تزریق ژل و چربی

تزریق چربی.jpg11

برای رفع چین و چروک صورت راه‌های گوناگونی وجود دارد، از استفاده از انواع کرم‌ها و پمادها تا جراحی.داروها نمی‌توانند چین و چروک ‌ها را برطرف کنند، بلکه بیشتر در جهت جلوگیری از بوجود آمدن و یا پنهان کردن آنها بکار می‌روند. جراحی نیز مشکلات و عوارض خاص خود را دارد. تزریق ژل و چربی یک راه حل کم خطر، سریع و موثر برای رسیدن به این مقصود است.این تزریقات برای پر کردن فرورفتگی‌ها و چین و چروک پوست صورت به کار می‌رود.این روش برای کسانی‌ که چروک‌ های کم عمق دارند و بیمارانی که مایل به جراحی لیفتینگ نبوده یا به‌ دلایلی جراحی در آنان مجاز نیست مناسب است.

چگونگی تزریق

درتزریق ژل و چربی استفاده از چربی گرفته شده از خود بیمار در نواحی شکم ، پایین تنه و رانها و بالای تنه با استفاده از کانولاهای بسیار ظریف انجام می گیرد. این روش قابل انجام بصورت سرپایی است ولی بهتر است در کلینیک مجهز انجام شود انجام آن در مطب ممکن است خطراتی را متوجه بیمار کند ولی این روش نیاز به بستری شبانه ندارد و بیمار پس از تزریق می تواند به منزل برود. تورم ناشی از تزریق چربی هم معمولا پس از یک هفته ازبین می رود بنابراین با انتخاب روش تزریق چربی به ساده ترین شکل ممکن به تغییری مطلوب در چهره تان می رسید .ما معتقدیم برای رسیدن به  نتیجه بهتر باید تزریق چربی توسط پزشک ماهر و دوره دیده و در مراکز جراحی انجام شود چون فضای استریل و  پاکیزه در رسیدن به نتیجه های مطلوب نقش بسیاری دارد .در واقع این جراحی هم با بیهوشی و هم بدون بیهوشی  قابل انجام است ولی عدم نیاز به بیهوشی نباید به این معنی باشد تا این عمل در هر مکانی و توسط شخص غیر متخصص انجام شود.

مزیت های تزریق چربی

احتمال عفونت در تزریق ژل و چربی بسیار کمتر از تزریق ژل است بنابراین در کسانی که عفونت محل تزریق خطرناک است مانند افرادی که پروتز چانه یا گونه دارند، بهتر است به جای ژل از تزریق چربی استفاده کنند.در مجموع هزینه تزریق چربی بسیار کمتر از هزینه تزریق ژل است زیرا اغلب ژلهای خوب و کم عارضه، گران بوده و اثر آنها بعد از مدتی از بین می رود و نیاز به تزریق مجدد دارند. در محل تزریق چربی، ناهمواری اغلب دیده نمی شود در حالیکه در محل تزریق ژل ایجاد ناهمواری بسیار شایع است و ممکن است تا مدتهای طولانی از بین نرود، این حالت در لبها و زیر چشمها بیشتر دیده می شود.با تزریق چربی در لایه های سطحی و زیر پوست، کلاژن سازی بیشتر شده و پوست بعد از مدتی شادابتر و جوانتر به نظر می رسد ولی تزریق ژل اغلب اثر خاصی روی پوست ندارد. بنابر این در افرادی که که خواهند پوست شادابتر با چینهای کمتر داشته باشند، تزریق چربی بهتر از ژل است.چربی تزریق شده حرکت نمی کند، ولی در تزریق ژلها مخصوصا آنهایی که طولانی اثر می باشند، گاهی جابه جایی ژل مشاهده می شود.

موارد کاربرد

1- برجسته کردن لب ها
2- پر کردن مناطق لاغر و فرو رفته صورت مثل گونه و زیر چشم
3- پر کردن خط خنده و خطوط اطراف دهان
4- پر کردن اسکار های ناشی از تو کشیدگی اسکار ، آکنه و بریدگی های قدیمی
5- جوان سازی صورت (بدلیل وجود سلول های بینادی موجود در بافت چربی7
6- ناحیه پشت دست

عوارض

تورم:

مهمترین عارضه چربی تورم در ناحیه تزریق و ناحیه برداشت چربی است. بیشتر تورم در چند هفته اول برطرف می شود.

کبودی:

این عارضه هم در محل تزریق و هم در محل برداشت چربی دیده می شود. در اغلب موارد در ناحیه تزریق ظرف یک هفته برطرف می شود.

بی حسی:

بی حسی: معمولا برای بیماران چندان آزار دهنده نبوده و خود به خود برطرف می شود.

غیر قرینگی در محل تزریق:

با بر طرف شدن تورم معمولا برطرف می شود.

باقی نماندن اثر چربی:

بر اساس روش انجام تزریق چربی و بیماریهای قبلی مقدار آن در افراد مختلف متفاوت است. پزشک با محاسبه مقدار درست چربی مورد نیاز باید این عارضه را به حد اقل برساند.

مراقبت های قبل از تزریق

• از دوهفته پیش از عمل از مصرف رقیق کننده های خون مثل آسپرین، ژلوفن، بروفن، دیکلوفناک و…خودداری کنید.
• در صورت نیاز مبرم به مصرف رقیق کننده ها ( مثلا مصرف وارفارین در بیماران تعویض دریچه قلب و …) پزشک را در جریان قرار دهید تا دستور لازم را در این خصوص به شما بدهد.
• در صورت ابتلا به بیماری خاص ( بیماریهای عفونی مثل هپاتیت و بیماریهای مزمن مثل اختلال پلاکتها، کم خونی شدید و….) پزشک را در جریان قرار دهید.
• بهتر است به مدت 2 هفته پیش از عمل از مصرف سیگار پرهیز کنید.
• مصرف داروهایی را که پیش از تزریق برای شما تجویز می شود فراموش نکنید.

مراقبت های بعد از تزریق

عدم قرار گرفتن زیر نور خورشید برای چند ماه و یا استفاده از کرمهای محافظت کننده

عدم فعالیت سنگین به‌مدت ۲۴ ساعت

قرار دادن کیسه یخ به‌مدت ۲۴ ساعت

محل تزریق ژل و چربی را در روزهای اول نباید ماساژ داد.

نتایج

نتایج حاصل از این روش درمانی بین 6 ماه تا 3 سال (بسته به نوع فیلر) ماندگار بوده و با توجه به سادگی پروسه درمانی انتخاب مناسبی برای اکثر بیماران می باشد .

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>