تزریق چربی: روش و هزینه

انتقال چربی که با عنوان های انتقال چربی اتولوگ (خودی) و تزریق چربی نیز شناخته می شود، روشی است که از چربی طبیعی خود فرد برای درمان چین و چروک های ناخواسته و یا افزایش حجم و شکل دادن به صورت استفاده می کند. با وجود این که امروزه پر کننده های قابل تزریق انتخاب خوبی برای جایگزینی حجم از دست رفته ی صورت هستند، اغلب در مواردی که افزایش حجم بیشتری مورد نیاز است، انتقال چربی ترجیح داده می شود. تزریق چربی عموما برای درمان افتادگی پلک، خط لبخند و چین و چروک گونه و فک مورد استفاده قرار می گیرد.

زنان و مردانی که از لحاظ جسمانی سالم باشند، انتظارات واقع بینانه داشته باشند و به دنبال راهی برای بهبود شکل صورت شان یا پر تر نشان دادن اعضای صورت و حذف خطوط و چین و چروک صورت شان هستند، می توانند کاندید خوبی برای عمل انتخاب چربی باشند. به طور کلی افرادی که کمی درشت هیکل تر هستند، نسبت به افرادی که بسیار لاغر هستند، کاندیدای بهتری می توانند باشند، چون حاوی سلول های چربی بیشتری هستند که در نتیجه امکان فراهم کردن چربی بیشتری جهت حجم دادن به اعضای مورد نظر وجود خواهد داشت.

این عمل می تواند در مطب پزشک به صورت سر پایی انجام شود. با این حال بسیاری مراجعین انجام این عمل را در بیمارستان به خاطر خطراتی که ممکن است وجود داشته باشد، انتخاب می کنند.

عمل انتقال چربی چگونه انجام می شود؟

از طریق یک برش کوچک در ناحیه ی دهنده (قسمتی از بدن که قرار است چربی مورد نظر از آن جا تامین شود) چربی برداشت می شود. برای مثال در مورد شکم ، چربی از طریق برش کوچکی در ناف برداشت می شود. چربی با استفاده از روش های مخصوص لیپوساکشن برداشت می شود. کانولا، وسیله ی باریکی که مخصوص عمل انتقال چربی طراحی و ساخته شده است، باعث برداشت چربی با ظرافت و دقت بیشترمی شود. در اغلب موارد از دستگاه لیپوساکشن دستی به جای دستگاه مکش ماشینی استفاده می شود. استفاده از این دستگاه موجب می شود که بافت چربی کمتر در اثر فشار مکش بی مورد، آسیب ببیند. چربی، پس از برداشت توسط تکنیک خاصی که احتمال آسیب به چربی را به حداقل می رساند، تمیز و تغلیظ می شود. سپس چربی درون سرنگ هایی وارد می شود و با استفاده از تکنیک میکرو اینجکشن تزریق می شود. در این روش از ابزار خاصی برای تزریق به نام کانولا استفاده می کند که حدود 1 میلی متر قطر دارد. سپس چربی پراکنده در لایه های بافتی مختلف به صورت صدها قطره، به محل مورد نظر وارد می شود.

استفاده از این تکنیک میکرو اینجکشن برای انتقال چربی شانس چربی وارد شده را برای این که ذخیره ی خون کافی برای زنده ماندن داشته باشد، به حداکثر می رساند. در اغلب موارد در هر ناحیه بیش از اندازه ی کافی چربی تزریق می شود.(overcorrection)

این کار به این دلیل انجام می شود که در طول چند هفته پس از تزریق، مقداری از چربی وارد شده، جذب بدن می شود. پیش بینی این که چه مقدار از چربی به این صورت در هر بیمار از دست خواهد رفت، تا حدی مشکل است. به همین دلیل، اغلب مراجعین به بیش از یک جلسه انتقال چربی نیاز خواهند داشت تا به نتیجه ی مطلوب دست یابند.

محل برش های مخصوص انتقال چربی

برش های مخصوص برداشت چربی (با استفاده از تکنیک لیپوساکشن) به صورت شکاف باریکی در اطراف شکم (ناف) ، باسن یا ران ها زده می شود. تزریق چربی از طریف شکاف های بسیار باریک تری که در بین چین و چروک های پوست صورت مخفی هستند، ایجاد می شود.

نوع بیهوشی

در صورتی که عمل انتقال چربی در مطب انجام شود، از بی حسی موضعی استفاده می شود که می تواند با آرام بخش خوراکی همراه باشد یا استفاده نشود. در صورتی که عمل در اتاق جراحی انجام شود، از بی هوشی عمومی استفاده می شود.

طول مدت عمل انتقال چربی

انتقال چربی معمولا یک تا دو ساعت طول می کشد که به میزان چربی لازم برای حجم دادن بستگی دارد. هر نوع درد و ناراحتی در اثر عمل انتقال چربی، بسیار ناچیز است.

عوارض

با وجود این که همه ی انواع عمل های جراحی خطرات احتمالی در پی دارند، عمل انتقال چربی تا حدودی روش بی خطری است. در موارد نادر ، ممکن است بیمار توده ای از چربی را مشاهده کند که این بیشتر به دلیل واکنش طبیعی است تا مشکلی فنی در روش تزریق چربی. اگر چنین اتفاقی افتاد، ماساژ ملایم می تواند برآمدگی را مسطح کند. علاوه بر آن تزریق استروئیدها و یا مواد حلال چربی هم می توانند مفید باشند.

ریکاوری (بازیابی) پس از عمل

طی سه تا پنج روز نخست پس از عمل، بیمار کبودی و تورم خفیفی را حس خواهد کرد. اگر ناحیه ای رامشاهده کردید که نسبت به قسمت های دیگر مسطح نیست، ماساژ آرام به صورت دورانی می تواند کمک کند تا چربی به نواحی اطراف پخش شود. به هر حال بسیار مهم است که از فشار دادن بیش از آن ناحیه پرهیز کنید چون ممکن باعث پراکنده شدن بیش از حد چربی شود. اغلب بیماران باید چهار تا پنج روز پس از عمل برای بررسی نتیجه ی عمل وقت ملاقات با جراح تنظیم کنند.

بخیه ها بین چهار تا پنج روز پس از عمل انتقال چربی کشیده می شوند و معمولا مراجعین سه تا پنج روز پس از عمل انتقال چربی می توانند به سر کار برگردند. بین پنج تا ده روز پس از عمل انتقال چربی هم، اغلب ورزش ها را می توان از سر گرفت.

هزینه درمان

هزینه استفاده از پر کننده های پوستی و هزینه تزریق چربی برای درمان لاغری صورت وابستگی زیاد به مواد مورد استفاده و جراحی دارد که این خدمات درمانی را به شما ارائه می کند. برای مثال قیمت تزریق چربی و دیگر خدمات یک جراح ممکن است به شدت به تجربه وی در ارتباط با تزریق چربی وابسته باشد. به این ترتیب لازم است شما درباره روش درمانی خود بطور دقیق با جراح قبل از شروع درمان صحبت کنید تا بتوانید یک بهای دقیق برای درمان محاسبه و مشخص نمایید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>