درمان سکته مغزی با فیزیوتراپی

post_image

درمان فیزیوتراپی ازهمان روزهای اولیه که بیمار در بیمارستان و در بخش ICU بستری می‌شود، شروع خواهد شد. فیزیوتراپی سکته مغزی شامل فیزیوتراپی تنفسی برای کمک به تخلیه ترشحات ریه و بهبود تنفس، حرکات غیرفعال، برای جلوگیری از خشکی و سفتی مفاصل و ورم اندام‌ها و وضیعت‌دهی صحیح به بیمار است. یکی دیگر از تمرین‌های این مرحله، غلت‌زدن به پهلو است. رعایت این نکته‌ها می‌تواند از مشکلات بیماران سکته مغزی پیشگیری یا آنها را کم کند

- برای جلوگیری از فراموشی، باید تلفن و تلویزیون و وسایل دیگر در سمت مبتلا به فلج قرار داشته باشند.

- همراهان و عیادت‌کننده‌ها باید در سمت مبتلا بنشینند یا بایستند و از این سمت با بیمار صحبت کنند.

- بیمار باید با دست قلاب کرده بنشیند و دست‌ها را بالای سرش ببرد.

- برای نشستن در لبه تخت و ایستادن، راه رفتن، انتقال به صندلی یا از صندلی به تخت، باید فیزیوتراپیست یا پرستار در جلو یا در سمت مبتلای بیمار بایستد. در این حالت، وزن بیمار به سمت مبتلا منتقل می‌شود و باعث خواهد شد کم‌کم بر ترس از افتادن غلبه کند.

- پس از بالا رفتن سطح هوشیاری، تمرین‌های فعال برای اندام‌های سالم و ادامه حرکات غیرفعال و تمرین‌های نشستن لبه تخت انجام می‌شود.

اگر سمت راست مغز درگیر شده باشد، باعث فلج و ازکارافتادن و فلج سمت چپ بدن می‌شود و برعکس. چون هر نیمکره مغز اندام‌های سمت مقابل را کنترل می‌کند. در ابتدا اندام‌های سمت گرفتار هیچ‌گونه حرکتی ندارند و شل هستند که این مرحله را فاز فلاسیدیتی (شلی عضلات) می‌گویند. تمرین‌های اختصاصی فیزیوتراپی سکته مغزی در این مرحله با هدف پیشگیری از عوارض همی‌پلژی (فلج یک سمت بدن) و تسریع بهبود این بیماران از جمله افزایش تعادل برای نشستن، ایستادن و کمک به زودتر راه افتادن است. اگر در این مرحله تمرین‌های فیزیوتراپی خوب و مرتب انجام شوند، در همین فاز فلاسید کنترل حرکات به‌تدریج شروع می‌شود.

پس از بهبود وضعیت پزشکی بیمار، فیزیوتراپی و ورزش سکته مغزی در منزل ادامه می‌یابد و در صورت رسیدن به مرحله‌ای که حمل‌ونقل بیمار خیلی مشکل نباشد، درمان در مراکز فیزیوتراپی انجام می‌شود.هدف اولیه درمان در مرحله فلاسیدیتی (شلی عضلات)، افزایش تون عضلات است که از طریق به کارگیری گیرنده‌های داخل مفصل انجام می‌گیرد. استفاده از تحریکات الکتریکی عملکردی (FES) در بیماران سکته‌ای می‌تواند قدرت عضلات آنها را بهبود بخشد. بیماران دچار سکته مغزی، باید در یک محیط تحریک‌کننده و درگیرکننده همراه با حمایت اجتماعی و فعالیت فیزیکی زندگی کنند تا فرایند بهبود آنها تسهیل شود.

تحریک مغناطیسی مغز یا TMS‌تراپی روش درمانی است که در سال 2008 توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مورد تایید قرار گرفته است. در این روش درمانی از پالس‌های مغناطیسی متمرکز شده برای تحریک برخی نواحی خاص در مغز استفاده می‌شود. نواحی که تحریک می‌شوند در واقع همان نواحی خاصی از مغز هستند که در افراد مبتلا به بیماری‌های مغزی و افسردگی شدید، فعالیت کمتری دارند. امروزه روش تحریک مغناطیسی مغز برای افرادی که از روش‌های درمانی معمول مانند داروهای ضدافسردگی و داروهای توانبخشی مغز نتیجه‌ای نگرفته‌اند، امید تازه‌ای محسوب می‌شود.

TMS برای درمان طیف وسیعی از بیماری‌های روانی و عصبی به کار برده می‌شود. برخی از این بیماری‌ها و مشکلات عبارتند از: افسردگی شدید، اسکیزوفرنی، اختلالات اضطرابی، پارکینسون، سکته‌ی مغزی، ام اس و سردردهای میگرنی.

منبع:آفتاب,دکتر فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است