درمان کمردرد با ماساژ

ماساژ زانودرمان کمردرد با ماساژ

*   کاربرد ماساژ در اصلاح ناهنجاریهای وضعیتی ستون فقرات و اندامهای حرکتی

ناهنجاری و بدشکلی ستون فقرات اولین علامت برای بیماری هایی است که در آینده گریبانگیر انسان می شوند. بیماری هایی نظیر (اسکولیز، استئوکندروز، کیفوز جوانی و غیره). علاوه بر این ناهنجاری های ستون فقرات می تواند به عنوان عاملی جهت مهیا ساختن توسعه غیر طبیعی بدنی و بیماری های جسمانی دیگر باشد. بیماری های جسمانی نیز خود می تواند زمینه ی مساعدی جهت انواع ناهنجاریهای ستون فقرات در تمام سطوح باشد. به این ترتیب ناهنجاری قامت با اینکه به عنوان یک بیماری جدی محسوب نمی شود ولی می تواند کمردرد و مشکلات و بیماری های دیگری را به همراه داشته باشد و در نتیجه مراقبت های بسیاری را می طلبد. بنابراین اگر برای شکل گیری قامت صحیح شرایط زیادی را باید رعایت نمود تا کودک بتواند به شکل منظم رشد ذهنی و جسمی خود را داشته باشد. لذا برای اصلاح ناهنجاریهای ستون فقرات و اندام های حرکتی نیز وسایل و شرایطی را باید رعایت نمود. درمان باید به شکل کمپلکس صورت گیرد. بدین منظور در کمپلکس درمانی باید از تمام روش ها و متدهای نوین استفاده نمود. کمپلکس درمانی می تواند شامل موارد زیر باشد :

 1. ماساژ
 2. حرکت درمانی
 3. رژیم های ارتوپدی
 4. رژیم زندگی فعال 
 5. غذای سالم 

*   کمپلکس درمانی ناهنجاری های وضعیتی ستون فقرات و اندام های حرکتی

 • تغذیه سالم

از آخرین عامل کمپلکس درمانی شروع می کنیم البته نه به این دلیل که از نظر اهمیت آخرین عامل باشد. منظور از رژیم مؤثر غذایی برای کودک چیست؟ در این مورد کتابها و مقالات فراوانی نوشته شده است بنابراین در این قسمت در ارتباط با اصول تغذیه سالم برای کودکان صحبت به عمل می آید.

* اول این که هر چه انسان جوانتر باشد تغذیه ی سالم برای او ضروری تر است. در نتیجه مسئولیت مستقیم نحوه تغذیه کودکان به عهده بزرگسالان می باشد تا با تغذیه ی مناسب در رشد آنها تأثیر بگذارند.

* دوم این که تغذیه باید کامل باشد. یک تغذیه غنی و کامل بایستی تأمین کننده ی تمام نیازهای رشد ارگانیزم باشد و شامل مواد ضروری بدن است. پروتئین ها، چربی ها، کربوهیدرات ها، و ویتامین ها، املاح معدنی، میکروالمنتها و آب. پروتئین – چربی و کربوهیدراتها تأمین کننده ی انرژی هستند. مقدار کالری مصرفی بستگی به سن، جنس و مقدار فعالیت بدنی (مقدار تحرک) و شرایط محیطی (زمان – حرارت و غیره) دارد. هر چه کودک کوچکتر باشد مقدار کالری نسبی غذا باید بیشتر باشد یعنی مقدار کالری مصرفی بستگی به مقدار وزن دارد.

پروتئین ها به عنوان سازنده مواد سلول و بافت ارگانیزم هستند و کنار گذاشتن پروتئین از غذای کودک ممنوع است. علاوه بر این نصف یا دو سوم پروتئین باید حیوانی باشد (لبنیات، گوشت، ماهی، تخم مرغ و...) چربی ها و کربوهیدراتها (خصوصاً کربوهیدرات ها) در سلول وجود دارند و به عنوان تأمین کننده انرژی انجام وظیفه می کنند.

ویتامین ها، املاح معدنی و میکروالمنتها جهت فعالیت سلول به شکل طبیعی برای ما حیاتی می باشند. همچنین آنها در ترکیب سلول شرکت کرده و در تبادل مواد غذایی نقش مهمی ایفا می کنند و تأمین کننده انواع مراحل بیوشیمیایی سلول هستند. تمام این مواد از طریق تغذیه وارد بدن می شوند. بنابراین بایستی مراقب بود که کودک مواد غذایی که مصرف می کند تازه باشد. نظیر سبزیجات و میوه جات، لبنیات و غیره.ویتامین های مواد غذایی هنگام تهیه غذا یا به خاطر نگه داشتن به مدت طولانی از بین نروند.

اهمیت آب در ارگانیزم بدن نیز بسیار زیاد است. آب 70 درصد از وزن بدن را تشکیل می دهد و در تمام مراحل متابولیسم بدن نقش اساسی ایفا می کند. روزانه 1/5 تا 2 لیتر آب باید به بدن برسد که نصف این مقدار از طریق غذا و نصف دیگر از طریق نوشیدن آب و آب میوه و غیره وارد بدن می شود. البته در تابستهای گرم بدلیل عرق کردن زیاد بایستی مصرف آب بیشتر از زمستان باشد.

* سوم این که تغذیه بایستی متعادل باشد. این بدان معنی است که مواد غذایی که استفاده می شود بایستی کامل باشد نه اینکه بعضی از مواد زیاد به بدن برسد و برخی به اندازه کافی نباشد. کمبود یا زیادی هر کدام می تواند در کارکرد دستگاه گوارش تأثیر منفی گذاشته و بیماری های بعدی را به همراه داشته باشد. (مانند دیابت، چاقی، تصلب شریان و ...) برای مثال نسبت پروتئین، چربی و کربوهیدرات در غذای کودک باید به نسبت 1 و 2 و 4 باشد. به عبارت دیگر از 100 درصد کالری که در روز بایستی به بدن برسد باید 14 درصد از پروتئین 30 درصد چربی و 56 درصد کربوهیدرات تأمین شود. فقط به این شکل غذا برای کودک مفید بوده و باعث رشد و کارایی کودک می شود.

* چهارم این که غذایی که کودک دریافت می کند باید غنی باشد. غنی بودن غذا در حجم و وزن غذای مصرفی است.

* پنجم این که باید غذای مورد نیاز مشخص شود. در صورت رعایت این اصل واکنشهای گوارشی بهتر خواهد شد. اشتها زیاد شده ترشح هورمونهای گوارشی نیز متعادل می شود. رژیم غذایی مقدار مواد غذایی مصرفی و زمان خوردن غذا می باشد و با توجه به سن شخص، تأمین می شود. برای قبل از دبستانی ها 4-5 دفعه در روز توصیه می شود (3 بار نوبت های اصلی صبحانه، نهار و شام و یک یا دو دفعه به عنوان غذای تکمیلی به صورت غذای مختصر یا صبحانه دوم) در بین نوبت های غذایی از دادن چیزهایی مثل کلوچه و شیرینی باید جلوگیری کرد. خوردن چلسمه، باعث از بین رفتن اشتها و در نتیجه بهم خوردن کار دستگاه گوارش می شود.

 • رژیم حرکتی مؤثر

رعایت این عامل برای توسعه عمومی کودک ضروری می باشد، که علاوه بر اینکه تأمین کننده مهارتهای حرکتی و شکل دهنده سیستم اسکلتی عضلانی است باعث توسعه عمومی سیستم ارگانیزم کودک می باشد و همچنین شکل دهنده شخصیت کودک نیز هست.

 • رژیم ارتوپدیک

این مفهوم نیز اهمیت فراوانی دارد و شامل تمام شرایطی می شود که در آن شرایط سیستم حرکتی کودک شکل می گیرد. میز و صندلی که استفاده می کند، رژیم فعالیت و استراحت، لباس و کفش و حالت هایی که کودک عادت کرده است را شامل می شود. در حقیقت شرایطی که کودک در آن زندگی می کند بستگی به فاکتورهای زیادی دارد :

در درجه اول شرایط آب و هوایی، فرهنگ و جامعه می باشد بنابراین توصیه ها بیشتر در ارتباط با اساس زندگی روزانه کودک است وسایلی که از آنها کودک جهت نشستن و خوابیدن و در دیگر موقعیت ها استفاده می کند و همچنین عاداتی که کودک در آن قرار می گیرد از اهمیت خاصی برخوردار است. برای کودکان قبل از مدرسه ای بایستی از نظر زمانی برنامه ریزی دقیقی انجام شود. برای این که هنوز مراحل عصبی در آنها غیر متعادل بوده و به این دلیل خیلی سریع خسته می شود.

عنصر اصلی رژیم زندگی به موازات با تغذیه، فعالیت های حرکتی، بازی، تحصیل و خواب می باشد. ان . آ. سیماشکو می نویسد ؛ بسیاری از ناهنجاری هایی که در رشد بوجود می آید (کم خونی، عصبی و دیگر بیماری های کودکان) اغلب به دلیل نداشتن رژیم زندگی صحیح می باشد. بنابراین خوابیدن آرام و کافی بسیار اهمیت دارد. هرچه کودک کوچکتر باشد بیشتر می خوابد. مدت زمان خواب کودکان از بدو تولد تا 3 سالگی 17 ساعت در شبانه روز و برای کودکان قبل از مدرسه ای (10-7 سالگی) 11 ساعت می باشد. علاوه بر مدت خواب رعایت نحوه خواب کودک نیز اهمیت بسیاری دارد. از زمانی که از رختخواب بلند می شود و تا زمانی که به رختخواب می رود این چنین خوابی، عمیق تر، آرام تر و لذت بخش تر خواهد بود.

خواب باید در جای خوب و در هوای پاکیزه (مثل  خوابیدن روزانه در ویلا) باشد. اگر که کودک در طول روز نمی خوابد به او عادت دهید تا حداقل 1/5 ساعت در روز روی کمر دراز بکشد. خواب روزانه به خصوص برای کودکان ضعیف و یا کودکانی که ناهنجاری قامت دارند و بالاخره برای کودکانی که مشکلاتی در سلامتی دارند مهم می باشد. کودکان با ناهنجاری قامت باید بیشتر وقت خود را در حرکت بگذارند همانند بازی هایی که در خیابان یا خانه انجام می دهند. وضعیت نشسته، بدترین وضعیت برای ستون مهره ها می باشد، بنابراین برای اینگونه کودکان توصیه می شود که مدت طولانی پای تلویزیون و یا پشت میز ننشینند و یا از حالت نشسته به مدت طولانی از انجام تکلیف مدرسه یا بازیهای پشت میزی پرهیز کنند. قدم زدن زیاد برای کودک لازم است و بهتر است در مکان های بازی کودکان این مکان باشد تا کودک بتواند حرکاتی مثل سینه خیز و دویدن را بهتر انجام دهد و مزاحمت برای بزرگسالان را نیز نداشته باشد.

در ارتباط با وسایلی که کودک از آنها برای نشستن ، خوابیدن استفاده می کند و همچنین از نحوه شکل گیری صحیح بدنی کودک در حالت ایستاده و نشسته بطور مفصل قبلاً توضیح داده شد. کودکانی که دارای ناهنجاری های قامت می باشند بایستی بیشتر وقت خود را در حرکت بگذارنند مانند بازی کردن در خیابان یا خانه.

 • ماساژ و حرکت درمانی

ماساژ و حرکت درمانی از بهترین روش هایی است که می توان برای اصلاح ناهنجاریهای قامت و درمان کمردرد استفاده کرد و اگر بخوبی ماساژ کمر و حرکت درمانی را انجام داد هیچ احتیاجی به دیگر روش ها برای اصلاح ناهنجاری های قامت و درمان کمردرد نمی باشد. نحوه استفاده از ماساژ و حرکت درمانی بستگی به نوع ناهنجاری، سن و رشد عمومی کودک دارد. ماساژ کمر و  حرکت درمانی بهترین متد برای اصلاح ناهنجاریهای قامت و درمان کمردرد هستند. از مهمترین دلایل بروز  ناهنجاریها می توان از فقر حرکتی و عدم حرکت و جنبش مناسب که منجر به ضعف عضلات می شود نام برد. از دیگر دلایل ایجاد ناهنجاریها و کمردرد  عادت نامناسب در ایستادن، راه رفتن، نشستن و حمل اشیاء سنگین است.

حمل کیف های سنگین در کودکان دبستانی به صورت یک طرفه که می تواند موجب کجی ستون فقرات و افتادگی شانه آنها شود. تغییر شکل مفاصل، کوتاهی و کشیدگی رباطها،  و کپسول مفصل، کوتاهی و شلی عضلات در نتیجه بهم خوردن تونوس عضلانی می شود و همواره در سمت فرورفتگی، کوتاهی و افزایش تونوس عضلانی و در سمت برآمدگی ،نوعی کشیدگی غیر طبیعی و ضعف عضلانی وجود دارد.

از دیگر عوارض ناهنجاریها ایجاد دردهای عصبی، عضلانی و مفصلی که در مراحل پیشرفته ناهنجاریها به طور بارزی نمودار گشته و فرد را در معرض اقدامات جدی درمان قرار می دهد. استفاده از ماساژ برای اصلاح ناهنجاریهای ستون فقرات و اندام حرکتی و درمان کمردرد وقتی عملی می شود که همراه با حرکات اصلاحی و تمرین درمانی باشد.

ماساژ به عنوان بهترین مکمل برای حرکات اصلاحی استفاده می شود. ماساژ باعث تنظیم تونوسیته عضلانی شده و در نتیجه جایی که کوتاهی عضلات موجب ناهنجاری شده با ماساژهای نوازشی تونوسیته عضلانی را کاهش داده و عضلات کوتاه شده به حالت اولیه و طبیعی خود بر می گردند. و درجایی که کشیدگی عضلات و کاهش تونوسیته عضلانی باعث بوجود آمدن ناهنجاری است از ماساژ های پر انرژی مانند " ماساژ های مشت و مال و مالشی شدید برای افزایش تونوسیته عضلانی " استفاده می شود. به طور مثال در ناهنجاری کیفوز عضلات ناحیه خلفی (ذوزنقه- متوازی الاضلاع) کشیده شده و عضلات ناحیه قدامی سینه (دندانه ای بزرگ، سینه ای کوچک) کوتاه شده، در این موقعیت روش استفاده از ماساژ بدین شکل است که از ماساژ نوازشی جهت عضلات سطح قدامی سینه و از ماساژهای پرانرژی (نظیر مشت و مال و مالشی شدید) جهت عضلات سطح خلفی کمر استفاده می شود.

ماساژ می تواند به عنوان عامل اولیه، درد را کاهش دهد یا به عنوان عامل ثانویه عواملی را که باعث درد می شود از بین ببرد. ثابت شده که ماساژ در کاهش درد در وضعیت های مختلف دخالت دارد. ماساژ موجب کشش در بافت می شود. یک پوشش شبکه ای افقی در بافت را پوشانده است که کشش آرام این عروق موجب تحریک سمپاتیک کنترل کننده این گیرنده ها می شود. این گیرنده ها با دستکاری تغییر شکل و تغییر وضعیت می می دهند و بر روی حساسیت گیرنده ها تأثیر دوگانه ای می گذارند و با پایین آوردن حساسیت آن، درد و گرفتگی که در بسیاری از ناهنجاریها وجود دارد را کاهش می دهند. همچنین ثابت شده است که ماساژ قادر است بافت های کوتاه یاسفت و چسبیده را کشش دهد. حرکت بافت ها در پلهای عرضی سفت شده، یعنی بین فیبرها و جایی که به یکدیگر چسبیده اند بیشتر کند و باعث کشش این ارتباطات شده، به بافت اجازه دهد بازتر و طویل تر شوند. این امر باعث افزایش انعطاف پذیری بافت می شود. از مهمترین دلیل بروز ناهنجاریها می توان از فقر حرکتی و عدم حرکت و جنبش مناسب که منجر به ضعف عضلات می شود نام برد.

*  کمردرد و ماساژ

 • انواع ناهنجاریهای وضعیتی ستون فقرات و اندام های حرکتی

در سال 1962 در لنینگراد تنها طبقه بندی انواع ناهنجاری های قامت بوجود آمده در این طبقه بندی کلیه تغییراتی که بدن انسان در صفحه فرونتال (دید از جلو و عقب) و صفحه ساجیتال (دید از پهلو) دیده می شود آمده است. بر اساس این طبقه بندی انواع ناهنجاری های قامت و اندامهای حرکتی را می توان به شرح زیر نام برد :

1) ناهنجاری های قامت در صفحه فرونتال

2) ناهنجاری قامت در صفحه ساجیتال

در بچه های پیش دبستانی نیز اغلب عارضه ای وجود دارد که به آن قامت تنبل گفته می شود.

ماساژدرمانی برای مجموعه متنوعی از مشکلات زانو مورد استفاده قرار می‌گیرد که از ماساژ زانو می‌توان برای کاهش درد زانو، توان‌بخشی آسیب‌دیدگی‌های ورزشی، کاهش استرس، ریلکس شدن اعصاب، کاهش تشویش و افسردگی و نیز کمک به سلامت عمومی زانو نام برد.

*  ماساژ و درمان کمردرد

 این قسمت راهنمای ساده ای برای ماساژهایی است که می توانید در هر زمان برای رفع سریع کمردرد ناشی از خستگی یا فشار کار روزانه انجام دهید.

 • شماره 1

در اين ماساژ براي درمان كمردرد ابتدا با کمر صاف بنشینید، مانند عکس کمر را با هر دو دست بگیرید. از داخل به خارج ماساژ دهید. چهار بار این ماساژ را تکرار کنید.

1

 • شماره 2

شست دست ها را روی منطقه ی کمری قرار دهید و محکم فشار دهید؛ اگر احساس کمردرد  کردید، فشار را کمتر کنید. همین ماساژ را برای منطقه ی پشتی یا سینه ای تکرار کنید.

2

 • شماره 3

با انگشتان شست روی قاعده ی جمجمه، محل شروع گردن فشار وارد کنید. جمجمه را با انگشتان دیگر با استفاده از حرکات چرخشی ماساژ دهید.

3

 • شماره 4

دست ها را روی جمجمه فشار دهید. نفس بکشید و هنگام بازدم سر را با دست ها به پایین فشار دهید. در اين ماساژ باید احساس کنید که گردن و مهره های گردنی در حال کشش اند.

4

*  میزان زمان ماساژ

هر منطقه را باید سه تا پنج دقیقه ماساژ دهيد. بعد از اتمام ماساژ ، كمردرد بهتر است دست ها و بازوها را شل کنید، زیرا در حین ماساژ ممکن است سفت شوند.

 

 • خواننده گرامی

 • پیشنهاد میشود مطالب زیر زا جهت کسب اطلاعات بیشتر مطالعه فرمایید .

آشنایی با ماساژدرمانی

ماساژ درمانی کف پا

ماساژ درمانی تنگی کانال نخاع

فواید و اصول ماساژ درمانی

 منبع : کتاب ماساژ و کاربرد آن در حرکات اصلاحی و ورزش

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است