امروزه روشهای متفاوتی برای پیوند و کاشت موی طبیعی گزارش میشود ولی همه آنها را میتوان به دو دسته اساسی تقسیم کرد:

1-روش fit

2-روش fut

درهر دو روش موها عموما از پشت سر برداشته شده و قسمتهای خالی کاشته میشوند.

در روش اول نیاز به تعداد محدود وکمتری تار مو برای کاشت هست ولی در روش دوم میتوان کل سر را در یک جلسه کاشت.یعنی در روش اول تعداد مشخصی تار مو برای کاشت برداشته میشود ولی در روش دوم یکباریکه از پشت سر بیمار برداشته شده و برای کاشت جلو سر بکار میرود.در ضمن بافت پشت سر بخوبی جراحی  میشود.

در روش اول کاشت مو احتمال از بین رفتن موهای پیوندی بیشتر است چون در جداسازی احتمال صدمه به ریشه بیشتر است.

سن پیوند هرچه بالاتر از سی سال بلشد بهتر است

قبل از سی سال فقط در شرایط خاص توصیه میشود

انتخاب پزشک و به دنبال آن تیم پیوند مو نقش خیلی مهمی در نتیجه دارد چرا که این کار بسیار وابسته به فرد بوده و اگر خوب انجام نشود نه تنها نتیجه خوبی ندارد بلکه بانک موی بیمار هم از بین میرود .

معمولا چند تار مو در سر کاشته می‌شود؟

بسته به شدت طاسی سر، از 1000 تا 4000 یا بیشتر تار مو كاشته می‌شود تا تراكم مناسبی از موها در این ناحیه ایجاد شود. در صورت طاسی شدید ممكن است بیش از یك جلسه برای ایجاد پوشش مناسب موها لازم باشد. موهای پیوند شده اغلب طی 18 تا 22 هفته پس از عمل، شروع به رشد كرده و در تمام طول عمر به رشد خود ادامه می‌دهند.

استفاده از كاشت مو به وسیله لیزر CO2 یا Er تا Yag موفقیت چندانی نداشته است. همچنین پیوند مو به روش پانچ گرافت و استفاده از روش كاشت اتوماتیك توسط دستگاه كاشت (سیستم بازگردانی خودکار مو) امروزه در دنیا كنار گذاشته شده و همچنین توسط انجمن تخصصی پوست و وزارت بهداشت به دلیل مشكلات فراوانی مطرود گشته است .

عمل پیوند مو درد دارد؟

معمولا بیمار طی عمل، دردی احساس نمی‌كند و یا دردش خیلی کم است. پس از عمل، یك بانداژ توری‌شكل روی سرش قرار داده می‌شود تا مانع جابجایی گرافت شود. روز پس از عمل نیز پانسمان تعویض و بانداژ برداشته می‌شود

ناحیه پشت سر كه موها از آنجا برداشته می‌شوند، بخیه زده می‌شود و بین 7 تا 12 روز پس از عمل، بخیه ها كشیده می‌شوند و بهبودی، كامل می شود .

عوارض

عوارض پس از عمل کاشت مو مو بسیار نادر است. ممكن است احساس كرختی خفیفی در ناحیه دهنده یا گیرنده مو وجود داشته باشد كه طی 2 تا 8 ماه پس از عمل كاملا بر طرف می‌شود. عفونت خفیفی ممكن است در ناحیه گیرنده مو ایجاد شود كه به راحتی با تجویز آنتی بیوتیك قابل درمان است. محل برداشتن مو در پشت سر كوچك است و به راحتی با موهای اطراف پوشانده می‌شود. موهای گرافت شده در جلوی سر، هیچ گونه اسكار یا زخمی بر جای نمی‌گذارند و پس از رویش موهای پیوند شده، كاملا پوشانده می‌شوند

تا چند روز پس از عمل ممكن است ناحیه پیشانی و اطراف چشم ورم کند كه ظرف مدت چند روز از بین می رود.

کاشت خط رویش مو

خط رویش جلوی سر یا همان خط رستنگاه مو به فاصله ای که بین پیشانی و موی سر وجود دارد گفته می شود.این منطقه از آنجاییکه تاثیر بسزایی بر روی چهره فرد دارد در کاشت مو از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین دلیل باید توجه شود که در طراحی این خط  نکاتی از جمله تناسب آن با باقی اجزای صورت و سن فرد رعایت شود. در صورت استفاده از فولیکولهای تک نخ وظریف و ایجاد خط رویش نامنظم، یک خط موی طبیعی به وجود خواهد آمد، به عبارتی روش کار به این صورت است که موهای تک نخ با ظرافت خاصی به موهای ضخیم متصل می شوند و این اتصال در جهت هرچه طبیعی جلوه دادن کاشت مو، نباید دارای نظم خاصی باشد.

پیوند موی جلوی سر و کمی بالاتر از پیشانی متقاضی یک ناحیه نوارشکل به عرض چند میلیمتر بوده که دارای  چند مشخصه می باشد:

۱) شکل  این  نوار شبیه یه حرف است بدین معنی که درطرفین مقداری تورفتگی دارد و در وسط به سمت جلو آمده است است.

۲) خط رویش موی سر در هرقسمت دارای نمای نامنظم و  زیگزاگ است و یک خط صاف و یک دست نمی باشد.

۳) موهای این نوار بصورت فولیکول های تک مویی و نازک هستند.

۴) زاویه خروج موها از پوست 30 درجه رو به جلو است ولی در قسمت های کناری، موهااندکی به طرفین متمایل شده اند. ۵) درتمام این ناحیه همه موها دارای زاویه یکنواخت بوده و هم جهت هستند تمامی این موارد بایستی در کاشت مو طبیعی در این منطقه حساس رعایت شود در غیر اینصورت خط موی جلوی سربه صورت عروسکی در می آید که بسیار زشت و زننده است و ترمیم آن هم فوق العاده مشکل و گاهی غیرممکن می باشد.

نکته مهم

اکثرافراد طاس  که نیاز به کاشت مو طبیعی دارند دوست دارند که خط موی جلو ی سرشان به اندازه زمانی باشد که ۲۵-۲۰ ساله بوده اند یعنی زمانی که دچار ریزش مو نشده اند. درحالیکه درطراحی این خط، سن قبلی شخص درنظر گرفته نشده بلکه سن فعلی وی و همچنین سالهای بعدی عمرشخص متقاضی این عمل مدنظرقرارگرفته و خط متناسبی برای وی ترسیم می گردد. به همین دلیل بعنوان یک اصل کلی خط موی جلوی سر در ترمیم مو طبیعی  بایستی دربالاترین حد ممکنه (نسبت به سن فرد متقاضی کاشت خط رویش مو) قرارگیرد. رعایت این اصل بخصوص در مورد نواحی کناری خط موی جلوی سراز اهمیت زیادی برخورداراست. اصلاح خط موی جلوی سرکه توسط افرادغیرمتخصص و فاقد صلاحیت و تخصص لازم و کافی در زمینه پیوند مو طراحی و کاشت شده است فوق العاده مشکل و درخیلی از موارد غیرممکن است. سخت ترین حالت زمانی است که خط مو را در عمل پیوند پایین تراز حد عادی آورده اند و اگر این وضعیت باگرد کردن بیش از حد خط نیز همراه باشد (یعنی شکل در عمل کاشت رعایت نشده باشد) کار اصلاح به مراتب دشوارتر می گردد. در هرحال بدلیل دشواری اصلاح خط موی غیرعادی بهتراست درا نتخاب پزشک متخصص کاشت و پیوند مو وسواس کافی به عمل آید.

مراقبت های بعد از عمل

در درجه اول مراقبت از زخم های ایجاد شده به وسیله ی یک پوشش نیمه نفوذپذیر می باشد که بسیار محکم نبوده و اجازه ی جریان طبیعی خون و مایعات میان بافتی را به محل زخم بدهد و هر روز تعویض شود.

- محل آسیب پذیر باید تا دو روز بعد از عمل جراحی از اشعه آفتاب محافظت شود. همچننی از شستشو ناحیه به وسیله ی شامپو تا دو روز باید خودداری شود. البته برخی پزشکان از روز بعد از طرحی اجازه شامپو کردن مو را به افراد می دهند.

- شامپو کردن مو یکی از مهمترین عوامل جلوگیری کننده از ایجاد دلمه و پوسته در اطراف زخم ایجاد شده در محل پیوند می باشد که برطرف کردن این پوستۀ و دلمه ها ریسک از دست دادن آن مود 10-7 روز بعد از طراحی را کاهش می دهد.

 در ده روز اول بعد از طراحی موهای جابجا شده به طرز بالقوه امکان واکنش نشان دادن به عمل خود را دارند. بعد از 3-2 ماه موهای جدید شروع در مکان جدید شروع به رشد می کنند و بعد از 9-6 ماه موها شروع به ضخیم شدن می کنند.

 – بیمار پس از عمل، یك داوری مسكن ملایم دریافت می‌كند. طی 2 تا 3 روز پس از عمل، بیمار باید در وضعیت 45 درجه بخوابد تا احتمال تورم پس از عمل كمتر شود. روی هر كدام از گرافت‌ها، دلمه‌ای بسته می‌شود كه حداكثر طی 10 تا 14 روز پس از عمل می‌افتد .

– ممكن است تعدادی از موهای پیوند شده در ابتدا ریزش داشته باشند، ولی چون پیاز مو زنده و سالم است پس از طی یك دوره سكون 3 تا 4 ماهه، شروع به رشد می‌كنند و تا ماه هشتم رویش موها كامل می‌شود و چون موهای پیوند شده تحت تاثیر آنزیم 5 آلفا ردوكتاز نیستند، به هیچ وجه تا آخر عمر ریزش ندارند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)