آب آوردن زانو به معنای تجمع مایعات اضافی در داخل مفصل زانو و یا اطراف آن است. زانو ممکن است در اثر یک تروما، آسیب ناشی از استفاده بیش از حد از زانو و یا یک بیماری آب بیاورد.

11

آرتروز زانو و علل ایجاد آن

 آب آوردن زانو موجب تورم و التهاب زانو میشود. آب آوردن زانو به علت افزایش مایع مفصلی زانو ایجاد میگردد. مایع مفصلی در حد چند سی سی بطور طبیعی در زانوی همه افراد وجود دارد. این مایع به توسط سلول هایی که بصورت یک لایه، سطح درونی کپسول مفصلی را میپوشانند ترشح میشود. به این لایه سلولی لایه سینوویال میگویند. افزایش ترشح مایع سینوویال معمولا به علت تحریک این سلول ها است. علل متفاوتی مانند عفونت، بیماری های متابولیک یا ضربه میتوانند موجب افزایش ترشح مایع مفصلی و در نتیجه آب آوردن مفصل زانو  شوند.

images

علل و دلایل زانو درد

وقتی تورم و آب آوردن زانو بطور ناگهانی و بعد از یک ضربه یا پیچ خوردن زانو ایجاد شود معمولا علت آن آسیب مینیسک  زانواست. فشار به منیسک زانو موجب کشیده شدن و در نتیجه تحریک سلول های سینوویال نزدیک آن شده و بدنبال آن آب آوردن زانو اتفاق مي افتد و زانو ورم ميكند.

در این موارد بررسی مایع مفصلی و آزمایشات خونی  براي درمان آب آوردن زانو معمولا طبیعی هستند. گرچه آسیب های منیسک زانو را میتوان در بسیاری اوقات با استفاده از ام آر آی تشخیص داد ولی توانایی این نوع  تصویربرداری در تشخیص آب آوردن زانو در بسیاری اوقات وابسته به مهارت کسانی است که این تصاویر را تهیه و تفسیر میکنند.

22

تسکین زانو درد

وقتی تورم زانو بدنبال آسیب منیسک زانو ایجاد شده باشد حتی بدون درمان هم معمولا بعد از چند روز تا چند هفته بتدریج فروکش میکند. در این حال اگر آسیب منیسک زانو به درستی درمان نشود در آینده هر بار فشاری به زانو وارد شود کشش بیش از حد بر روی منیسک آسیب  زانو دیده میتواند موجب تورم مجدد و آب آوردن دوباره مفصل زانو  شود.

مطالب بیشتر در سایت

علل و دلایل زانو درد

درمان آرتریت و زانو درد با ورزش

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو

 ورزش مناسب برای زانو درد پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Share →