تکار تراپی (درمانی نوین در فیزیوتراپی کلیه بیماری های مفصلی عضلانی)

تکارتراپی نوعی روش درمانی در حیطه پزشکی است که برای درمان تعداد بسیاری از اختلالات عضلانی اسکلتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نام این درمان مخفف کلمه ”  Capacitive and Resistive Electrical Transfer”   ( TECAR ) یا انتقال انرژی الکتریکی با کمک دو روش خازنی و مقاومتی است. تکارتراپی اولین بار در اسپانیا در سال 1997 معرفی شد و امروزه نقش مهمی را به صورت روزافزون در فیزیوتراپی ابزاری ایفا می‌کند. از این دستگاه به صورت گسترده در پزشکی ورزشی استفاده می‌شود چرا که تاثیر آن بسیار سریع است. بهبودی از همان جلسه اول درمان مشاهده می‌شود. درمقایسه با سایر دستگاه‌های الکتریکی که در پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند اساسا در موارد زیر متفاوت است:

 • اثر درون‌زا (انرژی مورد استفاده در این دستگاه از داخل تامین می‌شود)
 • نفوذ بالا در بدن
 • امکان درمان بیماری در فاز حاد
 • دو نوع الکترود دارد: یکی خازنی و دیگری مقاومتی

پزشکان و متخصصین با تجربه ما در کلینیک طب فیزیکی وتوانبخشی امید برای درمان و تسکین انواع دردهای مفصلی عضلانی ، با استفاده از معاینات دقیق و انجام تصویر برداری های لازم در صورت نیاز بر حسب نیاز بیمار ابتدا از روش‌های ساده و کم تهاجمی‌تر استفاده می کنند. رویکرد این کلینیک در مواجه با درمان بیماری‌ها استفاده از درمان‌های پلکانی است و استفاده از درمان‌های ساده‌تر در اولویت قرار می‌گیرد. اگر شرایط بیمار به نحوی است که به درمان‌های ساده پاسخ نمی‌دهد، متخصصین طب فیزیکی این مرکز درمان های پیچیده تر مانند تزریق بلوک عصبی ،پی ار پی و اوزون تراپی(تحت هداست دستگاه آلتراسوند) را به بیماران پیشنهاد می‌دهند و تا حد ممکن از انجام درمان‌های مداخلی‌تر و انجام جراحی جلوگیری می‌کنند. تکار تراپی کی از درمان های جدید در طب فیزیکی می باشد که متخصصین دوره دیده ی ما این درمان را به بهترین نحو برای بیمارانی که مناسب این روش می باشند بکار می برند. این درمان کاملا بدون عوارض بوده و می تواند در کوتاه کردن طول درمان بیمار بسیار موثر باشد.

مزایای تکارتراپی


 مزایای تکارتراپی

در سطح میکروسکوپی سلول مانند یک باتری الکتریکی است که داخل غشای آن بار منفی و بیرون آن بار مثبت وجود دارد. تفاوت در پتانسیل انرژی یک میزان ثابت دارد که بر اساس نوع بافت متفاوت است. مثلا در عضلات این میزان 90 مگاهرتز است. به دلیل بروز یک واقعه التهابی یا تروماتیک این تفاوت به 20/30 مگاهرتز افت پیدا می‌کند که نتیجه آن اختلال در عملکرد سلول و پیشگیری از ترمیم است. می‌توان گفت:

 • تکارتراپی روند ترمیم سلولی را تسریع می‌کند و به این ترتیب زمان ریکاوری را کاهش می‌دهد.
 • ماشین یک تاثیر تحریک کننده روی پتانسیل غشای سلولی دارد.
 • عملکرد ماشین بر پایه تولید میدان مغناطیسی با فرکانس بالا قرار گرفته است. در بازار دستگاه‌هایی با فرکانس بین 0.45 مگاهرتز تا 1.2 مگاهرتز وجود دارند.
 • تکارتراپی از اثر متراکم‌کنندگی در بدن انسان بهره برده و آن را به جریان‌های جابه‌جایی بافتی که توسط حرکت متناوب بارهای الکتریکی از طریق یون‌ها(مولکول‌های با بار مثبت و منفی) تولید می‌شوند منتقل می‌کند.
 • اثر دیگری که ماشین می‌تواند تولید کند هایپرامیا یا پرخونی است که به افزایش جریان خون به داخل بافت تحت درمان اطلاق می‌شود.این اثر دوم به ویژه برای از بین بردن خشکی مفاصل پس از یک دوره طولانی بی‌تحرکی و همچنین برای درمان انقباض یا پارگی عضلات مفید است.

تکارتراپی در چه مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟


 تکارتراپی در چه مواردی مورد استفاده قرار میگیرد؟

 تکارتراپی نه تنها کاربردهای ورزشی و ارتوپدی دارد بلکه در درمان تعداد بسیاری از بیماری‌ها به صورت موفقیت‌آمیزی مورد استفاده قرار گرفته است. این نوع درمان در حوزه زیبایی، بیماری‌های روماتولوژیک یا عروقی نیز کاربرد دارد. بهترین نتایج در درمان بیماری‌های زیر حاصل می‌شود:

 • شانه‌درد(قطعه بلند دوسربازویی و تاندونیت سوپرااسپیناتوس )، بورسیت (سندروم فشرده‌سازی یا گیرافتادگی)
 • آسیب‌های عضلانی، درد عضله، کشیدگی‌ها یا انقباض
 • دررفتگی مچ پا همراه با ورم(swelling) و التهاب
 • پاشنه درد ، خارپاشنه و التهاب فاشیای پلانتار
 • زانودرد به دلیل استئوآرتریت، سندروم درد پاتلوفمورال، دیستورشن و غیره
 • کبودی
 • تخلیه لنفاوی دست و پاها
 • بیماری‌های روماتولوژیک مانند اسپوندیلیت آنکیلوزان
 • آرتروز لگن 
 • کمردرد و گردن درد که به دلیل التهاب بافتی ایجاد شده است.

تکارتراپی چگونه کار می‌کند؟


 تکارتراپی چگونه کار میکند؟

کاربرد تکار متغیر است و با بخشی از بدن که قرار است در آنجا مورد استفاده قرار گیرد تطبیق داده می‌شود. بر اساس تجارب حرفه‌ای شانه نسبت به درمان هیپوترمی(سرما) بهتر جواب می‌دهد در حالیکه زانوها به درمان هیپرترمی(گرما) بهتر جواب می‌دهند.

 • هر چه دمای سلول بالاتر رود متابولیسم افزایش پیدا کرده و جریان مواد مغذی و اکسیژن به سمت داخل و مواد زائد(کاتابولیت‌ها) به خارج سلول افزایش می‌یابد.
 • بر خلاف روش الکتروتراپی با دستگاه فیزیوتراپی TENS)) که با کمک انقباض عضلات عمل می‌کند در تکارتراپی گرمای تولید شده منشا درون‌زا دارد و به دلیل مقاومت بافتی به حرکت یون‌ها(اتم‌های با بار مثبت و منفی داخل سلول) در سلول که به دلیل اثر متراکم‌کنندگی تکارتراپی ایجاد می‌شود به وجود می‌آید. فرکانس بالای جریان‌های مورد استفاده این امکان را برای بافت فراهم می‌کند تا به صورت عمقی گرم شود. در سطح عروقی این روش با متعادل کردن مجدد نفوذپذیری مویرگ‌ها و غشاهای سلولی و همچنین تحریک آزادسازی جایگاه‌های گانگلیونی پرشده از مواد زائد عمل می‌کند.
 • زمانی که الکترود مقاومتی مورد استفاده قرار می‌گیرد بافت‌های با میزان آب کمتر مانند استخوان‌ها، تاندون‌ها، بافت چربی و صفحه عضله بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرند.
 • الکترود خازنی روی بافت نرم با میزان آب بیشتر مانند عضلات و رگ‌های خونی عمل می‌کند.

تفاوت بین تکنولوژی تکار و اولتراسوند چیست؟


اولتراسوند(اولتراسوند) یک دستگاه فیزیوتراپی است که با استفاده از حرکت مکانیکی فرکانس بالا در بافت‌های زنده مایعات را به حرکت در می‌آورد. در مقابل تکار فعال‌سازی مجدد سیستم لنفاتیک و گردش خون را از داخل سلول تحریک می‌کند و به این ترتیب فرآیند طبیعی خودترمیمی را تسریع می‌کند.

تفاوت بین تکنولوژی تکار و دستگاه‌های دیاترمیک مرسوم چیست؟


تکنولوژی تکار نباید با دستگاه‌هایی که از انرژی پرتوی با طول موج کوتاه استفاده می‌کنند و برای ایجاد گرمای عمقی طراحی شده‌اند اشتباه گرفته شود. تکار ابزاری است که قادر به تحریک گردش خون و سیستم لنفاتیک است و امکان تحریک افزایش موضعی ذخیره خونی بافتی را فراهم می‌کند. با افزایش ورود خون به موضع گرمای درون‌زا افزایش می‌یابد و هیچگونه تغییر دمایی از بیرون اعمال نمی‌شود.

تفاوت بین تکنولوژی تکار و لیزر چیست؟


 لیزر ابزاری است که به منظور تسکین درد از سیگنال نور استفاده می‌کند. از طرف دیگر تکار قادر به تحریک سیستم لنفاتیک است و باعث اتساع موضعی عروق و افزایش جریان عروقی و متعاقبا تخلیه ادم و حذف مواد التهابی می‌شود. مجموع این رویدادها باعث رفع سریع درد می‌شود.

آیا افرادی که از آلرژی رنج می‌برند می‌توانند تحت درمان با تکنولوژی تکار قرار بگیرند؟


تکنولوژی هیچگونه واکنش آلرژیکی در بیماران ایجاد نمی‌کند. اگرچه برخی بیماران ممکن است متوجه شوند که به کرم هدایت کننده یا محصولات مکمل حساس هستند. در این مورد پزشک موثرترین درمان جایگزین را مورد استفاده قرار خواهد داد.

آیا هیچگونه منع استفاده‌ای وجود دارد؟


در مواردی که این ابزار درست استفاده شده هیچ‌گونه عارضه جانبی گزارش نشده است چراکه این تکنولوژی کاملا با بافت‌های بدن سازگاری زیستی دارد. اگرچه در گروه‌های خاصی از بیماران مانند زنان باردار یا افرادی که از پیس‌میکر یا سیستم‌های الکترونیکی تحویل دارو استفاده می‌کنند منع استفاده دارد.

آیا استفاده از تکنولوژی تکار دردناک است؟


خیر دردناک نیست. بلکه کاملا بر عکس یک تجربه واقعا خوشایند است. تکنولوژی تکار با افزایش جریان خون موضعی درمان آسیب‌ها در طی فاز حاد را امکانپذیر می‌کند و به این ترتیب به صورت قابل ملاحظه‌ای درد و ورم موضعی را کاهش می‌دهد.

سوالات رایج تکارتراپی


در جراحی‌که قبلا روی من انجام شده قطعات فلزی در بدنم کار گذاشته شده است.آیا من می‌توانم تحت درمان با تکنولوژی تکار قرار بگیرم؟

این تکنولوژی حتی در بیمارانی که قطعات استئوسنتزی در بدن آنها کار گذاشته شده است نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. مطالعات بالینی نشان داده‌اند که استفاده از تکنولوژی تکار در چنین مواردی هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند.

آیا این موضوع که تکنولوژی تکار جریان خون و لنف را مجددا فعال می‌کند در مطالعات علمی تایید شده است؟

بله. شماری از مطالعات علمی منتشرشده نشان‌داده‌اند که این تکنولوژی به طرز موثری جریان موضعی و تحریک سیستم لنفاتیک و گردش خون را افزایش می‌دهد.

آیا تکنولوژی تکار تنها برای ورزشکاران و زنان مفید است؟

خیر. دستورالعمل‌های تکار به ورزشکاران حرفه‌ای در سطح جهانی کمک می‌کند تا در سریعترین زمان ممکن مشکل خود را رفع کنند. در حال حاضر از این تکنولوژی بیرون از دنیای حرفه‌ای ورزش برای پیشگیری و درمان شماری از بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا از تکنولوژی تکار می‌توان برای کودکان نیز استفاده کرد؟

هیچ منعی وجود ندارد. ولی این پزشک است که تصمیم می‌گیرد که چه موقع و چه طور درمان را انجام دهد.

تکنولوژی تکار چگونه عمل می‌کند؟

این یک درمان دستی است که در آن با استفاده از یک ابزار الکترونیکی سیستم گردش خون مجددا فعال می‌شود و پزشک این کار را با قراردادن دو اپلیکاتور مختلف در تماس با بدن انجام می‌دهد. این روش درمانی گردش خون یا اتساع موضعی عروقی، رساندن اکسیژن و مواد غذایی به بافت‌ها و تخلیه مواد زائد را تحریک می‌کند.

آیا درمان با تکنولوژی تکار یک درمان دائمی است یا نیاز به جلسات نگهداری نیاز دارد؟

سه نوع درمان با استفاده از تکنولوژی تکار وجود دارد: درمان‌های موضعی ضدالتهابی در موارد التهاب حاد و دردناک، درمان‌های intensive-curative (شفابخش-متمرکز) برای درمان کامل یک مشکل و درمان‌های پیشگیری و نگهداری برای حفظ وضعیت سلامت فرد با گذشت زمان. متناسب‌ترین برنامه درمانی توسط پزشک تجویز شده و در صورت لزوم توسط فیزیوتراپیست با نیازهای بیمار تطبیق داده می‌شود.

به من گفته شده استفاده از تکنولوژی تکار بسیار ساده است زیرا دستگاه اتوماتیک است. آیا این موضوع درست است؟

جلسات درمانی که در آنها از تکنولوژی تکار استفاده می‌شود در واقع جلسات درمان دستی هستند که در آنها از تجهیزاتی استفاده می‌شود که کاملا به اپراتور وابسته‌اند. هیچ کاری به صورت اتومات و خودکار انجام نمی‌شود.

آیا من می‌توانم خودم به تنهایی از تکنولوژی تکار استفاده کنم؟

دستگاه حتما باید توسط یک پزشک عمومی واجد صلاحیت مورد استفاده قرار گیرد. این فرد باید به نیازهای بیمار آگاه باشد و بتواند درمان را بر اساس آنها برنامه‌ریزی کرده و پیش ببرد.

قبل از مشاهده ملموس نتایج فرد باید چند جلسه تحت درمان با این روش درمانی قرار گیرد؟

تعداد جلسات درمانی به نوع تشخیص و پزشک بستگی دارد. تکنولوژی تکار به صورت موضعی باعث فعالسازی مجدد سیستم لنفاتیک و گردش خون می‌شود و به این ترتیب اثرات درمان دستی را بهبود می‌بخشد. اگر تشخیص به درستی انجام شود و پزشک نیز از دستورالعملی مطابق با نیازهای بیمار استفاده کند حتی در اولین جلسه نیز ممکن است اثرات درمانی قابل ملاحظه‌ای مشاهده شود.

فرد در طول یک هفته چند جلسه می‌تواند تحت درمان قرار گیرد؟

در صورت لزوم جلسات درمان دستی با استفاده از تکنولوژی تکار حتی چند بار در روز نیز می‌توانند انجام شوند و تا به امروز هیچ منعی گزارش نشده است. زمانی که تشخیص انجام شد ابتدا پزشک و سپس تراپیست متناسب‌ترین برنامه درمانی را بر اساس نیاز بیمار و در دسترس بودن درمان تعریف می‌کنند.

یک جلسه درمان دستی با استفاده از تکنولوژی تکار چقدر طول می‌کشد؟

این به زمانی که فرد بیمار در اختیار دارد و تظاهر بالینی بیماری بستگی دارد. سه نوع درمان ایجاد شده‌اند که از حدودا 20-10 دقیقه برای درمان موضعی ضدالتهابی تا 40-30 دقیقه برای درمان متمرکز-شفابخش و60 دقیقه و بیشتر برای درمان پیشگیری و حفظ متغیر است.

اگر فرد دچار یک آسیب باشد چه مدت باید پیش از انجام درمان صبر کند؟

تکنولوژی تکار بلافاصله حتی در همان روز وارد شدن آسیب می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. با تحریک موضعی سیستم لنفاتیک و گردش خون هرگونه ادم تخلیه شده و ورم فروکش می‌کند.

آیا می‌توان از این روش برای اهداف پیشگیرانه نیز استفاده کرد؟

بله. از آنجا که تکنولوژی تکار پروسه‌های خودترمیمی فیزیولوژیک طبیعی را بهبود می‌بخشد به صورت روتین در درمانهای پیشگیری به ویژه در ورزش‌های حرفه‌ای در سطح جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این اثرات مفید می‌توان برای پیشگیری از شروع طیفی از بیماری‌های جسمی رایج که به دلیل اضافه‌وزن، وضعیت نادرست قرارگیری بدن، حرکات تکراری و غیره ایجاد شده‌اند بهره برد.

هزینه هر جلسه درمان چقدر است؟

تکنولوژی تکار در جلسات درمان دستی ادغام شده و بنابراین هزینه به زمان مورد نیاز و مهم‌تر از همه تکنیک مورد استفاده بستگی دارد. به دلیل سرعت در ایجاد نتایج دلخواه، یک برنامه درمانی که شامل تکنولوژی تکار است معمولا نسبت به برنامه‌های درمانی مرسوم کم‌هزینه‌تر است.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
تکار تراپی (درمانی نوین در فیزیوتراپی کلیه بیماری های مفصلی عضلانی)
5 از 1 رای
Share →