آسیب کشکک زانو یکی از دردهای شایع در ورزشکاران به خصوص در رشته‌های پرتحرک ورزشي است. در امان ماندن از آسیب دیدگی‌ کشکک زانو اصولی دارد که باید با ورزش ‌های حرفه‌ای و افزایش قدرت عضلانی و هماهنگی مانع از بروز آسیب دیدگی‌ کشکک زانو در ورزشکاران شد.

آسیب دیدگی استخوان کشکک زانو که از بالا به عضله چهار سر ران و از پایین به استخوان ساق متصل است، از شکستگی‌های شایع در ورزشکاران است. این آسیب دیدگی‌ که بیشتر در ورزش‌های تماسی و برخوردی و همچنین حرکاتی که احتمال سقوط یا افتادن در آن‌ها زیاد است، اتفاق می‌افتد و شامل ساییدگی غضروف زیر این استخوان و شکستگی خفیف تا حاد است.

448

استخوان کشکک زانو نقش اهرمی برای عضله چهار سر ران دارد که عملکرد این ناحیه را بهبود می‌بخشد و در صورت بروز آسیب دیدگی‌ کشکک زانو ، ورزشکار با مشکلات زیادی مثل محدودیت دامنه حرکتی روبه‌رو می‌شود. آسیب دیدگی‌ و نرمی کشکک زانو معمولا همراه با درد شدید، تورم، بی‌حرکتی و محدودیت دامنه حرکتی است که فرد نمی‌تواند زانوی خود را حرکت دهد. همچنین در ورزش‌هایی مثل وزنه‌برداری و پاورلیفتینگ که فشار زیاد خطر پارگی تاندون‌ها را بالا می‌برد، ممکن است همراه با پارگی تاندون متصل به این استخوان یا کندگی محل چسبندگی آن باشد.

علل آسیب دیدگی‌ کشکک زانو  در ورزشکاران

آسیب دیدگی‌ کشکک زانو  علاوه بر ورزشکاران در افراد عادی هم دیده می‌شود و ممکن است به علت فشار کار، سبک زندگی غلط و استفاده زیاد از پله به تدریج در فرد به وجود بیاید که ناشی از خوردگی غضروف بر اثر فشارهای وارد به این ناحیه است. در صورتی که بیماری آسیب دیدگی‌ کشکک زانو  درمان نشود با پیشرفت به سمت آرتروز زانو می‌رود و همراه با درد شدید و بعضا بروز بد  شکلی‌هایی در ظاهر افراد است.

درمان آسیب دیدگی‌ کشکک زانو  در ورزشکاران

معمولا در مراحل ابتدايي درمان آسیب دیدگی‌ کشکک زانو  تمرینات ایزومتریک انجام می‌شود که دامنه حرکتی مفاصل را کنترل می‌کند و عضلات را در برابر تعطیلی بیشتر تقویت و بافت اصلی آن را حفظ می‌کند. البته برای درمان آسیب دیدگی‌ کشکک زانو  باید یک برنامه تمرینی منظم داشت. در ساییدگی غضروف که به صورت غیر برخوردی و به تدریج پیش می‌آید، نیاز به مداخله و جراحی نیست. در این موارد به محض کاهش درد تمرین درمانی و آب درمانی شروع می‌شود.

پيشگيري از آسیب دیدگی‌ کشکک زانو در ورزشکاران

برای پیشگیری از آسیب دیدگی‌ کشکک زانو  افراد باید در وضعیت‌های ثابت و طولانی مدت قرار نگیرند. ورزشکاران با تمرین اصولی، افزایش قدرت عضلانی و هماهنگی عصبی عضلانی می‌توانند از بروز آسیب دیدگی‌ کشکک زانو  پیشگیری کنند. همچنین اگر شکستگی ناشی از برخورد مستقیم یا انقباضات شدید باشد، معمولا 3 تا 6 ماه بعد از عمل بازتوانی نیاز است و اگر شکستگی خفیف باشد به صورتی که مشکلی در عملکرد زانو به وجود نیاورد، پس از 3 تا 6 هفته بی‌تحرکی، ورزشکاران می‌توانند به فعالیت‌های خود برگردند.

تشخيص آسیب دیدگی‌ کشکک زانو در ورزشکاران  

آسیب دیدگی کشکک زانو معمولا واضح است و در معاینات تشخیص داده می‌شود و برای اطمینان از نوع آسیب و درمان هم می‌توان از MRI و تست‌های پاراکلینیکی استفاده کرد. پس از تشخیص قطعی، سیر و زمان بیماری و درمان آن را شروع می‌کنند. اگر آسیب دیدگی‌ کشکک زانو  همراه با بدشکلی باشد با انجام تمرین‌های اصلاحی آن را برطرف می‌کنند.

منبع:ايسنا

بينندگان گرامي براي مطالعه ي مقاله ي بيشتر درباره ي”درمان و پیشگیری از ساییدگی کشکک زانو“كليك كنيد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Tagged with:  
Share →