post_image

روش های مختلف فیزیوتراپی در بهبود حرکات مفصلی ، کاهش درد و افزایش کارایی بیماران مبتلا به این عارضه نقش برجسته ای دارند.این روش ها بخصوص وقتی به صورت منظم انجام شوند با افزایش دادن میزان آب درحد مطلوب در مفصل وکپسول  مفصلی در کاهش یا رفع علائم موثرند . در ادامه به بیان نقش روش های مختلف فیزیوتراپی در درمان استئوآرتریت مفصل های بدن می پردازیم .

گرمای مطلوب در بهبود حرکات مفصلی

در این روش با استفاده از حوله گرم و مرطوب یا انجام استحمام یا استفاده از کیسه های گرمازای حاوی مایع مفصل گرم می شود این روش چنانچه ۳ بار در روز و هر بار به مدت ۲۰ – ۱۵ دقیقه انجام شود می تواند نقش مهمی در رفع علائم و درد داشته باشد

گرمای عمقی در بهبود حرکات مفصلی

در این روش متخصص مربوطه با استفاده از دیاترمی امواج کوتاه یا میکروویو یا استفاده از امواج اولتراسوند سبب ایجاد گرمای عمقی در مفصل می شود . ثابت شده است که دیاترمی امواج کوتاه همراه با ماساژ با یخ دوره ای و ورزش های مناسب یک برنامه بسیار مفید برای کاهش یا رفع علائم بیماران مبتلا به آرتروز مفصل های بدن می باشد .

گرمای عمقی نباید برای بیمارانی که دچار التهاب حاد مفاصل هستند به کار رود این روش بخصوص در آرتروز مفصل شانه و برای آزاد کردن تاندون های این مفصل کاربرد دارد .

سرما درمانی در بهبود حرکات مفصلی

در این روش با استفاده از کیسه های حاوی یخ یا یخ پیچیده شده داخل حوله درد و التهاب مفصل را کاهش می دهد .

تحریک الکتریکی از طریق پوست ( TENS  )

این روش درمانی می تواند سبب کاهش یا رفع درد شود .در این روش از طریق الکترود هایی که روی پوست قرار می گیرد امواج الکتریکی به مفصل یا نقاط دردناک انتقال می یابد . لباس هایی طراحی شده اند که مجهز به این سیستم هستند و فرد در طول روز آن را می پوشد و در هنگام درد با فعال کردن سیستم علائمش رفع می گردد .

طب سوزنی در بهبود حرکات مفصلی

این روش یک روش سنتی چینی است که در آن در نقاط خاصی از بدن که به چاکراه های اصلی بدن ارتباط دارند سوزن فشار داده می شود واز این طریق تسکین درد ایجاد می گردد .

فشار نقاط حساس

در این روش همان نقاط مورد بحث در طب سنتی چینی را نه توسط سوزن بلکه توسط فشار انگشت تحریک می کنند .

منبع:دکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان,دکتر فروغ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی تهرانپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Share →