اصطلاح هالوکس والگوس یا “هالوکس- ابداکتو واگوس” به طور معمول به به بدشکلی شست پا یا ناهنجاری بونین گفته می شود. این بد شکلی بوسیله انحراف جانبی انگشت بزرگ پا بوجود می آید(کجی انگشت شست پا)، اما اغلب به اشتباه علت این انحراف و علت درد شست پا را بزرگی یا انحراف بافت اطراف این مفصل ویا مرکز انگشت شست پا می دانند. هالوکس به انگشت بزرگ اشاره دارد والگوس هم به حالت غیرطبیعی انگشت شست که براثر ناهنجاری بانین بوجود آمده گفته می شود وابداکتو به تغییرجهت انگشت شست به طرف داخل و به سمت انگشت دوم پا گفته می شود که اساس این مشکل هم بونین می باشد. ” ابداکتو هالوکس ” به حرکت انگشت شست گفته می شود که باعث می شود شست از خط میانی بدن دور شود. بدشکلی های ناحیه پایینی بدن مانند انگشتان پا را معمولا با نام خط میانی عنوان می کنند یعنی خطی که به صورت طولی بدن را به دو قسمت مساوی تقسیم می کند. درموارد شدید هالوکس به حالت “ابداکتو” (تغییر جهت انگشت) توسعه پیدا می کند، انگشت شست برروی انگشت دوم (انگشت مجاور)ویا زیرآن قرار می گیرد.

علل ودلایل انحراف

 

پزشکان دقیقاً نمی‌دانند چه عواملی موجب بروز بونیون می‌شوند، اما مواردی که می‌توانند خطر ابتلا به آنها را افزایش دهند عبارتند از:

 • نحوه راه رفتن،به عنوان مثال اگر پای شما داخل کفش بچرخد. با گذشت زمان، این چرخش می‌تواند منجر به تشکیل بونیون یا میخچه شود.
 • میخچه می‌تواند در کل افراد خانواده وجود داشته باشد، اما فقط به این دلیل که والدین یا اجداد شما دارای میخچه هستند، به این معنا نیست که شما نیز لزوماً میخچه داشته باشید.
 • نوع کفش‌هایی که می‌پوشید نیز ممکن است موجب بروز میخچه گردد. کفش‌های باریک و یا پاشنه بلند می‌توانند روی استخوان‌ها و عضلات شما فشار وارد کنند و انگشتان شما را به هم فشرده نمایند. پوشیدن کفش‌های نامناسب اگرچه ممکن است دلیل اصلی بروز میخچه نباشد اما می‌تواند وضعیت آن‌ها را بدتر کند.
 • اگر شما یک زن هستید، احتمال بیشتری وجود دارد که دچار میخچه شوید. این امر ممکن است به دلیل پوشیدن کفش‌های تنگتر و پاشنه بلند باشد یا به این دلیل که لیگامنت‌های پای شما (ساختارهایی که استخوان‌ها را به بکدیگر متصل می‌کنند) در زنان شل‌تر هستند.
 • گاهی اوقات میخچه همراه با شرایطی مانند آرتریت روماتوئید است که بر مفاصل شما تأثیر می‌گذارد.
 • سایر شرایط‌ سلامتی که با بروز میخچه مرتبط هستند شامل نقرس، سکته یا آسیب پا می‌باشند.

 

علائم ونشانه های ناهنجاری شست پا

ازنشانه های بونین، تحریک پوست اطراف بونین می باشد. در هنگام پیاده روی، قرمزی مفصل وتغییرجهت انگشت شست به سمت انگشتان دیگر هم ازعلائم این ناهنجاری می باشد. روند دوقسمت شدن بدن که در بالا ذکرشد در اطراف بونین اتفاق می افتد.

افرادی که دچار اختلال درناحیه بونین شده اند برای انتخاب کفش با مشکل مواجه می شوند. آنها مجبورند کفش هایی را انتخاب کنند که بزرگتر از سایز پایشان باشد. زمانیکه انحراف بونین در انگشت شست بسیارشدید باشد انگشت شست حتی بدون استفاده ازکفش هم می تواند دچار آسیب دیدگی شود به دلیل اینکه انجام فعالیت با این انگشت با مشکل انجام می شود.

درمان

ناهنجاری بونین یا انحراف شست پا می تواند بوسیله استفاده ازکفش های مناسب، استفاده از پدهای مناسب ومحافظ ، استراحت ، استفاده ازیخ وسایر اقدامات درمان شود. این درمان ها برای جلوگیری ازتشدید ناهنجاری بیشتر از تصحیح حالت طبیعی انگشت به کارمی رود. زمانیکه درد شست پا بسیار شدید باشد ویا بیمار بخواهد که شست پایش به حالت اولیه بازگردد، انجام جراحی ضروری می باشد.

درمان های مانند استفاده ازآتل ویا تنظیم کننده نیز بسیار موثر است. این تنظیم کننده ها شامل ژل هایی که بین انگشتان فضا اینجاد میکند، جداکننده انگشتان ازیکدیگر، تنظیم کننده بونین، آتل برای محافظت از بونین، استفاده از ضربه گیر برا ی بونین است.

 hallux 5

تمرینات موثر ورزشی و حرکات اصلاحی

انجام تمرینات برای کاهش پیشرفت اختلال بونین وجلوگیری ازانجام عمل جراحی استفاده می شود. سعی کنید هرروز این تمرینات را انجام دهید مخصوصا زمانیکه کفش های خود را درمی آورید.

کشیدن انگشت شست: کشیدن شست پا باعث نرم شدن شست وکاهش درد شست پا می شود. زمانی که شست خودرا می کشید به مدت 5 ثانیه به صورت مستقیم نگه دارید وسپس به سمت پایین خم کنید وبه مدت 5 ثانیه نگه دارید این تمرین را 10 مرتبه تکرارکنید. این حرکت همچنین برای افرادی که دچار اختلال انگشت چکشی شکل هستند ویا انگشتشان بسیار شدید خم شده است مفید می باشد.

خم کردن انگشت شست: انگشت شست خود را برروی زمین فشار دهید، طوریکه به سمت عقب خم شود. سپس به مدت 10 ثانیه نگه دارید و رها کنید این حرکت را چندبار تکرار کنید.

استفاده از حوله: شما میتوانید با انداختن یک حوله برروی زمین وجمع کردن حوله وکشیدن آن به سمت خود به انگشت شست قدرت دهید این حرکت را 5 مرتبه تکرارکنید. انجام چنین تمریناتی میتواند به انعطاف انگشت شما کمک کند.

انعطاف وانقباض انگشت شست : انگشت خود را برروی یک سطح سخت مانند دیوار فشاردهید وسپس انگشت خود را  خم کنید و بکشید و آنرا برای 10 ثانیه نگه دارید. این حرکت را 3 یا4 مرتبه تکرارکنید و سپس آنرا برخلاف جهت خم کنید ،به مدت 10 ثانیه نگه دارید واین حرکت را هم 3 یا 4 مرتبه تکرار کنید.

غلتاندن توپ: برروی یک صندلی بنشینید توپ گلف را روی زمین قرار دهید وبا ناحیه پایین پا توپ را بررو ی زمین غلط دهید واین حرکت را به مدت 2دقیقه انجام دهید .این تمرین برای گرفتگی وکشیده شدن انگشت هم موثر است .

بلندکردن سنگ مرمر: یکی دیگر ازتمرینات که برای انعطاف انگشت بسیارمناسب است بلند کردن تعدادی سنگ با انگشت است. تعدادی سنگ روی زمین قراردهید واین سنگ ها رایکی یکی با انگشت خود بلند کنید ودرکاسه ای قراردهید.

پیاده روی در ساحل: هرزمانی که ممکن است بر روی ماسه پیاده روی کنید. این تمرین می تواند انگشت شما را به آرامی ماساژ درمانی کند و به استقامت انگشت شما و اصلاح انحراف آن کمک می کند. این تمرین همچنین برای بیمارانی که دچار آرتروز در ناحیه انگشت شست هستند و دچار عارضه بونین شده اند موثر میباشد.

 hallux 3

ازپدهایی که برای اختلالات بونین ساخته شده است استفاده کنید: اگرشما دچار اختلال انحراف شست پا در مراحل اولیه هستید می توانید پدهای بونین را از داروخانه ها تهیه کنید این پدها برای کاهش درد و قرارگرفتن بونین در موقعیت طبیعی خود بسیار موثرمی باشد. همچنین استفاده از کفی مناسب درکفش میتواند باعث بهبود بدشکلی بونین شود.

ضربه زدن بوسیله انگشت ویا پا در حالت طبیعی : زمانیکه به مدت 1 یا 2 هفته پای خود را برروی زمین بکوبید انگشت شما به حالت اولیه خود بازمی گردد ودرمورداینکه آیا به کمک کسی احتیاج دارید یا خیر از پزشک خود سوال کنید.

مزیت و فواید تمرینات ورزشی

درمان های بدون نیازبه عمل جراحی مانند فیزیوتراپی وتمرینات می تواند به کاهش روند پیشرفت ناهنجاری بونین کمک کند. شما همیشه باید ازدرمان های اولیه شروع کنید و فورا عمل جراحی را برای درمان انتخاب نکنید.

تمرینات شست پا مانند کشیدن وخم کردن آن می تواند به انعطاف ،حرکت واستقامت ماهیچه هایی که انگشت شست شما راکنترل می کند کمک کند.

تزریق

التهاب مفصل در پایه انگشت پا اغلب می‌تواند با تزریق موضعی کورتیزون از بین برود.

جراحی

 

جراح متخصص مفصل پا با برداشتن ضایعه ای که باعث بدشکلی شست شده است. شست پا را به حالت اولیه بازمیگرداند و انحراف را اصلاح می کند. این جراحی درابتدا آسیب شناسی می شود و بعد از آن جراحی انجام می شود. جراحی برای درمان اقدامات زیر انجام می شود:

1-برطرف کردن ضایعه استخوانی که برروی اولین متاتارسال قراردارد.

2-بهبود اولین متاتارسال که با استخوان متاتارسال مجاور خود یعنی انگشت دوم ارتباط دارد.

3-کشیدن انگشت شست که به متاتارسال اول و متاترسال مجاورخود ارتباط دارد.

4-بهبود غضروف های مفصل انگشت شست

5-درمان آرترزو انگشت شست

6-تغییر موقعیت استخوان سزاموئید که در زیر شست پا قرار گرفته است.

7-کوتاه کردن ،بلندکردن ،بالایاپاین بردن اولین استخوان متاتارسال

8-تصحیح هرگونه بدشکلی وانحراف انگشت شست پا

9-قراردادن استخوان ها به صورت هم عرض درکنار یکدیگر بوسیله جراحی سندسموز (یک نوع مفصل درپا)

پیشگیری از میخچه

شما می‌توانید با پوشیدن کفش و چکمه مناسب، خطر بروز میخچه را کاهش دهید. از پزشک خود بخواهید که درباره کفش مناسب اطلاعاتی را به شما بدهد. آنها احتمالاً به شما توصیه می‌کنند کفش هایی را انتخاب کنید که:

 • به اندازه کافی عریض هستند، بنابراین هیچ گونه فشاری روی مفاصل در دو طرف پای شما وجود ندارد و شما می‌توانید انگشتان خود را به راحتی در داخل کفش حرکت دهید.
 • پاشنه کفش کمتر ازدو اینچ (پنج سانتی متر) باشد، به طوری که پای شما به سمت جلو فشرده نشود.
 • دارای بست‌های قابل تنظیم مانند بند،سگگ یا تسمه‌ها باشد، به گونه‌ای که پای شما به راحتی درون کفش نگه داشته شود.

 پزشک همچنین ممکن است پیشنهاد کند که در صورت مشکل در راه رفتن از تجهیزات داخل کفش (ارتوتیک‌ها یا اورتوزها) برای اصلاح نحوه راه رفتن خود استفاده نمایید.

سوالات متداول

آیا میخچه سبب آرتروز استخوان می‌شود؟

همه افراد مبتلا به میخچه دچار آرتروز نیستند. با این حال، هر حرکت انگشت بزرگ به داخل می‌تواند به این معنی باشد که شما در معرض خطر ابتلا به آرتروز هستید. آرتروز انگشت بزرگ پا در برخی از افراد مبتلا به میخچه ایجاد می‌شود. این حالت می‌تواند به صورت دیگری نیز رخ دهد، اگر آرتروز در انگشتان شما وجود داشته باشد، این امر می‌تواند منجر به بروز میخچه شود. احتمال بروز آرتروز در مفصل انگشت پا نسبت به سایر مفصل‌های پا بیشتر است. این امر به دلیل فشار مکرر به انگشت پا در هنگام راه رفتن است. آرتروز یک بیماری است که بر مفاصل شما تأثیر می‌گذارد و آنها را سفت و دردناک می‌کند. این بیماری باعث می‌شود که غضروف در انتهای استخوان‌ها سخت‌تر و نازک‌تر شود. استخوان زیر غضروف نیز با ضخیم شدن و رشد بیرونی واکنش می‌دهد و می‌تواند باعث افزایش رشد استخوان‌ها و ایجاد زائده‌ای به نام اسپور شود. این امر باعث می‌شود که مفصل ظاهر برآمده و ناهنجاری پیدا کند. مفاصلی که معمولاً تحت تأثیر آرتروز قرار می‌گیرند، زانو، ران‌ها و دست‌ها هستند. علاوه بر میخچه موارد دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند خطر ابتلا به آرتروز را در فرد افزایش دهد مانند:

 • سن، آرتروز در افراد بالای 45 سال رایج است.
 • وزن، داشتن اضافه وزن خطر ابتلا به آرتروز را افزایش می‌دهد و در صورتی که به این بیماری مبتلا باشید، وضعیت بدتر می‌شود.
 • داشتن سابقه خانوادگی آرتروز
 • آسیب قبلی به مفصل

 چقدر طول می‌کشد تا بعد از عمل جراحی میخچه بتوانید راه بروید؟

زمان لازم برای بهبود پس از عمل جراحی میخچه بستگی به نوع عمل شما دارد. ممکن است مجبور باشید بعد از برخی از انواع عمل جراحی، بریس، پلاستر کست یا کفش محافظ بپوشید. پس از برخی از انواع دیگر عمل جراحی، شما می‌توانید بلافاصله راه بروید. در بعضی موارد، شما باید تا 8 هفته وزن را از روی پای جراحی شده بردارید. شما می‌توانید در طول این زمان از عصا استفاده کنید. معمولاً بهبودی کامل 3 تا 6 ماه طول می‌کشد، اما این مدت زمان بسته به نوع عمل متفاوت است. برخی افراد ممکن است احساس درد نکنند و سریع بهبود یابند، در حالیکه برای برخی دیگر این عمل ممکن است ناراحت کننده باشد و مدت زیادی طول بکشد تا بهبود پیدا کنند. مدت زمان مورد نیاز برای بهبود بستگی به شرایط شخصی شما دارد. پس از برخی از انواع عمل جراحی، ممکن است مجبور باشید کفش‌های مخصوص جراحی را به مدت شش ماه بپوشید تا استخوان‌هایتان بتوانند به طور کامل بهبود یابند. مدت زمان مورد نیاز برای بازگشت به کار نیز به نوع عمل جراحی که داشته‌اید بستگی دارد. یکی دیگر از مهم‌ترین چیزهایی که باید در مورد آن فکر کنید این است که چه مدت زمانی را در سر کار خود روی پا می‌ایستید. اگر شما کاری دارید که در آن مجبور به ایستادن روی پا هستید، ممکن است لازم باشد تا شش هفته کار را کنار بگذارید. اگر کار شما بسیار فیزیکی باشد، ممکن است شما تا سه ماه نیاز به استراحت داشته باشید. متخصص جراح شما می‌تواند به شما مشاوره بیشتری در مورد این موضوع بدهد.

آیا ممکن است روی انگشت کوچک میخچه ایجاد شود؟

بله، هرچند بروز میخچه در انگشتان کوچک نسبت به انگشتان بزرگ شیوع کمتری دارد. اگر میخچه خارج از پای شما و زیر انگشت کوچک باشد، به عنوان میخچه کوچک یا میخچه تیلور شناخته می‌شود. میخچه کوچک را می‌توان همانند میخچه معمولی درمان کرد. اگر شما در انگشت کوچک خود میخچه‌ای دارید که موجب ناراحتی یا درد می‌شود، برای کاهش علائم و ناراحتی ناشی از آن می‌توانید کارهایی را انجام دهید. سعی کنید از داروهای ضد دردی که نیازی به نسخه ندارند مانند پاراستامول یا ایبوپروفن استفاده کنید، کفش‌های مناسب و یا پدهای مخصوص میخچه را مصرف کنید. اگر علائم شما بهبود نیافتند، ممکن است لازم باشد عمل جراحی انجام دهید، بنابراین باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
درمان انحراف شست پا یا هالوکس والگوس
5 از 1 رای
Share →