تورم دست بعد از گچ گیری مشکل مهمی است و نیاز به درمان فوری دارد. این تورم به علل متفاوتی میتواند ایجاد شود.

  • خود شکستگی به علت التهابیکه در محل ایجاد میکند موجب تورم میشود. به بیمار توصیه میشود تا چند روز بعد از شکستگی دست خود را به پایین آویزان نکند. بهتر است بیمار تا چند روز دراز کشیده و دست خود را بالاتر از سطح قلب قرار دهد تا ورم کاهش پیدا کند. همچنین بیمار تشویق میشود تا مرتبا دست خود را مشت و باز کند. این کار به کاهش تورم کمک میکند.
  • گاهی اوقات گچ قدری محکم بسته شده است. در این موارد فشار گچ موجب افزایش تورم میشود. تورم از یک طرف و فشار گچ از طرف دیگر موجب کاهش خونرسانی به دست و انگشتان میشود و این مشکل میتواند موجب بروز سندروم کمپارتمان و ایجاد آسیب های احتمالی در دست شود.
  • ممکن است در پوست محل شکستگی زخمی وجود داشته باشد و عفونت این زخم میتواند موجب بروز تورم شود.

تورم دست بعد از گچ گیری شکستگی مچ دست طبیعی نبوده و نیازمند رسیدگی فوری است. در این موارد بیمار باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند. در صورتیکه ورم زیاد باشد پزشک گچ را باز میکند تا تورم کاهش یابد.

Casting وSplinting , کنترل ورم, تمرینات Rom درمفاصل سالم Mobilization پس ازبازکردن گچ, گرما وشروع تمرینات Rom اکتیو سپس پاسیو. ۴-۳هفته بعد ازبازکردن گچ تمرینات تقویتی, P.N.F, تمرینات کششی شروع می شود.

-          شکستگی های متاکارپ: حرکت زودهنگام P I P وDI P ضروری است. وجهت کاهش ورم دست در Elevation قرار می گیرد. درهفته سوم Splint کنار گذاشته می شود از Buddy taping استفاده می شود. تمرینات آرام اکتیو و اکتیو کمکی انجام می گردد. تمرینات تقویتی با خمیرنیز آغازمی شود.

         شکستگی اسکافوئید(بدون جابجائی): استفاده ازThumb spica بمدت۶هفته.و۶هفته دیگراز Thumb spica کوتاه استفاده می شود.تمرینات ROM اکتیو ساعد, مچ وشست روزانه ۶ تا ۸ بارپس از بی حرکتی آغاز می شود.

-          شکستگی همراه باجابجائی اسکافوئید: به مدت ۱۲-۸ هفته از Thumb spica استفاده می شود پس از برداشت Splint تمرینات ROM اکتیو وآرام آغاز می شود. ۴ماه پس از جراحی اسپلینت داینامیک مچی برای Flex وExt به منظور افزایش حرکات پاسیومچ تجویز می شود.

منبع:کلینیک دکتر فروغ    ایران ارتوپدپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Share →