پاتلا یا کشکک، استخوانی کوچک است که در جلوی زانو قرار گرفته است. هنگامی که شما زانوی خود را خم و راست می کنید، پاتلا در شیار استخوان ران به سمت بالا و پایین سر می خورد. تاندون، عضله را به استخوان متصل می کند. عضله چهار سر ران که در جلوی استخوان ران قرار گرفته، از طریق تاندون عضله چهار سر به بالای کشکک متصل است. تاندون عضله چهار سر، پاتلا را می پوشاند و در حالی که به سمت پایین می آید به شکل طناب در آمده و تاندون پاتلا را تشکیل می دهد، به این ترتیب عضله بزرگ چهار سر ران به زانو متصل می شود.

تاندونیت چهار سر ران (تاندونیت یعنی التهاب تاندون که همراه با پارگی‌های میکروسکوپی است. ) تحت عنوان تاندونیت زانو نیز نامیده می شود. تاندونیت زانو، التهاب و تحریک تاندون چهار سر است و در میان ورزشکاران و افرادی که بسیار فعالند، شایع است. تاندونیت چهار سر ران در کسانی ایجاد می شود که درگیر فعالیت هایی هستند که بر زانو ها و پاهایشان فشار مضاعف وارد می کند. استفاده بیش از حد از ساختارهای زانو، تاندون و عضله چهار سر ران را  به سمت کشیدگی، تحریک و یا آسیب می برد. این باعث ایجاد درد، ضعف و تورم مفصل زانو می شود.

index

 علل تاندونیت چهار سر ران

تاندونیت چهار سر به دلیل وارد شدن استرس بر روی ساختارهای حمایت کننده ی زانو رخ می دهد. پریدن، دویدن و یا حرکات سریع اغلب به التهاب تاندون چهار سر منتهی می شود. استفاده بیش از حد از عضلات به خصوص در طی فعالیت های ورزشی شدید، می تواند در تاندون چهار سر ران ایجاد پارگی های ظریفی کند که منجر به التهاب و درد خواهد شد. در موارد شدید، تاندون عضله چهار سر ممکن است در نقطه ای به دلیل پارگی کامل دچار آسیب دیدگی شود.

عوامل مرتبط با استفاده بیش از حد از تاندون، به انواع درونی و بیرونی طبقه بندی می شوند. عوامل بیرونی که به طور بالقوه می تواند باعث تاندونیت چهار سر ران شود شامل: کفش نامناسب، اشتباهات تمرینی (تناوب، شدت، مدت) و سطح نا مناسب (سطح سخت، سیمانی) می باشد که در یک رشته ورزشی (مانند دویدن) دخیل است. عوامل درونی شامل: سن، انعطاف پذیری و سستی مفصل می باشد. تاندونیت مزمن عضله چهار سر اغلب به نام  tendonosis  موسوم است و زمانی است که تخریب  و  یا ا سکار تاندون وجود دارد. صدمات تاندونی مزمن، در ورزشکاران مسن تر (۳۰ تا ۵۰ ساله) شایع تر است.

2

علائم تاندونیت چهار سر ران

شایع ترین علامت تاندونیت چهار سر ران، درد در زمانی ست که شما  زانویتان را حرکت می دهید. در بيماري تاندونیت چهار سر ران درد معمولا خفیف است، اما با پیشرفت بیماری تاندونیت چهار سر ران بدتر می شود. همچنین ممکن است تورمی را در اطراف محل تلاقی عضله ی چهار سر ران با زانو مشاهده کنید. به علاوه ممکن است یک احساس “گرما” و یا “سوزش” را در منطقه تجربه کنید. خشکی زانو (در طول و پس از ورزش) و حساسیت موضعی که با حرکت زانو بدتر می شود نیز ممکن است  در بيماري تاندونیت چهار سر ران وجود داشته باشد. خشکی زانو هم هنگامی که شما صبح از خواب بر می خیزید (یا پس از یک استراحت یا عدم فعالیت طولانی) شایع است.

عوارض تاندونیت چهار سر ران

در صورتی که تاندونیت چهار سر ران درمان نشود، می تواند منجر به آسیب بیشتر به تاندون شود. درد شدید تاندونیت چهار سر ران می تواند منجر به از کار افتادگی قابل توجهی شود.عوارض تاندونیت چهار سر ران به شدت آسیب اولیه و پروتکل توانبخشی بستگی دارد. استراحت طولانی مدت می تواند منجر به فیبروز بیشتر شود.عوارض تاندونیت چهار سر ران معمولا با فیزیوتراپی دراز مدت کنترل می شود و جراحی، حداقل نقش را دارد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Tagged with:  
Share →