درمان گرفتگی عضلانی

تعدادی ازدرمانهای معمول عبارتند از:

فیزیوتراپی ،ماساژدادن ملایم، کشش ملایم عضلات درگیر، کیسه آب گرم و یخ گذاری بر ناحیه درگیر و طب سوزنی ناحیه مبتلا.

اگر در زمان فعالیت بدنی دچار گرفتگی عضلانی گشتید، فعالیت بدنی خود را قطع کنید و عضله درگیر را به آرامی ماساژ دهید و بکشید. در زمانیکه عضله در حال رفتن به گرفتگی است ممکن است کیسه آب گرم به توقف گرفتگی عضلانی کمک کند اما پس از اینکه گرفتگی روی داد یخ بسیار کمک کننده است.

اما مهمترین نکته، پیشگیری از گرفتگی عضلانی است. برای این کار بهتر است افراد از مواد غذایی غنی از عناصر معدنی ذکر شده مانند میوه های تازه (برای تامین پتاسیم و منیزیم) و لبنیات ( برای تامین کلسیم ) استفاده کنند.

برای پیشگیری از کم آبی بدن بهتر است افراد نیم ساعت قبل از ورزش   300 تا 400 سی سی و هر 20 دقیقه در زمان ورزش حدود 150تا 250 سی سی آب بنوشند. اگر افراد بیش از یک ساعت به فعالیت می پردازند بهتر است از آبی که مقدارکمی نمک و آبمیوه مانند آب پرتقال (جهت تامین سدیم و پتاسیم) و کربوهیدرات دارد استفاده کنند.

قبل از شروع ورزش و فعالیت بدنی، افراد بدن خود را گرم کنند و سپس فعالیت اصلی را شروع کنند.

افراد در برنامه تمرینی خود نرمشهای کششی تمام قسمتهای بدن و بویژه نواحی درگیر را انجام دهند.

در ورزشکاران تمرینات پلایومتریک و کششهای اکسنتریک هم بسیارکمک کننده است.

طب سوزنی هم از روشهای خوب درمان و پیشگیری از عود اسپاسم های عضلانی می باشد.

فیزیوتراپی هم یکی از روشهای درمان گرفتگی های عضلانی بویژه در ورزشکاران است.

گاهی هم از دارو برای رفع این گرفتگیهای عضلانی استفاده می شود. البته در مواقعی که این گرفتگی به علت حالت تدافعی بدن است بهتر است از آنها استفاده نگردد.
در اکثر موارد، این روشها به پیشگیری از عود و درمان گرفتگی های عضلانی کمک می کند اما اگر مواردی وجود داشت که به این تدبیر ها پاسخ نمی داد بهتر است فرد حتما با پزشک متخصص پزشکی ورزشی خود مشورت نماید.

چنانچه ورزشکار تمرینات کششی منظم در برنامه خود نداشته باشد این گرفتگی های عضلانی ممکن است در زمان انجام هر ورزشی مانند دویدن، شنا، تنیس، کشتی و... روی دهد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است