موجود است که طب سوزنی می تواند در معالجه بیماری هایی چون اعتیاد به مواد مخدر،درمان سکته مغزی، فعال کردن دوباره ماهیچه های تنبل، سردرد، دردهای مفصلی، انواع آسم و تنگی نفس به عنوان یک راه حل و یا حداقل در کنار درمان دارویی استفاده شود. تحقیقات جدید نشان می دهد که طب سوزنی توانایی کاهش و حتی برطرف کردن انواع درد را داشته و می تواند توانایی های قسمت های مختلف بدن افراد را بالا ببرد. لیست موارد استفاده طب سوزنی تأیید شده توسط سازمان بهدشات جهانی عبارتند از:

بیماری های ارتوپدی: آرتروز مفاصل زانو، آرنج تنیس بازان، شانه یخزده، درد پایین کمر Low Back Pain، آسیب های ورزشی بافت نرم.

بیماری های عصبی: میگرن، ام اس، فلح عصب صورت، فلج بعد از سکته مغزی، وزوز گوش و سرگیجه

دردهای مزمن: دوران قاعدگی، آتریت روماتویید و دیگر بیماری های بافت همبند، ناتوانی جنسی، کاهش وزن، زیبایی و ترک اعتیاد، تهوع ناشی از شیمی درمانی، سردرد، فیبرومیالژی (درد مزمن در نقاط اتصال عضلات)، درد زایمان، درد کمر، آرتروز، درد دندان.

این روش برای رفع سنگ کلیه یا آرتروز پیشرفته، سردرد، بیماری های حاد دستگاه تنفس، روماتیسم حاد، مشکلات قاعدگی زنانه، مشکلات اندام های هضم غذا، اختلال های گوناگون دستگاه عصبی و دردهای گوناگون کاربرد دارد. اگر شرایط زیربنایی مولد علایم یک بیماری غیر قابل علاج باشند درمان سوزنی او بی فایده خواهد بود. طبق آخرین بررسی های انجام شده و همچنان که در کتاب Modern-Advanced Text of Acupuncture طب سوزنی وجود دارد، طب سوزنی در درمان بسیاری بسیاری از بیماری ها به شرح زیر مؤثر است. 1) انواع بیماری های گوارشی مثل زخم معده، اثنی عشر، ورم روده ها (کولیت)، یبوست مزمن. 2) بیماری های استخوانی و مفاصل شامل آرتروز مفاصل مختلف مثل زانو، گردن درد، عصب سیاتیک دست و پا و غیره و همچنین ورم مفاصل یا بیماری های مختلف استخوان ها. 3) بیماری های اعصاب مانند افسردگی، اضطراب، بی خوابی، بیماری وسواس فکری و بعضی بیماری های روان، 4) بیماری های زنان مانند نازایی، دردهای قاعدگی، پریودهای نامنظم، بیماری های تخمدان، پرولاپس رحم، پریودهای دردناک 5) بیماری های گوش و حلق و بینی مثل وزوز گوش، کری عصبی، کری استخوانی، سرگیجه، تهوع و استفراغ. 6) سردردهای مختلف مانند میگرن، سردردهای سینوزیتی، سردردهای عروقی، سینوزیت و سردردهای عصبی. 7)بیماری های ریوی مثل آسم ریه حساسیت ها و سرفه. 8) به منظور تقویت کبد و سیستم ایمنی و پیشگیری از بیماری ایدز و هپاتیت ها 9) بسیاری از بیماری های دیگر که در کتاب های معتبر پزشکی طب سوزنی و سایت های اینترنتی مرتبط موجود است.

درمان و تسکین دردهای گردن، کمر، زانو و سردردهای میگرنی با طب سوزنی

طب سوزنی در کنترل دردهای گردن، کمر، زانو و دردهای با منشأ تنشی مانند سردردهای میگرنی بسیار مؤثر است و این گونه دردها را تسکین می دهد. طب سوزنی یک روش درمانی مکمل است که به موازات درمان هایی مانند ارتوپدی استفاده می شود، اما برخی پزشکان از طب سوزنی به عنوان درمان اصلی درد های میگرنی و دردهای آرتروزی استفاده می کنند. برای تسکین بسیاری از دردهای روحی جسمی از طب سوزنی کمک گرفته می شود. همچنین بیماری های آسم با منشأ عصبی و بیماری های ناشی از استرس مانند سندرم معده تحریک پذیر و نیز برخی از انواع کولیت ها را می توان با طب سوزنی درمان کرد. به طور کلی طب سوزنی به عنوان یک طب مکمل برای افسردگی های خفیف کاربرد دارد. طب سوزنی به عنوان یک طب قدیمی با بیش از 5 هزار سال سابقه، می تواند ابزار خوبی برای پزشکان در درمان بیماری های روان تنی باشد. طبق تئوری قدیم طب چینی، طب سوزنی حرکت انرژی و زیستی را در بدن تسهیل و گرما و سرمای بدن را تنظیم می کند. مسیرهای سوزن های این طب در بدن، مسیرهای خاص الکتریکی هستند که با تغییرات در محیط های شیمیایی و الکترومغناطیسی بدن، باعث تنظیم هورمون ها و انرژی در بدن می شوند و بیماری را درمان می کنند.

اثر طب سوزنی در درمان کمر درد

یک بررسی وسیع نشان داده است که طب سوزنی برای تسکین کمردرد مؤثر و مقرون به صرفه است. گروهی از محققان در گزارشی می نویسند: طب سوزنی باید به عنوان یک گزینه ی مؤثر در تدابیر درمانی برای بیماران مبتلا به کمردرد مزمن در نظر گرفته شود. ویت و همکارانش می نویسند که بیماران برای درمان کمردرد مداوم به طور چشمگیری به شیوه های طب مکمل، به خصوص طب سوزنی روی آورده اند، اما بررسی ها در مورد تأثیر بخش بودن طب سوزنی نتایج متناقضی به دست داده است. این محققان برای بررسی اثر بخشی و مقرون به صرفه بودن استفاده طب سوزنی همراه با مراقبت های معمول کمردرد، بیش از یازده هزار فرد مبتلا به کمردرد مداوم را وارد تحقیق خود کردند. در گروه درمانی، بیماران در طول یک دوره ی سه ماهه، تا 15 جلسه، درمان با طب سوزنی را دریافت می کردند و سه ماه پس از آن مورد پیگیری قرار می گرفتند. پس از این دوره، در بیمارانی که در گروه درمان قرار داشتند، به طور قابل توجهی نسبت به گروه شاهد (گروهی که تحت درمان با طب سوزنی قرار نگرفته بودند)، عملکرد کمر به حال عادی بازگشته بود و درد تسکین پیدا کرده بود. طب سوزنی نسبت به مراقبت های معمول برای درمان کمردرد هزینه بیشتری در بر داشت، اما با توجه به افزایش میزان بهبودی در بیماران، شیوه ای مقرون به صرفه به نظر می رسید.

طب سوزنی و ام اس

طب سوزنی می تواند به مشکلات مربوط به ادرار در بیماران ام اس کمک کند. استفاده از طب سوزنی برای بیماری های مختلف مورد آزمون قرار گرفته است اما مطالعات کمی در خصوص بیماری ام اس و طب سوزنی صورت گرفته است. در همین رابطه و برای ارتقا دانش و آگاهی مان از اثر طب سوزنی و ام اس مطالعه ای روی مشکل ادرار در بیماران ام اس و استفاده از طب سوزنی برای درمان آن صورت گرفت، در این مطالعه چهل و یک بیمار ام اس از انواع عود کننده و پیشرفته انتخاب و به چهار گروه تقسیم شدند. گروه اول هیچ نوع درمانی دریافت نکردند، گروه دوم داروهای رایج مربوط به کنترل مثانه را دریافت نمودند، روی گروه سوم طب سوزنی انجام شد و گروه چهارم نیز هم طب سوزنی و هم داروهای رایج کنترل مثانه را دریافت کردند. آزمایش به این ترتیب بود که پس از هر بار ادرار باقیمانده در مثانه اندازه گیری می شد. نتیجه اینکه گروه دوم (آنهایی که از درمان های دارویی رایج استفاده می کردند) و گروه سوم (آنهایی که از طب سوزنی استفاده می کردند) بهترین نتیجه را به دست آوردند. این مطالعه همچنین به طور مقدماتی شواهدی را ارائه داد که طب سوزنی می تواند در درمان مشکلات مربوط به مثانه مفید باشد ضمن اینکه نشان داد داروهای مرسوم و رایج همراه با طب سوزنی در این مورد می توانند بدون مشکل به کار برده شود.

درمان آرتریت (التهاب مفاصل) با طب سوزنی

از آنجایی که اکثر افراد معمولاً این تصور را در ذهن دارند که طب سوزنی فقط برای تسکین دردها کاربرد دارد، احتمالاً بیماری آرتریت (التهاب مفاصل) از شایع ترین بیماری هایی است که بیماران برای درمان خود به یک متخصص طب سوزنی مراجعه می کنند. در طب غربی اکثر موارد آرتریت را به صورت آرتروز (استئوآرتریت) با آرتریت روماتوئید تقسیم بندی می کنند. آرتروز (استئوآرتریت) بیماری است که بر اثر فرسودگی مفاصل ایجاد می شود و بنابراین بیشتر در افراد مسن دیده می شود. در افراد جوان، این بیماری معمولاً در مفصل هایی بروز می کند که قبلاً دچار صدمه شده باشد. این بیماری مفصل های بزرگ را گرفتار می کند، مفصل هایی مثل مفصل های لگن و مفصل زانو. هنگامی که سطوح طبیعی مفصلی فرسوده شده و از بین می روند، تجمعاتی از کلسیم در آن ایجاد می شوند و بیمار متوجه می شود که مفصلش سفت شده و دردناک می گردد به خصوص در هنگام حرکت دادن مفاصل. از سوی دیگر، بیماری آرتریت روماتوئید یک بیماری التهاب است که می تواند افراد را در هر سنی گرفتار کند، حتی بچه ها ممکن است گرفتار شوند. به طور کلی در بیماری آرتریت روماتوئید، مفصل های کوچک دچار مشکل می شوند و ملتهب و تغییر شکل می یابند. بعضی از این بیماران به طور کلی بهبود می یابند در حالی که عده ای دیگر ممکن است از کار افتاده و زمین گیر شوند. با این حال اکثر افرادی که دچار آرتریت روماتوئید می شوند بدون اینکه دچار موارد شدید آن گردند درجاتی از ناتوانی را تجربه می کنند. بنا به دلایلی، این بیماری در بین خانم ها شایع تر از آقایان می باشد. ویژگی هر دو نوع آرتریت آن است که مفصل ها دردناک و سفت می شوند و ممکن است متورم شده و باد کنند. در طب سنتی چین، این علایم و مشکلات را به انسداد جریان چی (QI) در بدن نسبت می دهند که این وضعیت یا بر اثر گرفتاری مریدین ها به علت تهاجم عوامل خارجی ایجاد می شوند و یا بر اثر صدمه دیدن یک مریدین ایجاد می گردد. صدمه به یک مریدین ممکن است در ابتدا به صورت کاملاً موضعی در یک جا باشد، اما اگر درمان نگردد اختلال در جریان چی (Qi) ممکن است گسترش یافته و سایر مریدین ها را نیز گرفتار سازد. برای مثال اگر یک فوتبالیست دچار صدمه ای در زانویش شود زانوی او متورم و کبود می شود. این وضعیت بعد از مدتی بهبود یافته و زانو به وضعیت طبیعی خود باز می گردد. از سوی دیگر این فوتبالیست سعی می کند که قبل از بهبودی کامل دوباره فوتبال بازی کند این وضعیت می تواند با بهبودی او تداخل نموده و باعث مزمن شدن مشکلش شود. طب سنتی چین عقیده دارد که صدمه اولیه باعث بروز اختلال در جریان چی در مریدین کیسه صفرا می شود. از آنجایی که جریان چی به حالت طبیعی خود باز نمی گردد این اختلال گسترش یافته و به مریدین مثانه، معده، کبد، کلیه، و طحال منتشر می شود. این انسداد جریان چی است که باعث بروز درد و تورم می شود. یک متخصص طب سوزنی با زدن سوزن به نقاط خاصی می تواند این انسداد را برطرف نموده و مشکل بیمار را حل نماید. برای درمان این بیماری، متخصص طب سوزنی از نقاطی استفاده می کند که تهاجم سرما و رطوبت را از بین برده و انسدادی که در جریان چی وجود دارد را بر طرف نماید. به علت مزمن بودن بیماری، تولید چی حفاظتی را نیز باید تحریک کرد تا به بیمار کمک نماید که با بیماریش مقابله کند.

درمان آرتروز با طب سوزنی

قرن های متمادیست که درمان آرتروز و درد مفاصل توسط طب سوزنی رواج داشته است. طب سوزنی برای بسیاری از مبتلایان به عنوان جایگزین یا مکمل درمان های مدرن آرتروز استفاده می شود. طب سوزنی تنها برای درد مفاصل کاربرد درمانی ندارد، بلکه در مفاصل تحریک شده و ملتهب می تواند منتج به تسکین درد قابل توجهی شود. طی هزاران سال در طب سنتی چینی، طب سوزنی برای تسکین درد به کار برده شده است. امروزه این روش به صورت گسترده ای در پزشکی مدرن کاربرد دارد. این کاربرد تنها به درمان درد مفاصل محدود نمی شود و بسیاری از پزشکان متخصص از فواید طب سوزنی، در بیماری های مختل، استفاده می کنند. اکثر مبتلایان به آرتروز مفصلی، آرتریت روماتوئید، آرتروز حاد و نقرس به دنبال استفاده از اثر شفابخش طب سوزنی، همراه یا به جای داروهای آرتروز یا دیگر روش های درمانی هستند. بنابراین، باید دانست عملکرد طب سوزنی در این زمینه چگونه است. طب سوزنی شامل قرار دادن سوزن های بسیار ظریف در نقاط مختلفی از بدن است. این نقاط معمولاً نزدیک ناحیه ی درد بوده و ممکن است تا قبل از شروع درمان، با هر تماسی، بسیار آسیب پذیر و دردناک باشند. دیگر نقاط استفاده شده برای درمان آرتروز، ممکن است از مفصل مریض دور باشند. متخصصین طب سوزنی این نقاط را نقاط بعید می نامند. احتمالاً هر جلسه ی درمانی در این روش، بین 2 تا 20 سوزن داشته باشد که این موضوع به متد درمانی پزشک بستگی خواهد داشت. سوزن های مورد استفاده مانند تاری از مو، نازکند و در هرجلسه تقریباً به مدت 20 دقیقه داخل پوست باقی می مانند. قبل از اینکه حتی شروع به کاهش درد در مفاصل کنید، به طور متوسط 3 تا 6 جلسه ی درمانی احتیاج خواهید داشت. تعداد جلسات درمانی، متفاوت خواهد بود. دردهای طولانی مدت، پیچیده و مزمن مثل آرتروز می تواند به 1 یا 2 جلسه ی درمانی هفتگی، طی چندین ماه احتیاج داشته باشد. پیش بینی میزان بهبود طی هر جلسه غیر ممکن است. برای یافتن میزان تسکین درد، تنها راه، انجام درمان است و اینکه ببینید بعد از آن چه اتفاقی برای مفاصلتان خواهد افتاد. نخستین جلسه ی طب سوزنی، ممکن است تا یک ساعت نیز طول بکشد. جلسات بعدی معمولاً کوتاه تر خواهد بود. هر جلسه  بین 2تا 20 سوزن نازک داخل پوست شده و چندین دقیقه به همان وضع باقی خواهد ماند. ماندن سوزن در بدن خوشایند نخواهد بود، اما اکثر افراد، تنها هنگام داخل شدن سوزن به بدن ،احساس گزش خفیفی می کنند و غیر از آن اظهار درد دیگری ندارند. احتمالاً، متخصص طب سوزنی با چرخاندن سریع سوزن ها، طی جلسه ی درمانی نقاط مربوطه را تحریک خواهد کرد. بیشتر افراد هیچ نوع عارضه ی جانبی ، بعد از استفاده از طب سوزنی ندارند. اما عده ی کمی ممکن است دچار خون ریزی یا حساسیت خفیف شوند. اگر برای اولین بار از طب سوزنی استفاده می کنید، ممکن است پس از اتمام جلسه ی اول درمان، دچار سرگیجه ی مختصری شوید. اگر از آرتروز رنج می برید، حتماً درمان با طب سوزنی را تجربه کنید. این روش تسکین دردی که مدت ها آرزومندش بودید برای شما به ارمغان خواهد آورد.

طب سوزنی و توانبخشی بیماران مبتلا به سکته مغزی (استروک)

طب سوزنی در بازتوانی بیماران مبتلا به استروک تأثیر به سزایی ایفا می کند خصوصاً در بیماران با دوره بیماری کوتاه تر از 3 ماه این تأثیر در بیماران با دوره کوتاه تر از یک ماه بسیار چشمگیرتر می باشد. در بیماران مبتلا به ضایعات مغزی وسیع، دوطرفه، عمیق، یا عود کرده نتیجه درمان ضعیف می باشد. در تحقیقات 2 دانشمند بر روی 109 بیمار مبتلا به استروک دیده شد که شروع درمان در سه هفته اول بیماری با 99% بهبودی همراه بوده و شروع درمان بعد از سه هفته 4/71% بهبودی را نشان داده است. در دانشگاه بوستون آمریکا دیده شد که بیمارانی که ضایعه ی کمتر از نصف مسیرهای حرکتی در سی تی اسکن داشتند و به خصوص آنهایی که ضایعه ای در ماده سفید اطراف مغز داشتند به درمان با طب سوزنی جواب عالی نشان داده اند. دکتر جانسون از دانشگاه سوئد تحقیق بر روی 78 بیمار با همی پلژی شدید که فقط 10 روز از شروع بیماری گذشته بود را انجام داد. بدین صورت که 40 بیمار در گروه کنترل تحت درمان روزانه و فیزیوتراپی و طب کار (occupational therapy) بودند و 38 بیمار هفته 2 جلسه به مدت 10 هفته درمان با طب سوزنی را شروع کردند و نتیجه نشان داد که گروه دریافت کننده طب سوزنی خیلی زودتر بهبود یافتند و اختلاف معنی دار و واضحی در خانه های پرستاری، روزهای سپری شده در بیمارستان، کیفیت زندگی و تحرک نشان دادند.

کاهش وزن با طب سوزنی

تجربه نشان می دهد انجام تمرینات ورزشی و رعایت برنامه ی غذایی کم کالری، برای اکثر افرادی که قصد کاهش وزن دارند کم اثر است. این افراد وقتی از برنامه ی خود دست می کشند، وزنی را که از دست داده اند دوباره به دست می آورند که این موضوع سبب ایجاد سرخوردگی و اضطراب زیاد می شود. افراد زیادی به علت همین نتایج، به تأثیر مثبت طب سوزنی در کاهش وزن روی آورده اند که ناشی از تأثیر این طب در تحریک ترشح اندروفین بوده که باعث کنترل اشتهای فرد می شود و باعث بهبود پرخوری عصبی فرد می گردد. توصیه می کنیم افراد چاق طب سوزنی را امتحان کنند. طب سوزنی به طور خاص برای چاق هایی که می خواهند وزن کم کنند، پیشنهاد می گردد. اما نخست، بهتر است بیمار وضعیت دقیق روحی – روانی خود را که باعث بروز ناهنجاری در تغذیه می شود با پزشک مطرح کند. این مسئله سبب می شود تا پزشک طب سوزنی، برای هر مراجعه کننده از درمان مخصوص خود شخص استفاده کند و روند کاهش وزن را ثمر بخش سازد. سپس وقت آن است تا به پزشک خود مجال دهید، سوزن ها را در مناطق مخصوص کاهش وزن بدن شما وارد نماید و عملکرد بدن تان را ترمیم نماید. در این حالت سوزن ها با تحریک نقاط مؤثر بر کنترل اشتها، روند کاهش وزن را قطعی می سازند. میزان کاهش وزن همان روال طبیعی و ماهانه 3 الی 4 کیلوگرم می باشد. در مقام مقایسه می تواند گفت کپسول های کاهش وزن مؤثر هستند اما ممکن است شما را دچار عوارض جانبی بعضاً خطرناکی قرار دهند. این در حالی است که طب سوزنی بدون شک یکی از بهترین راه های بی خطر برای کاهش وزن خواهد بود. همچنین با این روش دیگر احتیاج به تقویت اراده نخواهید داشت چرا که طب سوزنی بدن تان را تحریک خواهد کرد تا محرک های لازم برای کاهش وزن خود را تولید نماید. این طب باعث از بین رفتن اشتهای کاذب می شود که منتج به کاهش وزن به روشی به مراتب ساده تر از هر نوع رژیم غذایی خواهد شد. با کم شدن اشتها، وزن اضافی دیگر شانسی  برای تولید ندارد. نکته ی مثبت دیگر درمورد طب سوزنی، طبیعی بودن آن است که باعث می شود اعتیاد آور نباشد، و تنها شفابخش چارچوب از تعادل خارج شده ی جسم باشد. در واقع طب سوزنی به عنوان بهترین و طبیعی ترین درمان چاقی مخصوصاً برای افرادی که سال هاست از این بیماری رنج می برند، شناخته شده است. به طور قطع، طب سوزنی اولیه انتخاب برای کاهش وزن بدون عوارض جانبی خواهد بود. طب سوزنی توانایی هوازی بیماران قلبی را افزایش می دهد. یک متخصص پزشکی ورزشی و بازتوانی قلبی اظهار داشت: این روش درمانی می تواند با تغییر در مواد درونزای بدن تغییرات مفیدی را ایجاد کند. بیماران قلبی که طب سوزنی می شوند در مقایسه با کسانی که تحت این درمان قرار نمی گیرند می توانند در پیاده روی مسافت بیشتری را طی کنند. طب سوزنی باید حداقل 10 جلسه به طور منظم شده و توسط متخصص آگاه به بیماری های قلبی انجام شود. نقاط طب سوزنی در بیماران قلبی خاص بوده و باید مورد هدف این درمان قرار بگیرند. سطح خونی یک پیام رسان خاص، تومور نکروز فاکتور آلفا، معمولاً پس از درمان با طب سوزنی واقعی افت می کند. از آنجایی که تومور نکروز فاکتور آلفا از جمله عواملی است که به کاهش حجم عضلانی و قدرت عضلانی منجر می شود می تواند این اثر مثبت بر عملکرد عضله اسکلتی را توضیح دهد.

دانستنی های ضروری در مورد طب سوزنی

اساس طب سوزنی به یافتن محل دقیق نقاط حساس بدن و تحریک متناسب آنهاست. این نقاط باید بر اساس نوع بیماری خود مراجعه کننده باشد. بنابراین به نظر می رسد آشنایی با علم پزشکی برای یک پزشک طب سوزنی لازم است. از نظر این علم در بدن هر موجودی که زنده است دو نوع انرژی جریان دارد. این یک دیدگاه فلسفی است. بر این اعتقاد که نشأت گرفته از طب چینی است دو انرژی یین و یانگ در بدن هر موجود زنده ای وجود دارد تا زمانی که تعادل بین این دو انرژی برقرار باشد انسان در سلامت کامل به سر می برد. هر زمان تعادل بین آنها تحت تأثیر عوامل داخلی یا خارجی مثل فشارهای روحی، عدم تناسب کار اعضاء مختل شود، فعالیت ارگان های مربوطه مختل و انسان دچار بیماری می شود. پس باید تحریک متناسب نقاط خاصی از بدن بوسیله ی سوزن هایی مخصوص صورت می گیرد که بسیار ظریف هستند و می توانند تعادل از دست رفته را به بدن برگردانند و بیماری را به طور نسبی مداوا کنند. حتی در علم پزشکی نیز درمان هیچگاه قطعی نیست بلکه داروهای تجویز شده فقط قادرند مسکن درد باشند یا تا حدی بیماری را تحت کنترل در آورند. طب سوزنی در دهه ی اخیر به علت اثرات درمانی شگفت انگیزش مورد توجه محافل پزشکی قرار گرفته است به طوری که هم اکنون در آلمان و آمریکا مراکز متعددی در این زمینه تأسیس شده است. از سال 1975 سازمان بهداشت جهانی پس از بررسی های طولانی و علمی درمان بیش از ده ها نوع بیماری را توسط این نوع طب مورد توجه قرار داده و اقدام به تأسیس مراکز آموزشی در چین جهت آموزش پزشکان خارجی کرد. در خصوص انواع بیماری های قابل درمان توسط طب سوزنی می توان گفت: از جمله بیماری هایی که با این نوع طب می توان به درمان آن اقدام کرد کمردردهای طولانی کشیده از نوع اسپاسم عضلانی، فتق دیسک بین مهره ای، درد ناشی از آرتروز بین مفاصل خصوصاً مفصل زانو، محدودیت های حرکتی در شانه منجمد، بازیابی توانایی حرکتی بعد از فلج، سردردهای عروقی مثل میگرن و انواع اعتیاد است. در مورد نقاط حساس بدن برای طب سوزنی و تاریخچه ورود طب سوزنی به ایران می توان گفت بیش از 700 نقطه طلایی در بدن شناخته شده است که 360 نقطه ی آن تحت عنوان اصلی و بقیه اضافی تعریف شده اند. این نقاط در تماس قسمت های بدن به صورت محورهای مجزا تعریف شده اند. پزشک در درمان هر بیماری باید به تحریک این محورها بپردازد. طب سوزنی 20 سال است که در ایران رایج شده و در قدیم به صورت موردی پزشکان اقدام به این نوع طبابت می کردند. هم اکنون پزشکان زیادی هستند که با گرفتن مجوز از سازمان بهداشت و درمان پروانه فعالیت گرفته اند. مواردی که قبل از آغاز درمان با طب سوزنی باید نسبت به آن آگاهی داشت: باید به پزشک اعتماد داشته باشید. از گواهینامه پزشک جهت انجام طب سوزنی، اطمینان حاصل کنید. ممکن است افرادی هم با وجود عدم تخصص پزشکی، گواهی معتبری جهت انجام طب سوزنی داشته باشند. از پزشک در خصوص زمان درمان، میزان درد و هزینه انجام آن سؤال کنید. آیا هزینه های این درمان تحت پوشش بیمه قرار دارد؟ از این نکته نیز آگاهی حاصل کنید. ترسی از پرسش در خصوص این روش درمانی از پزشک مربوطه نداشته باشید. ممکن است او در خصوص میزان تأثیر طب سوزنی بر شما و بیماری تان بگوید. بهتر است قبل از انجام آن، این موارد را بدانید. همچنین قبل از شروع درمان، لازم است از اینکه سوزن های استریل و یکبار مصرف برای شما استفاده می شود، اطمینان حاصل کنید.

معاینات کلینیکی طب سوزنی

معاینات فیزیکی طب سوزنی معمولاً به صورت چینی و از طریق مشاهده رنگ گونه و صورت و رنگ چشم و زبان می باشد. گرفتن نبض از طب چینی اهمیت بسزایی دارد زیرا می تواند سرشت بیماران را مشخص کند که آیا بیمار در جهت سندرم گرمایی و یا سندرم سرمایی می باشد و از روی رنگ صورت و زبان و چشم به وجود بیماری در هر یک از اعضاء zang و fu پی می برد و سپس با پرسش و پاسخ گرفتن شرح حال از بیماران با توجه به مشاهدات فیزیکی می تواند نوع اختلال را در بیماران مشخص نموده و نسبت به درمان وی اقدام نماید.

مدت زمان درمان با طب سوزنی چه قدر است؟

اغلب بیماران وقتی از درمان به وسیله طب پزشکی ناامید می شوند به طب سوزنی روی می آورند ولی چقدر خوب است که قبل از هر مراجعه به بیمارستان و مصرف کردن دارو به متخصص طب سوزنی مراجعه کنند. بیشتر افرادی که دچار بیماری های مزمن می شوند، یا کسانی که از عمل جراحی بنا به شرایط جسمانی و روحی و روانی شان ترس دارند به استفاده از طب سوزنی رغبت نشان می دهند، ولی باز هم می گوییم طب سوزنی درمان قطعی بیماری نیست، تسکین دهنده درد است. روش ها و متدهای هر کس در انجام طب سوزنی منحصر به فرد است. معمولاً ترکیبی از جنبه های شرقی و غربی در نوع انجام طب سوزنی مؤثر است. تعیین نوع درمان برای شما نیاز به بررسی پزشک دارد. وی ممکن است سؤالات زیادی در خصوص نشانه ها و شیوه زندگی شما بپرسد. سؤالات و معایناتی از این قبیل: چه بخش هایی از بدن شما دچار درد است؟ بررسی شکل، پوشش و رنگ زبان شما. بررسی رنگ و روی صورت و چهره. قدرت، ریتم و کیفیت نبض. این ارزیابی ممکن است تا یک ساعت به طول بیانجامد، البته در قرارهای بعدی این زمان ممکن است به نیم ساعت کاهش یابد. دوره های درمانی در طب سوزنی به صورت 3 دوره است که هر دوره شامل 10 جلسه است که بیمار می تواند این جلسات را به صورت هر روز یا حداقل 3 جلسه در هفته انجام دهد. چنانچه بهبودی پس از 10 جلسه اول نمایان گردید لازم است 2 دوره بعدی را هم به طور منظم انجام دهد. پشتکار و منظم بودن بیماران برای گرفتن نتیجه ایده آل اهمیت زیادی دارد چون با زدن این سوزن ها بسیاری از موارد واسطه ای نظیر آندورفین ها، بتاآندورفین ها، آلکفالین ها، داینورفین، کاته کولامین ها، سروتوین، و موارد واسطه ای زیاد دیگری در حال افزایش در بدن می باشد، بنابراین اگر بیماران جلسات خود را به طور منظم ادامه دهند، نتیجه مطلوب خواهند گرفت و این روند در تسریع بهبودی بیماران کمک فراوانی می نماید. معمولاً طرح درمان بین 6 تا12 جلسه تعیین می شود، که ممکن است چند ماه به طول بیانجامد. پس از درمان نیز جلساتی تا یک سال برای مراقبت و بررسی تأثیرات درمان، توصیه می شود. در طب سوزنی، سوزن ها ممکن است در تمام نقاط بدن واقع شوند. گاهی حتی در نقاطی بسیار دورتر از نقاط درد، سوزن زده می شود. این امکان وجود دارد که به خاطر سوزن زدن در بخش های مختلف، لازم باشد اغلب لباس های خود را در آورید، پس از آن بر روی تختی دراز می کشید و سپس کار وارد کردن سوزن ها به پوست شروع می شود. سوزن های طب سوزنی بسیار باریک هستند و پس از وارد شدن به پوست، درد زیادی ایجاد نمی کنند. در هر جلسه از درمان معمولاً 5 تا 20 سوزن مورد استفاده قرار می گیرد. ممکن است برخی اوقات، پزشک نسبت به حرکت و یا چرخاندن سوزن ها اقدام کند. همچنین این امکان وجود دارد که سوزن های وارد شده گرم شوند و یا پلاس خفیفی از الکتریسیته بر روی آنها اعمال شود.

برداشتن سوزن ها

معمولاً در حالی که  شما دراز کشیده اید و مشغول استراحت هستید، سوزن ها برای 15 تا 30 دقیقه در محل وارد شده باقی می مانند. در این زمان معمولاً شما ناراحتی و دردی را به خاطر وجود سوزن ها تجربه نمی کنید. پس از آن سوزن ها ممکن است برداشته شده و یا سوزن های دیگری در سایر نقاط جایگزین شوند. در این صورت دقت کنید که از یک سوزن برای دو بار استفاده نگرددچرا که ممکن است منجر به ایجاد عفونت شود.

مرحله آخر

پس از اتمام کار، برخی از افراد احساس آرامش می کنند. عده ای دیگر نیز ممکن است انرژی بیشتری در خود حس کنند. البته همه به یک میزان، نسبت به طب سوزنی واکنش نشان نمی دهند. در صورتی که پس از چند هفته از شروع درمان، احساس بهبود و کاهش درد داشته باشید، می توان گفت که طب سوزنی برایتان مؤثر است.

هزینه درمان

تمامی لوازم مصرفی این نوع طب از خارج تهیه می شود. اغلب پزشکانی که با این نوع طب به درمان بیماران خود می پردازند، خود شخصاً به چین یا کشورهای تولید کننده ابزارآلات طب سوزنی می روند و لوازم مورد نیاز را وارد می کنند و چون اغلب لوازم یکبار مصرف هستند پس می بینید که باید نسبت به ویزیت پزشکان دیگر کمی بالاتر باشد. این طب به صورت یک یا دو جلسه در ماه نیست و در این طب برای بیمار نسخه تجویز نمی شود. در طب سوزنی شاید 10 جلسه متوالی باید بیمار مراجعه و تحت درمان قرار گیرد.

محورهای طلایی بدن

بدن انسان در 14 محور تقسیم شده که 360 نقطه طلانیی در آن قسمت ها واقع شده اند. این محورها به صورت متناسب در قسمت های مختلف بدن تقسیم شده اند. هر محوری هم نمایانگر یک عضو بدن است مثل محور طحال، محور کیسه صفرا، محور معده و… مشکلات مردم تلفیقی از این محورها است.

اقدامات همراه با طب سوزنی برای درمان

طب سوزنی علاوه بر بدن در ناحیه گوش نیز انجام می گردد، زیرا نقاط فراوانی در گوش بیمار وجود دارد که از نظر اعصاب مرتبط با مریدین ها و اورگان های حیاتی بیماران است که می توان به منظور بهبود عضو و جریان خون و انرژی یا چی از نقاط گوش استفاده نمود. ضمناً توأم با طب سوزنی در بعضی نقاط که در اصطلاح به نام Ah-Shi-points نامیده می شود و نقاط حساس می باشد به منظور نتیجه بهتر و افزایش سرعت جریان خون از ماده ای به نام موکسا استفاده می شود موکسا یک ماده صددرصد گیاهی است که در کوهستان های چین رشد می کند و هر ساله چینی ها با خشک کردن این گیاه و تبدیل آن به شکل های مختلف مخروطی، سیگاری یا سوکسای چسبناک توده ای آن را به کشورهای دیگر صادر می کنند. از خصوصیات این گیاه این است که حرارت را در خود نگه می دارند و این حرارت را رفته رفته به انتهای سوزن که در نقطه مربوطه و گاهی در مفصل دردناک مورد نظر قرار دارد، انتقال می دهد. از طریق حرارت و عکس العمل مربوطه به گلبول های سفید و آزاد شدن فاکتورهای ضدالتهابی موجب رفع کمردرد، زانو درد، دردهای روماتیسمی و غیره شده و یا به علت افزایش جریان خون در رفع بیماری ها کمک شایانی را انجام می دهد. به علاوه گاهی لازم است بعد از طب سوزنی در بعضی نقاط بدن از بادکش استفاده شود که این عمل نیز به افزایش جریان خون و جلوگیری از استاز یا رکود خون و چی کمک فراوانی نموده و درد و اسپاسم عضلات را کاهش می دهد.

تاثیرات طب سوزنی

تحقیقات علمی بر روی طب سوزنی به علت سخت بودن ایجاد گروه کنترل مناسب مشکل است. امروزه برای تأیید یا رد اثربخشی یک روش درمانی از پزشکی شاهد مبنا استفاده می شود که بر اساس انجام مطالعات متعدد و مستقل دقیق علمی و مبتنی بر متودولوژی صحیح است. با این که ادعاهای درمانی زیادی برای طب سوزنی عنوان می شود اما هنوز دلایل کافی برای تأیید این کاربردها وجود ندارد. برای درد حاد کمر طب سوزنی اثر مثبتی نداشته است ولی در دردهای مزمن کمر اثربخشی مثبتی مشاده شده است. این اثر مثبت تفاوتی با اثر درمان های معمول پزشکی مدرن یا سنتی نبوده است. اثر بخشی طب سوزنی در همراهی با روش باروری آزمایشگاهی (IVF) هم مثبت و هم منفی بوده است. در مورد اثر طب سوزنی بر تهوع و استفراغ بعد عمل، مطالعات نشان داد که طب سوزنی اثر مثبتی داشته اما اثرش کمتر یا مساوی با اثرات داروهای رایج بوده است. اثر طب سوزنی بر درد گردن در مطالعاتی بیشتر از اثر درمان کاذب بوده است. اثر طب سوزنی در مورد سردردهای بدون علت مثبت بوده ولی این اثر نیاز به مطالعات بیشتر دارد. در مورد سردردهای میگرنی هم اثر مثبتی دیده شده ولی به نظر می رسد این اثر ربطی به نحوه قرار گرفتن سوزن ها نداشته است. با این حال اثرات بهتر و عوارض کمتری نسبت به داروهای پیشگیری از میگرن دیده شده است. در مورد اثر بر دردهای استئوآرتریت نتایج تحقیقات نقض کننده هم هستند. هم نتایج مثبت و هم نتایج منفی از این تحقیقات به دست آمده است. در پی یک بازبینی سیستمیک تحقیقات مشخص شد که طب سوزنی اثر در درمان فیبرومیالژی ندارد. در مورد بیماری های آسم، فلج بل، وابستگی به کوکائین، افسردگی بالینی، دیس منوره (با استفاده از تحریک الکتریکی پوست)، صرع، گلوکوم، بی خوابی، سندرم روده تحریک پذیر، تحریم زایمان بچه، آرتریت روماتوئید، درد شانه، روان گسیختگی، ترک سیگار، سکته حاد، توان بخشی پس از سکته، آرنج تنیس بازان و فراموشی عروق هم مطالعه گروه کوچران (Codhrane Collaboration) نتوانست شواهدی مبنی بر اثر مثبت یا منفی به نفع طب سوزنی بیابد که این به علت تحقیقات ضعیف، مبهم و بد کیفیت بوده و نیاز به مطالعات بهتر احساس می شود. نتایج مثبت بعضی تحقیقات در مورد طب سوزنی می تواند ناشی از خطا در تحقیقات در مورد طب سوزنی می تواند ناشی از خطا در تحقیقات و ضعف در طراحی مطالعه باشد.

خطرات و عوارض

چنانچه شما برای شروع درمان با طب سوزنی، نزد یک دکتر متخصص بروید، خطرات استفاده از این روش درمانی بسیار پایین است. اما لازم است از برخی از خطرات و عوارض جانبی احتمالی نیز آگاه باشید:

- درد، خونریزی یا کبودی در بخش های سوزن خورده .

– صدمه به اعضای داخلی همچون ریه (در صورتی که سوزن با فشار و به صورت عمیق وارد شود)

– بیماری های عفونی مانند هپاتیت و ایدز (در صورت استفاده از سوزن های مستعمل)

در صورت استفاده صحیح از این تکنیک هیچ عارضه ای ایجاد نخواهد شد. اما به دنبال ورود افراد غیر حرفه ای و غیر متخصص در این کار، احتمال عفونت و آسیب اعضای بدن وجود دارد. از عوارض دیگر طب سوزنی موارد زیر را می توان نام برد:

- ضعف و بی حالی و غش کردن بیمار در صورت تحریک نقاط ممنوعه.

– درمان نشدن و حتی ایجاد مشکلات جدید در صورت تحریک نا درست نقاط که این عوارض در صورتی که درمان توسط متخصص طب سوزنی انجام شود به صفر می رسد.

برای پیشگیری از بروز عوارض عفونی، سوزن ها باید استریل باشند و می توان هر یک از آنها را برای یک و فقط یک بیمار استفاده کرد. همچنین قبل از هر بار استفاده از سوزن ها باید آنها را با الکل یا مود ضدعفونی کننده تمیز کرد. بدن هر فرد برای درمان به نوع خاصی از طب سوزنی پاسخ مثبت می دهد. اما شرایطی وجود دارد که ممکن است عوارض را در بعضی افراد افزایش دهد: چنانچه از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، ممکن است کبودی بیشتری داشته باشید و حتی دچار خونریزی شوید. در برخی از انواع طب سوزنی، پالس های خفیف الکتریکی از طریق سوزن ها به بدن منتقل می شود که ممکن است در عملکرد قلب برخی افراد که از ضربان ساز استفاده می کنند، تداخل و اشکال ایجاد کند. زایمان زودرس، عارضه ای است که در اثر تحریکات برخی از انواع طب سوزنی بر خانم های باردار ظاهر شده است. و در آخر اینکه اثرات طب سوزنی در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشند. اما بسیاری از مردم از آن به عنوان یک عامل مؤثر و مثبت یاد می کنند. به هر حال، مطالعات مختلف نشان داده اند، که طب سوزنی تأثیرات مطلوبی دارد. همچنین این درمان برای افرادی که صبر بیشتری برای دریافت جواب دارند، جواب بهتری می دهد. از آنجا که عوارض جانبی طب سوزنی بسیار کم است، امتحان کردن آن به شماتوصیه می شود. چنانچه دچار درد یا بیماری هایی که توضیح داده شد هستید، شاید بد نباشد این روش را هم برای تسکین دردها و آرامش بیشتر امتحان کنید.

منبع: کتاب آشنایی با طب سوزنی