هدف از درمان جراحی پارگی لیگامان متقاطع یا رباط صلیبی قدامي زانو بازگرداندن پایداری به زانو است بطوری که بیمار بتواند به فعالیت های ورزشی خود برگردد.

بسیاری از پارگي رباط صلیبی قدامي زانو با بخیه زدن ساده بهبود نمیابند. درمان جراحی پارگي رباط صلیبی قدامي زانو چیزی بیش از بخیه زدن ساده آنها است و آنرا بازسازی مینامند به این علت که پزشک ارتوپد بافت دیگری را که معمولا یک لیگامان است از قسمت دیگری از بدن به ناحیه ای که رباط متقاطع قدامی زانو بوده است منتقل میکند تا این بافت جایگزین بافت قبلی شده و داربستی برای ترمیم لیگامان شود. این بافت ها راگرافت مینامند. معمولترین گرافت های مورد استفاده در جراحی پارگي رباط صلیبی قدامي زانو عبارتند از

271_orig

پیوند از تاندون کشکک در جراحي پارگي رباط صلیبی قدامي زانو

 میدانیم که تاندون کشکک بین استخوان کشکک در بالا و قسمت بالایی استخوان درشت نی در پایین قرار گرفته است. در جراحي پارگي رباط صلیبی قدامي زانو با استفاده از روش پیوند از تاندون کشکک  یک سوم میانی تاندون کشکک را همراه با قسمتی از استخوان کشکک و قسمتی از استخوان درشت نی از خود بیمار جدا میکنند. از روش پیوند از تاندون کشکک بیشتر در ورزشکاران حرفه ای و در کسانی که در طول روز زانویشان زیاد با زمین تماس ندارد استفاده میشود.

احتمال موفقیت در روش پیوند از تاندون کشکک در جراحي پارگي رباط صلیبی قدامي زانو  زیاد است ولی از عوارض مهم آن درد ناحیه کشکک بعد از عمل جراحی پارگي رباط صلیبی قدامي زانو است. بیمار ممکن است بعد از جراحي پارگي رباط صلیبی قدامي زانو در حین زانو زدن درد داشته باشد. احتمال اینکه زانو بعد از این عمل جراحي پارگي رباط صلیبی قدامي زانو دچار قدری خشکی شود وجود دارد.  در این روش جراحی احتمال شکستگی استخوان کشکک وجود دارد.

پیوند از تاندون همسترینگ در جراحي پارگي رباط صلیبی قدامي زانو

عضلات همسترینگ دسته ای از عضلات در قسمت داخلی و پشتی ران هستند. قسمتی از بخش تاندونی این دسته عضلانی، به نام تاندون سمی تندینو Semitendinosus برای پیوند بکار برده میشود. بعضی جراحان از تاندون گراسیلیس Gracilis tendon هم در جراحي پارگي رباط صلیبی قدامي زانو  استفاده میکنند. در روش پیوند از تاندون همسترینگ احتمال عارضه درد کشکک و احتمال خشکی زانو بعد از جراحی پارگي رباط صلیبی قدامي زانو  کمتر از روش قبلی است. شکاف جراحی کوچکتر است و دوره بازپروری بعد از جراحی کوتاه تر است.

البته در جراحی پارگي رباط صلیبی قدامي زانو  ممکن است قدرت تاندون پیوند شده بعد از جراحی، کمتر از روش قبل باشد. در کسانی که شلی لیگامانی در کل بدن دارند احتمال مشکل ذکر شده بیشتر است. چون این تاندون در قسمت داخلی زانو قرار داشته و به پایداری این قسمت کمک میکند بعضی جراحان عقیده دارند اگر بیمار همراه با آسیب لیگامان متقاطع قدامی، آسیب لیگامان کلترال داخلی Medial collateral هم داشته باشد از نوع پیوند از تاندون همسترینگ استفاده نشود چون ممکن است ناپایداری قسمت داخلی زانو را بیشتر کند.

پیوند از تاندون کوادری در جراحي پارگي رباط صلیبی قدامي زانو

 عضله چهارسر یا کوادری سپس در جلوی ران قرار داشته و به توسط این تاندون به بالای کشکک زانو متصل میشود. پیوند از تاندون کوادری بیشتر در کسانی استفاده میشود که قبلاً یک بار جراحی بازسازی لیگامان متقاطع قدامی برای آنها انجام شده ولی به دلایلی موفق آمیز نبوده است. در روش پیوند از تاندون کوادری یک سوم میانی تاندون را همراه با قسمتی از استخوان کشکک که به آن چسبیده است را خارج کرده و به عنوان گرافت استفاده میکنند. این روش هم ممکن است مشکلاتی مثل روش پیوند از تاندون کشکک زانو داشته باشد.

 روش آلوگرافت در جراحي پارگي رباط صلیبی قدامي زانو

آلوگرافت ها پیوند هایی هستند که از افراد فوت شده اخذ میشوند. این بافت های پیوندی را از همان محل های پیوند های قبلی که ذکر شد، ولی از فرد متوفی میگیرند. مزایای استفاده از روش آلوگرافت  در جراحي پارگي رباط صلیبی قدامي زانو یکی اینست که از خود فرد پیوندی گرفته نمیشود و در نتیجه مشکلی در ناحیه دهنده پیوند ندارد. طول عمل کوتاه تر است و شکاف جراحی هم کوچکتر است.

عوارض روش آلوگرافت در جراحي پارگي رباط صلیبی قدامي زانو

از عوارض روش آلوگرافت در جراحي پارگي رباط صلیبی قدامي زانو ، احتمال انتقال بیماری ها از طریق بافت پیوند زده است. بعضی جراحان هم معتقدند در روش آلوگرافت این گرافت ها ممکن است قدرت کمتری از گرافت هایی که از خود شخص گرفته میشوند داشته باشند. به نظر میرسد احتمال موفقیت در روش آلوگرافت در مقایسه با روش های قبلی کمتر است. در مطالعات جدید احتمال موفقیت در پیوند هایی که از خود فرد گرفته میشوند 95 درصد و در پیوند های آلوگرافت حدود 70 درصد است.

منبع: ايران ارتوپدپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Tagged with:  
Share →