هیدروسیژن-1

آندوسکوپی به روش هیدروسیژن، روش مناسبی برای درمان ورم ناشی از بیماری دیسک کوچک یا فتق دیسک در ستون فقرات کمری یا صدری، با استفاده از تکنیک زیر پوستی می‌باشد. با برداشتن مکانیکی بافت از دیسک بین مهره‌ای، هسته، حجم دیسک بین مهره‌ای و در نتیجه فشار بر روی دیسک بین مهره‌ای، کاهش می‌یابد. این کار باعث ایجاد تسکین در ریشه‌ی عصب و حلقه‌ی فیبری دیسک شده و بنابراین عصب می‌تواند به صورت بهتری بهبود یابد. این درمان در زمره‌ی روش‌های با تهاجم حداقل هستند که به آرامی و از طریق تکنیک‌های تصویربرداری مدرن از راه پوست وارد شده و کاهش چشم‌گیری را در بافت ایجاد می‌کنند. این روش، بدون اثر زخم، خونریزی یا تحریک بافت است. متخصصان، این عمل را با استفاده از هیدرو دیسککتومی با جت آبی انجام می‌دهند. با استفاده از این روش، می‌توان یک جراحی میکرو تهاجمی را انجام داد که در آن نیازی به وارد کردن هیچ وسیله‌ای نبوده و تنها یک برش کوچک بر روی پوست کافی می‌باشد. این جراحی بدون درد بوده و به صورت سرپایی و با بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد. آب با ضخامت شدیداً باریک و با سرعتی نزدیک به 1000 کیلومتر بر ساعت از یک سوزن که به عنوان چاقوی جراحی استفاده می‌شود، به سه گرم بافت وارد می‌گردد. مساحت سوراخ تنها دو یا سی میلی‌متر است. برش با جت آبی در صنعت و تولید، مدت‌هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرد اما از کاربرد آن در پزشکی، مدت زیادی نمی‌گذرد. این عمل جراحی با تکنیک‌های تصویربرداری ترکیب می‌شود که به نام فلورسکوپ خوانده می‌شوند، بخصوص با توموگرافی کامپیوتری که امروزه استفاده می‌شود. جراح می‌تواند به صورت دقیق، عمل جراحی را از بیرون کنترل کند. این ویژگی، احتمال ریسک‌های جراحی مانند ایجاد زخم را به حداقل می‌رساند. “از طریق کنترل با سی تی و اندازه‌ی کوچک جت آبی، دیسک با کمترین دسترسی و بدون درد، به صورت دقیق درمان می‌شود!” بیمار مدت کوتاهی پس از این عمل سرپایی، می‌تواند به فعالیت‌های نرمال خود برگردد. بیمارانی که دارای فتق دیسک کوچک و ورم دیسک هستند، به صورت خاص از این عمل بهره می‌برند. موفقیت یا شکست روش‌های زیر پوستی ابتدا به نشانه‌گیری صحیح، و سپس به وضعیت فنی اجرای عمل و بخصوص به تجربه‌ی فیزیوتراپیست بستگی دارد. گاهی در بیمارانی که درد انتشاری از ناحیه کمری به اندام تحتانی دارند و در بررسی های انجام شده علت آن بیرون زدگی دیسک تشخیص داده شده است، درمان بصورت خارج کردن دیسک آسیب دیده با جراحی آندوسکوپی به روش هیدروسیژن است بشرط آنکه درمانهای غیر جراحی بمدت ۱۲ هفته موثر واقع نشده باشد. مزایای اندوسکوپی به روش هیدروسیژن شامل موارد زیر است:

 1. محل کوچک برش جراحی ۲ – ۱٫۵ سانتی‌متر
 2. حداقل آسیب به عناصر نرمال ناحیه
 3. امکان ترخیص بیمار عصر روز عمل
 4. انجام فعالیت بلافاصله پس از عمل
 5. بازگشت به کار بعد از ۴-۶ هفته

علی‌رغم مزایای فوق، تجربه جراح در میزان موفقیت بسیار مهم است. در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی امید، با استفاده از روش آندوسکوپی به روش هیدروسیژن که تحت هدایت دستگاه فلوروسکوپ انجام می شود،متخصصین قادر به درمان دیسک کمر هستند و بیماران در اکثر مواقع نیازی به جراحی های تهاجمی ندارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آندوسکوپی به روش هیدروسیژن می تواندی با ما تماس حاصل فرمائید.

دیسککتومی چیست؟


دیسککتومی یک عمل جراحیبرای برداشتن ماده‌ی دیسک فتق لومبار (پایین کمر) است که بر روی ریشه‌ی عصب روی نخاع فشار وارد می‌کند. این عمل بیشتر به صورت میکرودیسککتومی انجام می‌شود. در این عمل از یک میکروسکوپ مخصوص برای مشاهده‌ی دیسک و عصب‌های آن استفاده می‌گردد. این بزرگ‌نمایی به جراح اجازه می‌دهد تا برش کوچکتری ایجاد کرده و این موضوع باعث وارد شدن آسیب کمتر به بافت‌های مجاور می‌شود. قبل از اینکه ماده‌ی دیسک خارج شود، ممکن است یک قسمت کوچک از استخوان (لامینا) از مهره‌ی آسیب‌دیده، برداشته شود. به این کار لامینوتومی یا لامینکتومی گفته می‌شود و به جراح اجازه می‌دهد تا دیسک دارای فتق را بهتر ببیند. دیسککتومی معمولاً در بیمارستان انجام می‌شود. شما در طول عمل خوابیده و بی‌حس می‌شوید. احتمالاً نیاز است که یک شب را در بیمارستان بگذرانید.

خطرات دیسککتومی


مانند هر جراحی دیگری، این عمل نیز دارای ریسک‌هایی می‌باشد.

 • این عمل همیشه جواب نمی‌دهد، یا بهتر از دیگر روش‌های درمانی نتیجه نمی‌دهد.
 • ریسک کمی در رابطه با آسیب دیدن ستون فقرات یا عصب‌ها وجود دارد.
 • ریسک عفونت وجود دارد.
 • خطرات مربوط به بیهوشی نیز مطرح هستند.

هیدروسیژن (آندوسکوپی به روش spinejet) چگونه انجام می‌شود ؟


14هیدروسیژن

سیستم دیسککتومی پوستی SpineJet، یک واتر جت کنترل شده با فشار بالا را از طریق سیستم کونلا ایجاد می‌کند، تا مقدار قابل پیش‌بینی از هسته را صرف‌نظر از هیدراتاسیون دیسک یا سن آن، با کمترین نقص حلقوی و با استفاده از تأثیر لوله‌ی ونتوری، بردارد. این سیستم شامل چهار مؤلفه‌ی اصلی است: یک متصل‌کننده‌ی یک بار مصرف سریع، یک هندپیس یکبار مصرف، یک کنسول قدرت ویک سوئیچ پایی. کنسول قدرت، آب استریل شده را با فشار بیرون می‌دهد. آب پرفشار به هندپیس یکبار مصرف پمپ شده و سپس از نوک انتهایی آن به صورت یک جت پر شتاب خارج می‌شود که از یک شکاف کوچک گذشته و در یک لوله‌ی تخلیه جمع‌آوری می‌گردد. بافت به شکاف هدایت شده و همراه با آب در لوله‌ی تخلیه، کشیده و حذف می‌شود. لوله‌ی تخلیه به یک مخزن ضایعات استاندارد متصل است. فضای دیسکی درگیر، با هدایت فلوروسکوپیک مکان‌یابی شده و پس از بی‌حسی موضعی، به اندازه‌ی تقریباً 8 تا 10 سانتی‌متر از خط مرکز و با استفاده از یک سوزن اندازه‌گیر 22 به بافت نرم در سمت درد غالب نفوذ می‌شود.

مزایای آندوسکوپی دیسک کمر به روش هیدروسیژن چیست؟


هیدروسیژن-3

 • این روش یک عمل سرپایی است که به بستری شدن در بیمارستان نیاز ندارد.
 • بهبودی از این عمل سریع بوده و می‌توانید به سرعت به کار برگردید.
 • درد کمتری دارد.
 • هیچ استخوانی برداشته نمی‌شود.
 • هیچ آسیبی به عضلات کمر یا بافت‌های مجاور وارد نمی‌شود.
 • نیاز به بیهوشی عمومی نیست.
 • این عمل یک روش اثبات شده از نظر کلینیکی می‌باشد.

آیا من متقاضی مناسبی برای این نوع عمل جراحی هستم؟


شما متقاضی مناسبی هستید اگر:

 • فتق دیسک در ناحیه‌ی لومبار ستون فقرات شما تشخیص داده شده باشد (مهره‌های L1 تا L5) که باعث فشردگی ریشه‌ی عصب می‌گردد.
 • دیسک شما برآمده است اما ماده‌ی درون آن (هسته) به کانال نخاع وارد نشده باشد.
 • درد شما پس از گذشت چهار هفته یا بیشتر از درمان غیر جراحی (فیزیوتراپی، داروهای مسکن و/ یا تزریقات استروئیدی اپیدورال) آرام نشده باشد.
 • نشانه‌های آسیب عصب را در پاهای خود داشته باشید (ضعف شدید، فقدان هماهنگی یا عدم وجود حس)
 • علائم شما رو به بدتر شدن باشند.
 • به دیگر بیماری‌های ستون فقرات مانند باریک شدن کانال نخاع (تنگی کانال نخاع) یا بی‌ثباتی ستون فقرات، که ممکن است منشأ درد باشند، مبتلا نباشید.
 • تمایل دارید که تا حد امکان از جراحی پرهیز کنید و فیزیوتراپیست شما توصیه کند که این بهترین گزینه‌ی ممکن است.

آماده‌‌سازی بیمار


قبل از عمل، فیزیوتراپیست آزمایشات اشعه‌ی ایکس، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا توموگرافی کامپیوتر (سی تی اسکن) را برای تعیین مکان و شدت فتق دیسک شما انجام می‌دهد. تنها دیسک‌هایی که به درون کانال نخاعی شکسته نشده‌ اند، می‌توانند با هیدرودیسککتومی درمان شوند. اگر شما دارای کانال نخاعی باریک هستید (تنگی کانال نخاع)، ممکن است هیدرودیسککتومی برایتان ممکن نباشد. ممکن است نیاز باشد که پیش از انجام عمل داروهای شیمیایی و گیاهی خاصی را دریافت کنید. فیزیوتراپیست درباره‌ی اقدامات پیش از عمل به شما توضیح خواهد داد. بیمار پیش از عمل با توجه به روش‌های استاندارد، آماده خواهد شد. تکنیک آندوسکوپی هیدرو دیسککتومی تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود تا بتوان نشانه‌های تحریک ریشه‌ی عصب را در بیمار، نظارت کرد. بیمار در حالت دمر قرار گرفته و برای به حداقل رساندن انحنای ستون فقرات، زانوهای او زیر شکم و ناحیه‌ی لومبار با استفاده از بالش‌ یا وسیله‌ی مخصوص دیگری بالا آورده می‌شود.

اقدامات پس از عمل


 • در بیشتر موارد، شما قادر هستید که در روز عمل به خانه بازگردید.
 • برای ماندن در تخت و انجام کشش‌های آرام برای چند روز، برنامه‌ریزی کنید.
 • ممکن است برای چند روز نیاز به مسکن‌های با نسخه یا بدون نسخه داشته باشید.
 • بسته به شغلتان، می‌توانید پس از گذشت تقریباً یک هفته به سر کار برگردید.
 • تا چند هفته باید از نشستن‌های طولانی مدت و همچنین خم شدن، چرخیدن و بلند کردن پرهیز کنید.
 • پس از گذشت تقریباً یک هفته باید قادر باشید که برنامه‌ی تمرینات کششی یا فیزیکی را آغاز کنید.

فیزیوتراپی رسمی با تمرکز بر تمرینات تثبیتی لومبار، سه هفته پس از عمل شروع می‌شود. درجه‌ی بهبودی هر کسی از عمل‌های نخاعی، با شخص دیگر متفاوت است. فیزیوتراپیست شما، مناسب‌ترین برنامه‌ی مراقبتی پس از عمل را به شما ارائه خواهد داد.

آیا این عمل درد دارد؟


فیزیوتراپیست، از بیهوشی موضعی برای بی‌حس کردن ناحیه‌ی تحت درمان استفاده می‌کند. شما کمترین میزان ناراحتی را تجربه خواهید کرد. اگر نیاز باشد، پزشک داروی بی‌حسی بیشتر یا آرام‌بخش خفیفی را استفاده خواهد کرد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
آندوسکوپی دیسک کمر به روش هیدروسیژن (spine jet): مزایا و مراقبت
5 از 1 رای
Share →