nosereshaping-472x280

جراحی بینی

nosereshaping-472x280

هدف رینوپلاستی یا جراحی بینی ٬ زیباتر کردن بینی و ایجاد تعادل بین آن و اجزاء دیگر صورت و یا رفع علائم شکستگی دماغ می باشد. اگرچه شکل بینی شما معمولاً ناشی از عوامل ارثی است ظاهر آن ممکن است بعلت صدمات یا جراحی قبلی تغییر کرده باشد. قبل از تصمیم گیری برای رینوپلاستی٬ از جراح خود درمورد عمل اضافی که باعث بهتر شدن ظاهر صورت می شود سوال نمایید٬ بطور مثال در بسیاری از بیماران بزرگ کردن چانه همراه با این عمل زیبایی باعث زیباترشدن صورت میشود.

در بسیاری از موارد جراحی بینی گوشتی، علاوه بر زیباتر کردن بینی٬ بهبودی وضعیت تنفس هم مورد نظر می باشد. بعد از معاینه اولیه٬جراح از شما عکسبرداری نموده و تغییراتی که با جراحی پلاستیک قابل انجام است برروی عکس شما نشان داده می شوند و شما می توانید درمورد تغییرات مورد نظر خود و امکان یا عدم امکان آنها وصلاحدید جراح درموارد مورد نظر شما با او گفتگونمایید.

معنی لغت رینوپلاستی شکل دادن به بینی است.ابتدا برش های جراحی داده میشوند تا به سیستم اسکلتی بینی شامل غضروفها و استخوانها دسترسی پیداکنیم. اکثر برشها در داخل بینی داده میشوند و قابل دیدن نیستند.در بعضی موارد یک برش در روی پوست بین دو سوراخ بینی داده میشود٬سپس مقادیر معینی از استخوانها و غضروفها برداشته میشوند یا تغییر محل داده میشوند تا به شکل مورد نظربینی برسیم٬سپس پوست و بافتهای نرم روی اسکلت جدید گذاشته شده و برشها بسته میشوند.

در صورتی که عمل جراحی بینی برای اولین بار انجام شود رینوپلاستی اولیه نامیده می شود. مواردی که بیمار قبلاً عمل شده و در حال حاضر برای تصحیح مشکلات باقیمانده یا ناشی از عمل قبلی تحت عمل جراحی قرارمی گیرد رینوپلاستی ثانویه یا جراحی ترمیمی بینی نامیده می شود. بطور معمول برای این جراحی حداقل باید یک سال از عمل جراحی قبلی و مراقبت های بعد از عمل بینی قبلی گذشته باشد.

دلیل انجام جراحی بینی چیست و از چه سنی می توان این عمل را انجام داد؟

بینی در قسمت مرکزی صورت قرار گرفته است و نقش زیادی در زیبایی صورت دارد، به طوری که اگر بینی شما خیلی بزرگ و یا به عکس خیلی کوچک باشد در نگاه اول باعث توجه بیننده خواهد شد و حتی اگر شما دارای اعضای زیبای دیگری در صورت باشید دیگر بیننده به آن توجه نمی کند و این عدم تقارن توجه بیشتری را به خود معطوف می کند. شکل بینی از پدر و مادر شما به ارث می رسد و به رشد خود تا سن بلوغ ادامه می دهد تا به شکل اصلی خود برسد، این سن در دخترها شانزده سالگی و در پسرها هجده سالگی می باشد و از این سن به بعد می توان جراحی بینی را انجام داد و قبل از این سن، عمل جراحی نتیجه مطلوب را نمی دهد.

جراحی پلاستیک بینی همراه با اعمال دیگر هم انجام می شود. به طور مثال اگر شما دارای انحراف بینی و یا انسداد مجاری تنفسی باشید به طور همزمان این اصلاحات هم انجام خواهد شد. مشکلات دیگر بینی مانند برجستگی روی بینی (دورسوم) – اندازه سوراخ های بینی – پهنی بیش از حد بینی – وضعیت نوک بینی و … در جراحی پلاستیک بینی اصلاح خواهند شد و به صورت متقارن با سایر اعضا صورت در خواهند آمد.

جراحی بینی با لیزر روش دیگری برای تغییر شکل بینی است که عوارض جراحی بینی را به همراه ندارد اما تاثیر آن نیز به اندازه جراحی بینی نیست.

روش های جراحی

عمل زیبایی بینی رینوپلاستی نام دارد، اگر تیغه وسط بینی شما (سپتوم) در خط میانی نباشد جهت اصلاح این مشکل عمل سپتوپلاستی انجام می شود، این دو عمل معمولاً همراه با هم توسط جراح زیبایی به دو روش باز و بسته انجام می شود(سپتورینوپلاستی).

روش باز با برش تیغه میانی بینی انجام می شود و پوست بینی به طور کامل بالا کشیده می شود و این از دقت بیشتری برخوردار است و در اصلاحات نوک بینی و تیغه میانی بینی روش ارجح است، در روش بسته دیگر این برش وجود ندارد و عمل بدون دید کامل انجام می شود در حال حاضر 95% درصد اعمال زیبایی بینی با روش باز انجام می شود زیرا نتیجه دقیقی تر است و محل برش هم بعد از مدتی دیده نخواهد شد.

سن مناسب

از سن شانزده سالگی در خانم ها و از سن هجده سالگی در آقایان می توان این جراحی را انجام داد، در حال حاضر بسیاری از مراجعین ما از سن 40 سالگی به بالا برای این عمل مراجعه می کنند و در صورت داشتن سلامت عمومی و عدم سابقه بیماری کاندید این جراحی می شوند و خوشبختانه اکثراً با موفقیت انجام می شود. تکنیک های جدیدی برای جراح بینی در شکل های مختلف و سنین مختلف و نژادهای مختلف تعریف شده است که باعث افزایش ضریب موفقیت می شود.

معمولاً در سنین بالا این عمل همراه با جراحی های دیگر مانند تزریق چربی، کشیدن صورت، اصلاح پلکها، بالا کشیدن ابرو و… انجام می شود و باعث بهبودی چشم گیر و افزایش اعتماد به نفس این افراد می شود.

جراحی بینی و علل انجام آن به انواع مختلفی تقسیم می شوند ، اما به هر روش یا دلیلی که این عمل زیبایی انجام می شود نیازمند اقداماتی است که پس از عمل به وقوع می پیوندد.

مراقبت های بعد از عمل

1- در صورتی‌ كه ضعف ندارید و خوابتان نمی‌آید، بنشینید یا راه بروید،‌ دراز كشیدن سبب افزایش ورم صورت و بینی می‌شود.

2- در صورتیكه دراز می‌کشید حداقل زاویه پشتتان نسبت به سطح افق 30 درجه باشد و سقف را نگاه كنید تا از میزان ورم صورت كاسته شود.

3- در سه روز اول پس از عمل بر میزان ورم و كبودی صورت افزوده می‌شود. این اتفاق طبیعی است و جای نگرانی نیست.

4- در چند روز اول پس از جراحی بینی ،خونریزی خفیف و گاه‌به‌گاه از سوراخ‌های بینی طبیعی است در صورت وجود خونریزی‌های شدیدتر و ممتد ممكن است عامل آن اختلال انعقادی باشد كه در تست‌های عادی آزمایشگاهی مشاهده نشده، و نیاز به مصرف داروهای افزایش‌دهنده انعقاد باشد.

5- تنفس بلافاصله پس از عمل بستگی به روش پركردن داخل بینی در پایان عمل جراحی دارد. اگر بینی بیمار با مش (پارچه نواری) آغشته به آنتی‌بیوتیك پر شود بیمار تا خارج كردن آن قادر به تنفس نمی‌باشد.

اگر داخل بینی اسپلینتی موسوم به راه هوایی گذاشته شود بیمار در دوران پس از عمل قادر به تنفس می‌باشد.

استفاده از هر كدام از آنها و مدت زمان باقی ماندن آنها در بینی بستگی به بینی و سلیقه و تجربه جراح دارد.

من در اكثر قریب به اتفاق موارد از راه هوایی استفاده می‌كنم و مدت باقی ماندن آنها در بینی حداقل یك هفته است چون خارج كردن زودهنگام آنها ممكن است سبب به هم چسبیدن و جوش خوردن زخم‌های داخل بینی شود و چسبندگی و مشكل تنفسی ایجاد كند.

6- به جز غذاهای بسیار سخت مثل ته‌دیگ، بیمار می‌تواند هر غذایی را كه میل دارد پس از جراحی بینی بخورد.

7- در طول هفته اول پس از عمل بیمار می‌تواند حمام بگیرد به شرطی كه سر خود را زیر آب نگیرد. در پایان هفته اول و مراجعه به پزشك جهت برداشتن اسپلینت خارجی و داخلی بیمار كاملاً‌ زیر دوش می‌رود تا چسب‌های روی بینی راحت‌تر كنده شوند.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>