پارگی های منیسک زانو هم در ورزش و هم در فعالیت های غیر ورزشی می تواند رخ دهد از طرفی برخوردهای فیزیکی نیز می تواند سبب پارگی مینیسک زانو شود با افزایش سن منیسک زانو دچار فرایند پیری می شوند و لذا ممکن است با یک فشار نامناسب دچار پارگی شوند بعد از پاره شدن و آسیب مینیسک زانو  ورزشکار دردی در زانوی خود احساس می کند ولی معمولا به آن اندازه نیست که ورزشکار نتواند به ورزش ادامه دهد و با گذشت 24 ساعت زانو متورم و دچار محدودیت حرکت می شود و در معاینه درد در زانو وجود دارد.

122222222222222222

آرتروز زانو

 

پارگی مینیسک زانو

پارگی مینیسک زانو یک آسیب شایع است زانو بزرگترین و پیچیده ترین مفصل در بدن شما است از آنجایی که شما بسیار از مفصل زانو استفاده می کنید این مفصل آسیب پذیر است دلیل این است که این مفصل از بسیاری قطعات ساخته شده است. پارگی منیسک زانو از جمله آسیب های شایع در (  ورزشکاران ) به خصوص کسانیکه بازی های ورزشی با برخورد فیزیکی دارند در معرض خطر پارگی های منیسک زانو می باشد با این حال، هر کسی در هر سنی می تواند به دچار پارگی منیسک زانو شود.

88888888888888888888

فیزیوتراپی زانو درد

مینیسک زانو

مینیسک زانو یک نوع از غضروف هستند که در مفصل زانو وجود دارد مینیسک، دیسک های C شکل هستند که در زانو وجود دارند هر زانو دو مینیسک یک در لبه خارجی زانو و یکی در لبه داخلی دارد. مینیسک ها با تعادل وزن در سرتاسر زانو سبب ثابت نگه داشتن زانو می شود.

عامل پارگی مینیسک زانو

پارگی مینیسک  زانو معمولا با چرخاندن سریع زانو هنگام بلند کردن اشیاء سنگین و یا در بازی های ورزشی ایجاد می شود. با مسن تر شدن، پاره شدن مینیسک  زانو آسان تر می شود.

99999999999999999

رفع زانو درد

 

انواع پارگی مینیسک زانو

با یک پارگی کوچک، شما ممکن است درد و تورم خفیف داشته باشید. این درد معمولا درطول 2 یا 3 هفته  از بین می رود.

پارگی مینیسک زانو در حد متوسط می تواند درد در کنار یا مرکز زانو ایجاد کند تورم به آرامی در 2 یا 3 روز بدتر می شود این ممکن است سبب احساس سفتی در زانو و محدودیت در خم شدن زانو شود زمانی که شما زانو را پیچ و تاب یا چمباتمه می زنید ممکن است درد شدیدی احساس کنید این علایم پارگی مینیسک زانو در مدت 1 یا 2 هفته از بین می رود اما اگر شما زانو را پیچ و تاب دهید و یا بیش از حد از زانو استفاده کنید درد بر می گردد و اگر پارگی مینیسک زانو درمان نشود درد برای سال ها باقی می ماند.

بببببببببببببببببببب

فیزیوتراپی برای زانو درد

 

 

در پارگی شدید مینیسک زانو ، تکه ای از مینیسک پاره شده می تواند به فضای مفصلی حرکت کند این می تواند سبب گرفتن یا قفل کردن زانوی شما شود. شما ممکن است نتوانید زانو را به حالت مستقیم درآورید شما ممکن است احساس  لرزش در زانو داشته باشید و ممکن است بعد از صدمه، در عرض 2 یا 3 روز متورم شده و تبدیل به سفتی در زانو شود.

علائم پارگی مینیسک زانو

علائم پارگی مینیسک زانو شامل ( درد زانو، تورم زانو، حساسیت به لمس در هنگام فشار دادن بر روی مینیسک زانو، کلیک در زانو و محدودیت حرکت در زانو ) می باشد.

تشخیص پارگی مینیسک زانو

یک معاینه بالینی کمک خواهد کرد که پزشک با نگاه در هر دو زانو و بررسی حساسیت به لمس، دامنه حرکت و ثبات در زانو، پارگی منیسک زانو را تشخیص می دهد اشعه X از زانو نیز معمولا انجام می شود

شما ممکن است نیاز به ملاقات با جراح ارتوپد برای آزمایشات (MRI  ) و درمان داشته باشید.

100000000000000000

تسکین زانو درد

 

درمان پارگی مینیسک زانو

هدف‌ های درمان فیزیوتراپی مینیسک عبارتند از:

  • کاهش درد و التهاب
  • برگرداندن دامنه حرکتی مفصل به حالت طبیعی
  • تقویت زانو، به ویژه عضله‌های چهارسر (به خصوص VMO یا واستوس مدیالیس اوبلیک) و همسترینگ
  • تقویت عضله‌های ساق پا، مفصل ران و لگن.
  • بهبود وضعیت هم‌محوری کاسه زانو (کشکک زانو یا پاتلوفمورال)
  • طبیعی ساختن طول عضله، بهبود حالت اندامی و تعادل، اصلاح روش و عملکرد هنگام راه رفتن، دویدن، سر پا نشستن، پریدن روی یک پا و فرود آمدن پس از پرش.
  • به حداقل رساندن احتمال آسیب مجدد

درمان پارگی مینیسک زانو ممکن است شامل ( استراحت، یخ گذاشتن، بستن زانو با یک نوار الاستیک، درمان فیزیکی، جراحی برای ترمیم مینیسک زانو، جراحی برای برداشتن بخشی از مینیسک زانو ) باشد

پارگی کوچک مینیسک زانو در لبه بیرونی مینیسک اغلب با استراحت و فیزیوتراپی التیام می یابد. جراحی پارگی مینیسک زانو ممکن است با پارگی های بزرگ مینیسک زانو در نزدیکی مرکز مینیسک خیلی موفق نباشد اما عمل جراحی پارگی مینیسک زانو برای تعمیر این نوع از پارگی ممکن است به آن دلیل که دوباره می تواند به کار زانو کمک کند یک انتخاب مناسب برای جوانان باشد در افراد مسن تر ممکن است نفعی نداشته باشد مدت بهبود یافتن از عمل جراحی بستگی به نوع عمل شما دارد. برنامه بازیابی شامل استراحت، راه رفتن و ورزش های خاص می باشد.

منبع:وب سايت رژيم سلامتي

مطالب بيشتر در سايت

آب درمانی زانو

علل و دلایل زانو درد

درمان آرتریت و زانو درد با ورزش

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانوپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Share →