خروپف شبانه

 13921226000215_PhotoJ

خرخر عادتی

به خروپف در افرادی که مبتلا به سندرم وقفه تنفسی در خواب نیستند، خرخر عادتی گفته می‌شود که در سنین مختلف دیده می‌شود و با افزایش سن شیوع آن نیز افزایش می‌یابد. بطوری که 5 تا 10% کودکان ، 25% بالغین و 40 تا 50% افراد بالای 60 سال دچار درجاتی از خرخر هستند.

تقریبا 10% افرادی که دچار خرخر عادتی هستند (در مورد اطفال حدود 1%) پس از مدتی (یک تا چند سال) دچار سندرم وقفه تنفسی در خواب می‌شوند و از طرفی تقریبا تمامی مبتلایان به سندرم وقفه تنفسی در خواب دچار درجاتی از خرخر کردن هستند. و تنها نشانه بارز این بیماری خرخر کردن است.

مکانیسم ایجاد خروپف در خواب

در فرد سالمی که خرخر نمی کند، به هنگام دم فشار منفی از ریه به حلق و حنجره اعمال می شود. فشار منفی هوا را از محیط به داخل کشیده و از طریق بینی و حلق به ریه می رساند. به هنگام بازدم فشار مثبت داخل ریه، هوا را وادار می کند که از همین مسیر وارده به بیرون برگردد.
فشار منفی ایجاد شده به هنگام دم به تمام مسیر هوایی اعمال می شود اما به علت قوام مناسب و استحکامی که ساختارهوایی دارد این فشار منفی نمی تواند راه هوایی را به داخل کشیده و آن را تنگ نماید. اگر به هر دلیلی این قوام کم شود و یا اگر فشار منفی که از طریق ریه به راه هوایی اعمال می شود افزایش پیدا کند، راه هوایی تنگ می شود. این فشار مکشی باعث به ارتعاش در آمدن مسیر هوایی به خصوص نسوج نرم حلق می شود، یعنی زبان کوچک، لوزه ها و کام نرم به ارتعاش در آمده و باعث ایجاد صدای خرخر می شوند.

روشهای درمانی:

1- محافظتی: استفاده از پروتز های دهانی و بینی.
2- علامتی: حذف عوامل مساعد کننده.
3- دارویی: در گروه محدودی از بیماران نتیجه بخش می باشد.
4- p a.p c: دستگاه کمک تنفسی.
5- جراحی: برقراری راه هوایی مناسب با روشهای مختلف جراحی از جمله لیزر و رادیو فرکانسی.
توصیه: قبل از شناسایی دقیق علت خرخر و عوارض ناشی از آن هیچگاه اقدام به جراحی نکنید.

علائم وقفه تنفسي

بدن براي رفع مانع(بسته شدن راههاي هوايي ) ناچار است مرتبا لحظات كوتاهي بيدار شود و لذا مبتلايان شديد در طول روز رنج مي برند. در ابتدا اين حالت ضمن فعاليت هاي خسته كننده مانند مطالعه ،‌تماشاي تلويزيون و رانندگي پيش مي آيد . بعد ها وقتي حالت خواب آلودگي بدتر مي شود بيشتر فعاليت ها را مختل مي كند،‌به طوري كه اشخاص مبتلا ، در حين صحبت يا غذا خوردن نيز به خواب مي روند. ممكن است كه افراد مبتلا به علت عدم توانايي انجام صحيح كار ،‌شغل خود را از دست بدهند،‌علاوه بر اين كه خواب آلودگي در حين رانندگي نيز براي آنها خطرناك است ( افراد مبتلا به وقفه تنفسي هفت بار بيشتر ازافراد معمولي در معرض خطر تصادف با اتوموبيل قرار دارند). معمولا خرخر كردن نزد افراد مبتلا سال هاي متمادي طول دارد. از علائم ديگر اين عارضه محروميت از خواب شديد فرد مبتلا است كه منجر به تجريك پذيري و عصبانيت وي مي شود در هرحال دو علامت خرخر كردن و خواب آلودگي روزانه ،‌ بهترين نشانگر براي تشخيص اين عارضه است .

چه كساني دچار وقفه تنفسي در خواب مي شوند؟

به طور معمول بيماريكه با خرخر و وقفه تنفسي مراجعه مي كند شخص ميانسالي است با اضافه وزن و كلفتي گرد گردن (كه اندازه يقه آنها 17 يا بيشتر است) . با اين وجود اشخاصي بسياري هستند كه از وقفه تنفسي در خواب رنج مي برند، اما اضافه وزن ندارند . نزد برخي ديگر نيز علت عارضه مشخصي نمي شود.در كودكان علت شايع اين بيماري وجود لوزه هاي بزرگ مي باشد و بيشتر به اين علت است كه امروزه پزشكان عمل برداشتن لوزه ها نزد اين كودكان را توصيه مي كنند.وقفه تنفسي و خرخر شديد باعث بروز اختلال در خواب مي شود و شايع تر از آن است كه به نظر مي رسد و حداقل از هر هزار نفر 3 نفر به نوع شديد اين عارضه مبتلا هستند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>