post_image

آب درمانی، پیشینهٔ کهنی دارد. در واقع هیدروتراپی همان آب درمانی است که مردم صدها سال است که از آن استفاده می کنند. برکه ها و چشمه های آب معدنی، وان های عمومی، حمام های عمومی و استخرهای شنا نمونه هائی از محل استفاده از هیدروتراپی هستند. زمانی که شما دچار خستگی یا فشار ناشی از کار باشید و یا دچار درد و صدمات ناشی از ورزش و یا ورم و درد مفاصل شده باشید، به یقین آب درمانی برای تسکین درد می تواند کمک بسیاری به شما کند.

دما و شدت جریان آب در موارد استفادۀ حرفه ای از این روش، بنا به هدف درمان انواع بیماری ها مثل دیسک کمر می تواند متغیر باشد. حرارت آب به همراه جریان آن می تواند در آرام کردن عضلات و تسکین آنها مؤثر باشد. آب گرم موجب رسیدن خون به بافت های آسیب دیده می شود. افزایش جریان خون، اکسیژن و مواد غذائی لازم را به بافت ها رسانده و مواد زائد سلول ها را دفع می کند. گرمای آب موجب کاهش گرفتگی های عضلانی و تسکین درد شده و دامنهٔ حرکت را افزایش می دهد. آب سرد، موجب کندی جریان خون می شود که این کندی در کاهش التهاب و تورم، گرفتگی عضلانی و درد مؤثر است. آب درمانی دیسک گردن نیز یکی دیگر از کاربردهای این درمان می باشد. در این مقاله سعی شده بخش کوچکی از روش و مزایای آب درمانی مورد بررسی قرار گیرد.

تمرینات آب درمانی

آب درمانی در دنیای پر تنش امروز از روش های آرام بخش و پر استفاده محسوب می شود که دارای مزایای ورزشی نیز می باشد. امروزه در ایران و نیز در محل های مختلف شهرهای کوچک و بزرگ استخرهائی تأسیس شده است که همه می توانند برای انجام تمرینات آب درمانی از آن استفاده کنند و از مزایای آن بهره مند شوند.

 • یک حرکت ورزشی در آب درمانی برای تسکین درد که در محل کم عمق استخر در جایی که آب تا ناحیه سینه قرار دارد،انجام شود، با تکیه دادن بدن به دیوار استخر آغاز می شود و همزمان با راه رفتن موزون در آب دستها حول محور شانه از عقب به حرکت در می آید. شخص در حالی که یک پای خود را ثابت نگه می دارد ، پای دیگر را به اندازه نیم متر به جلو می برد و سپس به حالت اول خود باز می گرداند. شخص در حالی که یک پای خود را ثابت نگه می دارد، پای دیگر را به اندازه نیم متر به عقب می برد و سپس به حالت اول خود باز می گرداند.
 • در روش آب درمانی برای تسکین درد شخص در حالت ایستاده دو دست را بر دیوار استخر تکیه داده ، سپس یک پا را از عقب به اندازه یک زاویه 90 درجه بالا می آورد. در این حالت پا بعد ازطی یک نیم دایره به حالت اول برمی گردد.
 • شخص با حالت ایستاده دو دست را بر دیواره استخر تکیه داده سپس یک پا را از ناحیه زانو خم کرده و به طرف بالا می آورد و سپس در همان حال آن را صاف می کند و به جای اول خود باز می گرداند و همین عمل را با پای دیگر نیز انجام می دهد.
 • گاهی در هیدروتراپی شخص در محل کم عمق استخر قرار می گیرد و در حالی که یک پا ثابت می ماند پای دیگر از زانو خم شده و بعد از تشکیل یک زاویه قائمه مجددا” راست شود و به جای اول خود بازمی گردد و همین عمل در مورد پای دیگر نیز انجام می شود.
 • شخص در محل کم عمق استخر یک دست را بر دیوار استخر تکیه داده و دست دیگر را در امتداد آن معلق روی آب قرار می دهد و حرکت پا به گونه ای است که یک پا ثابت می ماند و پای دیگر بدون خم شدن زانو در جهت طرفین بدن باز و بسته می شود.این حرکت برای پای دیگر نیز در جهت مخالف باید انجام شود.
 • شخص در حالی که با دستهای باز لبه استخر را در اختیار دارد ، خود را به دیواراستخر می چسباند و یک پای خود را از زانو به طرف بالا خم می کند و سپس در حالی که پا را رفته رفته باز می نماید ، با پیمودن یک نیم دایره دوباره به حالت اولیه خود باز می گرداند .این حرکت به همین شکل برای پای دیگر نیز انجام می شود.
 • یکی دیگر از حرکات ورزش در آب این است که شخص از پشت به دیوار استخر می چسبد و با دستهای باز لبه استخر را می گیرد. سپس زانو را در حالت بالا کشیدن به سمت چپ بدن خم می کند، آنگاه با یک چرخش دایره وار آن را به حالت اول خود باز می گرداند همین کار را برای پای دیگر نیز انجام می شود.
 • شخص در حالتی که دو دست را به دیواره استخر تکیه می دهد، یک پا را ثابت نگه داشته و پای دیگر را به اندازه ای از جلو به بالا خم می کند که با تنه خود یک زاویه 90 درجه درست کند. آنگاه در حالیکه پا را در جهت طرفین بدن به چرخش در آورد به حال اول خود باز می گرداند و با پای دیگر همین کار را انجام می دهد.
 • در این حرکت شخص دستها خود را به صورت باز به لبه استخر می گیرد و یک پای خود را ثابت روی زمین نگه می دارد، آنگاه پای دیگر را بدون خم شدن زانو به دور پای ثابت به چپ و راست به حرکت در می آورد.
 • شخص در کنار دیوار استخرمی ایستد و دستهای خود را به لبه استخر می گیرد ، سپس زانو را به بالا خم می کند و یک بار از سمت راست و بار دیگراز سمت چپ به حالت اول باز می گرداند.این کار باید در دفعات پی در پی وبه کرات انجام گیرد.
 • شخص از پشت به دیواره استخر با دو دست باز بر روی آبریز استخر تکیه داده و هر دو پا را از زانو خم کرده و به سمت بالا می آورد و به جای خود باز می گرداند در این حالت باسن و پشت شخص باید با بدنه استخر تماس داشته باشد.
 • شخص در نقطه ای از استخر قرار می گیرد که آب تا زیر سینه او باشد وسپس دو دست را بالا برده در حالی که بدن ثابت است ، دستها را حول محور شانه از عقب به جلو به چرخش در می آورد و این کار به همین ترتیب ادامه می یابد.
 • در روش آب درمانی برای تسکین درد در حالی که شخص با هر2 دست بدنه استخر را در اختیار دارد ، زانوهای خود را خم کرده و پنجه دو پا را بالا می آورد و روی دیوار استخر قرار می دهد ، سپس در حالی که دستها ثابت می ماند زانو ها را به دفعات خم و راست می کند. در این حرکت شخص بوسیله 2 حلقه نجات خود را روی آب شنا ور نگه می دارد ، سپس زانوهای خود را به بالا خم کرده و به چپ و راست به چرخش در می آورد.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” تاثیر آب درمانی در درمان دیسک کمر ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آب درمانی مطالعه فرمایید.

منبع: آفتاب. طبس اسپرتپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Share →