بیرون زدگی دیسک کمر

بیرون زدگی دیسک کمر

post_image

بیرون زدگی دیسک کمر

ستون فقرات انسان بیش از 30 استخوان به نام مهره دارد. بین این مهره ها دیسک هایی وجود دارند که فشارهای ورودی را مانند کمک فنر در اتومبیل ها جذب می کنند و مانع سایش مهره ها به هم در حرکات روزانه می شوند. همچنین کمک به ایجاد فضایی می کنند که محل خروج ریشه های عصبی است. وقتی این دیسک ها آسیب می بینند ممکن است دچار بیرون زدگی یا پارگی شوند. به این مشکل دیسک کمربیرون زده می گویند.

وقتی دیسک کمر بیرون زده می شود، خود نخاع یا اعصابی را که از نخاع خارج می شوند تحت فشار قرار می دهد. به دنبال این فشار بیمار می تواند دچار درد، اختلال حس مانند بی حسی و سوزن سوزن شدن و ضعف عضلانی شود. محل ایجاد این علایم بر اساس محل دیسک آسیب دیده متفاوت می باشد. عصب سیاتیک که از ستون فقرات خارج می شود یکی از مواردی است که به طور شایع تحت تاثیر قرار می گیرد. فشار یا التهاب عصب سیاتیک باعث درد تیر کشنده تا ناحیه ساق پا و حتی پایین تر می شود. به این درگیری سیاتیکا گفته می شود و یکی از علایم شایع دیسک بیرون زده است.

علائم بیرون زدگی دیسک کمر

اگر دیسک کمر بیرون زده باشد معمولا در یک پا روی می دهد اگرچه ممکن است علایم دیسک کمر دوطرفه باشد.

اگر دیسک در گردن بیرون زده باشد معمولا علایم در دستها ایجاد می شوند.

ممکن است علایم تدریجی  یا ناگهانی ایجاد شوند

علایم ممکن است پیوسته یا متناوب باشند

ممکن است عطسه، سرفه، یا زور زدن درد را بدتر کند

حرکاتی مانند نشستن، ایستادن طولانی، خم شدن به جلو و چرخیدن از کمر، درد را تشدید می کند
حس سوزن سوزن شدن یا بیحسی ممکن است در پا یا دست روی دهد.
ممکن است عضلات یک یا هر دو پا یا دست قدرتشان کم شود
ممکن است بسته محل درگیری حتی درد در جلوی ران حس شود.
اگرچه دیسک کمر دردناک است و شما ممکن است احساس درماندگی کنید اما روشهای درمان دیسک کمر به صورت سرپایی وجود دارند که در کاهش درد دیسک کمر و بازگشت شما به زندگی عادی بسیار موثرند.

علل بیرون زدگی دیسک کمر

علت پیدایش بیرون زدگی دیسک کمر ضعیف‌ شدن‌ و پارگی‌ بافت‌ دیسک می باشد که‌ باعث‌ وارد آمدن‌ فشار به‌ رشته‌های‌ عصبی‌ عبوری‌ از درون‌ کانال‌ ستون‌ فقرات‌ می‌شود. این‌ از هم‌ گسیختگی‌ بافت‌ دیسکی‌ در اثر آسیب‌ ناگهانی‌ یا استرس‌ مزمن‌ مثلاً به‌ علت‌ بلندکردن‌ مدام‌ اشیای‌ سنگین‌ یا چاقی‌، به‌ وجود می‌آید.

عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر بیرون زدگی دیسک کمر

از عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا بیرون زدگی دیسک کمر می توان از کهولت سن، عدم‌ آمادگی‌ جسمانی، پیچش‌ ناگهانی‌ و شدید بدن‌ با پرش‌ از ارتفاع‌ زیاد نام برد. همچنین انجام ورزشهای سنگین مانند وزنه‌برداری‌ نیز می تواند باعث بیرون زدگی دیسک کمر گردد.

پیشگیری از بیرون زدگی دیسک کمر

توجه به نکاتی از قبیل بلند کردن اشیاء با روش‌ درست‌ و انجام مرتب ورزش برای‌ حفظ‌ توان‌ و قدرت‌ عضلانی‌ مناسب‌، می توانند راهکارهایی جهت پیشگیری از ابتلا به بیرون زدگی دیسک کمر  به حساب آیند.

برای آشنایی با روش درمان بدون جراحی دیسک کمر روی لینک کلیک کنیدپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>