ایمپلنت زیبایی

front_dental_implant

بهترین روش برای جایگزینی دندانهای از دست رفته کاشت دندان و یا همان پروتز ثابت دندان میباشد زیرا در این روش هیچگونه آسیبی به دندانهای مجاور زده نمی شود. شاید این سوال برای خیلیها پیش می اید که ایمپلنت در چه سنینی قابل انجام میباشد و چند سال برای افراد کار میکند، باید گفت که تا سنین بالا میتوان درمان کاشت دندان را انجام داد و همچنین با رعایت بهداشت ایمپلنت بین ۲۰ تا ۲۵ سال عمر مفید دارد. نوع آن و پزشک معالج در این درمان بسیار مهم میباشد. ایمپلنت زیبایی نيز مانند دندان طبيعي احتياج به نگهداري دارد،گاهي ديده شده است كه برخی افراد نسبت به رعايت بهداشت آن بی تفاوت هستند و مي گويند كه کاشت دندان از فلز ساخته شده است و مشكلی با رعايت نكردن بهداشت نخواهد داشت، توجه داشته باشيد كه حتی اگر اين حرف صحيح باشد کاشت دندان در استخوان فكی قرار دارد و لثه اطراف روكش ان با رعايت نكردن بهداشت دچار مشكل شده و از دست خواهد رفت، پس از كار گذاری ان توسط پزشك در استخوان بايد تا چند هفته اول از اوردن فشار در ان ناحيه و جويدن غذا با ان قسمت خودداری شود، تا فردای جراحی خوردن و اشاميدن مواد غذايی گرم صلاح نمي باشد زيرا احتمال خونريزی را بالا ميبرد، از همان ساعات بعد از جراحی شستشو دادن دهان با سرم شستشو و دهانشويه ها نقش مهمي ايفا ميكند.

مراحل

کاشت ایمپلنت زیبایی طی یک عمل جراحی بسیار ساده و راحت و با بی حسی موضعی در مطب ودر مدت زمان کوتاهی انجام میشود و هیچگونه عوارضی ندارد پس از اتصال استخوان حدود 2-3 ماه طول میکشد مرحله دوم یا ساخت روکش روی آن آغاز می شود. طول مدت عمل شما بستگی دارد به اینکه چند ایمپلنت برای شما قرارداده می شود و اینکه چقدر عمل پیچیده باشد. در حین اینکه بیهوشی اثر میکند دندانپزشک یک برش در لثه شما زده و یک سوراخ کوچک در استخوان فکتان ایجاد می کند و آن در این سوراخ قرار داده می شود. دندانپزشک شما میتواند آن دندانها را مستقیما به سوکت ایمپلنت شما متصل کند در این حالت ایمپلنت فوری نامیده میشود اگر این حالت امکان پذیر نباشد دندانپزشک شما بعد از چند هفته برای شما ایمپلن قرار میدهد که به ان ایمپلنت فوری –تاخیری نامیده میشود.هزینه کاشت فوری دندان مسلماً از هزینه دیگر روش‌های جایگزینی دندان بالاتر است.

مزایا

  1. راحتی

استفاده از ایمپلنت زیبایی راحتی بیشتری دارد زیرا به صورت دائمی در فک جوش می خورد و مانند دندان طبیعی عمل می کند. البته باید توجه داشت که موفقیت کاشت آن به مهارت جراح دنداپزشک و مراقبت های پس از جراحی توسط  بیمار بستگی دارد.

  1. ظاهر

استفاده از ایمپلنت از تغییر چهره ای که به دنبال تحلیل استخوان ایجاد می شود، جلوگیری می کند و مصنوعی بودن دندان در چهره فرد مشخص نمی شود.

  1. هزینه

برای ایمپلنت زیبایی در ابتدا باید هزینه کاشت دندان بیشتری پرداخت شود اما روش نگهداری ساده آن و طول عمر بالای آن باعث کاهش هزینه ها در طی زمان می شود.

  1. بهداشت

نیازمند مراقبت های بهداشتی فوق العاده و استفاده از مواد بهداشتی برای نظافت هستند. در صورتی که برای نظافت آن مانند دندان های طبیعی، تنها مسواک زدن، نخ دندان و معاینه پزشکی منظم لازم می باشد.

  1. ماندگاری

ایمپلنت زیبایی به طور معمول هر ۱۰-۵ سال باید جایگزین شونداما در صورت نگهداری و مراقبت درست به طور دائمی قابل استفاده هستند و مشکلی را ایجاد نخواهند کرد.

موارد منع مصرف

امکان دارد ایمپلنت زیبایی را نتوان برای برخی از بیماران استفاده کرد،که دلایلی مانند کافی نبودن رشد استخوانی یا مثلا دیابتیک بودن فرددارد.یکی از ملزومات این روش سلامت جسمی فرد است به‌طور مثال افراد دیابتیک، سیگاری‌ها، افراد مبتلا به لوسمی، ایدز یا کسانی که کمبود استخوان دارند، کاندیدای خوبی برای استفاده از این روش نیستند.

عوارض

عوارض ایمپلنت زیبایی در حد 2 تا 8 درصد گزارش شده است که ایجاد واکنش های حساسیتی در ابتدای درمان،جراحی نامناسب و طرح ریزی غلط درمان از عمده ترین دلایل ان است عوارض قرار دادن آن شامل عوارض ناشی از ترزیق های دندانپزشکی ، درد،صدمه رسیدن به اعصاب دندانی ، شکستگی و کوفتگی استخوان بلعیدن اجزاست که درصد شبوع آن بسیار کم است .

مراقبت های بعد ازعمل

- خوردن غذا: از وارد آوردن هر گونه فشار اضافی روی ایمپلنت های دندانی ،ناحیه ی پانسمان شده جلوگیری کنید. این مساله بسیار مهم است. به مدت 2هفته باید فقط مواد مغذی نرم مصرف کنید. از غذاهایی که چسبنده و جویدنشان سخت است خودداری کنید. از رژیمی با پروتئین بالا و در عین حال نرم پیروی کنید.به مدت حداقل 2 تا 4 هفته از فشردن زبان روی ناحیه ی ایمپلنت دندانی خودداری کنید.

- دارو: داروهای آنتی بیوتیک و مسکن تجویز شده را مصرف کنید. دوره ی مصرف آنتی بیوتیک را به پایان برسانید. اگر به دارویی حساسیت دارید به پزشک خود اطلاع دهید. تنها در صورت لزوم از داروهای مسکن استفاده کنید.

- بهداشت: از مسواک کردن ناحیه ی پانسمان شده و ایمپلنت دندانی خودداری کنید. دهان خود را روزی دو بار با دهانشویه ی کلرهگزیدین شستشو دهید. با این کار ناحیه ی ایمپلنت دندانی تمیز و بدون مشکل باقی می ماند.

- فعالیت بدنی: از کارهای سخت بدنی مثل ورزش، بلند کردن اجسام سنگین و غیره خودداری کنید. این فعالیت ها ممکن است سبب خونریزی در نواحی ایمپلنت دندانی شوند.

- الکل: به مدت 2 هفته از نوشیدن مشروبات الکلی بپرهیزید زیرا ممکن است روی بهبود بافت های اطراف ایمپلنت دندانی اثر بگذارد.

- مصرف دخانیات: 3 روز قبل از عمل و تا 2 هفته پس از آن از مصرف دخانیات خودداری کنید زیرا ممکن است روند بهبود را مختل سازد.

- خوراکی ها و آشامیدنی ها: از نوشیدنی های داغ و غذاهای تندو اسیدی پرهیز کنید. مواد غذایی سفت و خشک مصرف نکنید زیرا ممکن است موجب فشار بیشتر روی ایمپلنت دندان شود.پس از عمل، روی ناحیه ی ایمپلنت شده پانسمان جراحی قرار داده می شود. این پانسمان باید به مدت 2 هفته سر جایش باقی بماند.از خلال دندان استفاده نکنید و با زبان ناحیه ی ایمپلنت شده را لمس نکنید.

- کمپرس یخ:  کمپرس یخ را می توان تا حدی که امکانش بود در 3 روز اول، از خارج روی ناحیه ی ایمپلنت شده قرار داد. این روش به کاهش تورم کمک می کند.

- دندان مصنوعی: اگر از دست دندان مصنوعی استفاده می کنید این دست دندان طوری اصلاح می شود که هیچ فشاری به ایمپلنت های دندانی وارد نشود. دندان مصنوعی با لایه محافظ قرار داده می شود و به مدت 2هفته نباید بیرون آورده شود.پس از اینکه پانسمان جراحی برداشته شد،معمولا 2 هفته پس از جراحی به آرامی مسواک بزنید. می توانید مسواکتان را به مایع کلرهگزیدین آغشته کنید و سپس به آرامی اطراف ناحیه ی ایمپلنت شده را مسواک بزنید.اطراف ناحیه ی ایمپلنت شده را بطور نرمال تمیز کنید.

سن

افرادی که به دلایل مختلف مثل پوسیدگی دندان، بیماری لثه، ضربه، شکستگی و تصادفات و… دندان‌های خود را از دست داده باشند، واجد شرایط ایمپلنت زیبایی هستند. باید در سنی که رشد فکی و استخوانی فرد مورد نظر کامل شده باشد، انجام گیرد،در خانم‌ها از ۱۶ و آقایان از ۱۸ سال به بالا انجام عمل کاشت دندان مانعی ندارد، به همین دلیل به‌طور مثال برای نوجوان ۱۲ ساله‌ای که دندان کرسی خود را، که بیش از سایر دندان‌ها در معرض پوسیدگی قرار دارد از دست می‌دهد، توصیه نمی‌شود، بلکه باید با مراقبت و حفظ سلامت بافت‌های استخوانی و فکی و مدیریت فضا در آن ناحیه به دلیل تمایل دندان‌ های اطراف به پرکردن آن، اجازه داد سن فرد به میزان مورد نظر رسیده و سپس این عمل صورت بگیرد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>