فیزیوتراپی و ورزش پوکی استخوان

پوکی استخوان

پوکی استخوان یا استئوپروز Osteoporosis به معنی کم شدن تراکم استخوان است که بدنبال آن قدرت استخوان کم شده و شکننده میشود و شکننده شدن استخوان موجب میشود احتمال بروز شکستگی در آن بیشتر شود. پوکی استخوان معمولاٌ بتدریج پیشرفت میکند و هیچ علامتی از خود بروز نمیدهد تا وقتی که شکستگی بوجود میاید.

پوکی استخوان میتواند در هر استخوانی از بدن ایجاد شود ولی معمولا در ستون مهره، لگن، مچ دست و دنده ها بیشتر دیده میشود.

برای فهم بهتر پوکی استخوان ابتدا باید بدانیم جنس استخوان از چیست.
بافت استخوان از دو قسمت تشکیل شده

یک داربست سه بعدی شبکه مانند از جنس پروتئین که به آن ماتریکس میگویند

رسوب کلسیم بر روی این داربست پروتئینی در قالب مولکول های هیدروکسی آپاتیت

فیزیوتراپی پوکی استخوان

 درمان علایم پوکی استخوان از طریق فیزیوتراپی،چنانچه استخوان ها در اثر پوکی دچار شکستگی شده و محدودیت حرکتی پیدا کرده باشند، با انجام ورزش های مناسب همچنین با بهره گیری از فیزیکال تراپی، الکتروتراپی و مکانوتراپی، دامنه حرکتی مفاصل به حالت طبیعی برگردانده شده و از بدشکل شدن آنها جلوگیری نمود.
فیزیوتراپی موجب کاهش درد وجلوگیری از پیشرفت بیماری نيز می گردد و در سنین بالای 60 سال نيز کاهش درد و بازگشت دامنه حرکتی مفاصلی که محدودیت یافته اند، از طریق درمان امکان پذیر است.

درمان شکستگی های ناشی از پوکی استخوان با ورزش

تمرکز بر روی شکستگی ناشی از پوکی استخوان و قوی سازی استخوانهایی است که بیشتر مستعد شکستگی هستند یعنی ستون مهره ای، ران و مچ دست.

ورزشها برای ستون مهره ای شامل آنهایی می شود که بر روی گردن، قسمت فوقانی و میانی پشت و ناحیۀ کمری کار می کند. تمام ستون فقرات در نظر گرفته شده است. نوع استخوان تمام مهره ها از استخوانی به نام ترابکولار تشکیل شده است. بنابراین ورزش ها تمام طول ستون مهره ای را تقویت می کند.

 درمان عوارض پوکی استخوان با ورزش

با توجه به اینکه بیشتر زنانی که پوکی استخوان دارند دچار کیفوز (برآمدگی پشت) هستند، در صورتی که کیفوز در اثر وضعیت بد یا ضعف عضلانی به وجود آمده باشد با ورزش های هدفدار تا حدّ زیادی می تواند بهبود یابد.

کیفوزی که در اثر شکستگی های متعدد ستون فقرات به وجود آمده باشد، قابل تصحیح نیست.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است