نرمش‌هایی كه روی تقویت مفصل زانو تمركز دارند، می‌توانند آمادگی شما را برای مقابله با آسیب‌های زانو افزایش دهند.
رباط صلیبی خلفی یكی از رباط‌های مهم مفصل زانوست كه استخوان ران را به درشت نی متصل می‌كند، این رباط به دنبال ضربات وارده به زانو در اثر تصادف یا زمین‌خوردگی دچار پارگی یا‌ آسیب‌‌دیدگی می‌شود. حركات زیر علاوه بر تقویت زانو در صورتی كه پس از برطرف شدن تورم ناشی از آسیب رباط صلیبی خلفی انجام شوند دوره بهبودی را كوتاه‌تر می‌كنند.
مفصل زانو از آنجا كه يكي از مفاصل پر تحرك بدن است بيشتر در معرض آسيب قرار دارد و چون وزن بدن را نيز تحمل مي‌كند تحت فشار بيشتري نيز قرار دارد.

حركاتي براي تقويت زانو

بافت همبندی نواری شكلی به نام نوار ایلئوتیبیان از ماهیچه ای در قسمت خارجی مفصل ران منشأ گرفته و پس از عبور از ناحیه خارجی زانو به قسمت فوقانی درشت نی منتهی می شود.

ساییده شدن این نوار به قسمت برجسته تحتانی استخوان ران باعث التهاب و درد در سمت خارجی زانو می شود. این اتفاق بیشتر اوقات هنگام دویدن رخ می دهد. سفت بودن این نوار، سفت بودن ماهیچه های ران و لگن، متفاوت بودن اندازه پاها و دویدن روی سطوح شیبدار نیز باعث بروز این حالت می شود. حركات زیر به برطرف شدن این حالت كمك می كند.

حركت اول:

روی زمین بنشینید طوری كه یك پای شما صاف و پای دیگر از زانو خم باشد (اگر یك پای شما دچار آسیب‌دیدگی شده است پای آسیب‌دیده را صاف قرار دهید). حالا با انقباض عضلات ران سعی كنید پشت زانوی پایی كه صاف است را به زمین بچسبانید. 10 ثانیه در همین حالت بمانید. این حركت را 3 نوبت در روز و در هر نوبت
10 بار تكرار كنید.

حركت دوم

یك سر كش ورزشی را دور مچ پا حلقه كنید. (اگر یك پای شما آسیب دیده است كش را دور مچ پای سالم بیندازید)‌ و سر دیگر آن را لای در محكم كنید. طوری در مقابل در بایستید كه پای آزاد شما نزدیك‌تر به در و راستای شانه‌های شما بر در عمود باشد. حالا پایی كه كش به دور آن حلقه شده است را از در دور كنید. این حركت را 3 نوبت و در هر نوبت 10 بار تكرار كنید.

حركت سوم

این حركت درست همانند حركت قبل است فقط این بار پشت به در بایستید و پایی كه كش به دور آن حلقه شده است را به سمت جلو ببرید.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Share →