خرخر شبانه

e4cc84f6a9ec05c948496961a241d253

انواع اختلالات خواب

نشانگان خوردن شبانه
بیماران سه یا چهار بار در طول شب بیدار مى شوند و احساس مى کنند که مجبورند چیزى بخورند. الگوى ترشح هورمونى این افراد غیرعادى است. سطوح بالاى کورتیزول که هورمون استرس محسوب مى شود، افزایش کمتر از حد طبیعى ملاتونین به هنگام شب و سطوح پایین لپتین که هورمون مهار کننده اشتهاست. به عقیده یکى از کارشناسان الویس پریسلى از این بیمارى رنج مى برد.

نارکولپسى (حمله خواب)
در این بیمارى خواب همراه با حرکات سریع چشم و شل شدگى عضلانى حاصل از آن- تکه تکه شده و فرد بیدار مى شود. عامل شروع کننده حملات بیمارى اغلب هیجانات هستند. از هر ۲ هزار نفر یک تن مبتلا به این بیمارى است. به نظر مى رسد بیمارى ناشى از سطوح نازل یک مولکول مغزى موسوم به هیپوکرتین باشد.

توقف تنفس هنگام خواب و خروپف
این بیمارى که در اثر مسدود شدن مجارى هوایى بالایى در حین خواب پیش مى آید درست مثل آن است که مرتب سرتان را به زیر آب فرو مى برید. نهایتاً بیمار تا حدى از خواب مى پرد و قدرى هوا مى بلعد ولى مجدداً مجراى هوایى بسته مى شوند. تصور مى شود چهار درصد مردم دچار این بیمارى اند (درست به اندازه آسم) و محتمل ترین علت آن چاقى است.این موضوع موجب ایجاد خروپف میشود و باعث میشود که دیگران هم از این موضوع رنج ببرند در ادامه به توضیح در باره خروپف می پردازیم

خروپف

خروپف می تواند بر روی روابط اجتماعی و زناشویی فرد تاثیر بگذارد. فردی که به درجات شدید خرخر مبتلاست ترجیح می دهد به مهمانی یا مسافرت نرود، زیرا می داند که خرخر او می تواند مشکلاتی را برای دیگران به وجود آورد.
افرادی که مبتلا به خرخر هستند ممکن است بعد از مدتی دچار وقفه تنفسی به هنگام خواب شوند. معمولا وقفه تنفسی یک دقیقه به طول می انجامد. فرد در این فاصله زمانی تنفسی ندارد و بعد از آن میزان اکسیژن خون وی کم شده و دی اکسید کربن خونش افزایش پیدا می کند. به دنبال آن گیرنده های مغزی متوجه این تغییرات شده و به عضلات ریه فرمان می دهند. در نتیجه عضلات ریه ی فرد مکش زیادی ایجاد می کنند که این فشار منفی باعث می شود هوا همراه با خرناس بلندی به داخل کشیده شود. این وقفه تنفسی باعث می شود فرد از خواب بیدار شود و باز دو مرتبه بعد از مدتی این وقفه تنفسی تکرار شود، طوری که در طول یک شب چندین بار فرد از خواب بیدار می شود.

علل خرخر

    علل ساختمانی و آناتومی خرخر کردن

انحراف تیغه میانی بینی (شایعترین علت)، بزرگی شاخک تحتانی بینی ، پولیپ بینی ، بزرگی لوزه‌سوم یا لوزه‌های کامی (عمدتا در اطفال) ، بزرگی زبان ، بزرگی زبان کوچک ، تومورهای ناحیه دهانی_حلقی و بینی_حلقی ، کوچکی فک تحتانی ، کوتاه بودن گردن و بالاخره چاقی.
علل کارکردی خرخر عبارتند از: مصرف الکل ، استعمال دخانیات ، داروهای خواب آور و آرام بخش ، داروهای آنتی هیستامین و برخی از اختلالات روحی و روانی.

درمان عارضه خرخر و عوارض ناشی از آن از دو جنبه قابل توجه می باشد.

1- علل اولیه و اصلی بروز این عارضه که به طور اختصار به آن اشاره شده که در رفع آن باید اقدام نمود.
2- علل مساعد کننده و یا شدت یافته آن که اهمیت خاص دارد. بطور کلی درمان بیماران در 5 گروه تقسیم بندی می شود.

گروه اول: افرادی که فقط در حالت طاق باز و کمتر از 2 سال خرخر می کنند نیاز به پولی سومنو گرافی و درمان خاص ندارند.
گروه دوم: افرادی که فقط در حالت طاق باز و بیش از 2 سال خرخر می کنند نیاز به پولی سومنوگرافی و درمان دارند.
گروه سوم: افرادی که در تمام وضعیت های خواب خرخر می کنند و عوارض خفیف قلبی و آپنه داشته نیاز به پولی سومنوگرافی و درمان دارند.

گروه چهارم: افرادی که در تمام وضعیت خواب خرخر می کنند و عوارض شدید داشته نیاز به پولی سومنوگرافی، درمان و کنترل عوارض دارند.
گروه پنجم: افرادی که خرخر نداشته ولی دارای عوارض کاهش اکسیژن خون و علائم هایپوپنه و آپنه می باشند نیاز به پولی سومنوگرافی و درمان دارند.

خیلی خروپف کنید سکته می‌کنید

پزشکان چینی در یک مطالعه جدید هشدار دادند افرادی که حین خواب، زیاد خروپف می‌کنند، بیشتر در معرض خطر سکته مغزی هستند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>