دیسک گردن و حرکات کششی دیسک

 

 

بیماری دیسک گردن، مختص زندگی شهرنشینی است. در همه انسان ها فرایند فرسایشی دیسک بین ستون مهره ها از سن ۳۰ تا ۴۰ سالگی آغاز می شود و دیسک به تدریج آب خود را از دست می دهد و علاوه بر اینکه ارتفاع آن کاهش می یابد، انعطاف پذیری اش نیز کمتر می شود.

عواملی هم که به این فرسایش سرعت می بخشند و باعث بروز بیماری دردناک و ناتوان کننده ای به نام دیسک گردن می شوند. که در ادامه حرکات ورزشی برای درمان دیسک گردن را توضیح خواهیم داد.


درمان نگهدارنده

با رعایت نکته های بسیار ساده و جزیی می توان بیماری را درمان کرد. در بیرون زدگی دیسک، بلافاصله سیستم التهابی بدن فعال می شود و بدن هم به طور خودکار آن را خنثی می کند. دیسک گردن یک بیماری خودمحدودشونده است و با مداخلات بهینه سازی فرایند شغلی و وضعیت های مناسب هنگام کار بهبود حاصل می شود.

بی حرکت نگه داشتن گردن بسیار مفید است زیرا فشار وارده کمتر می شود و به مرور بیرون زدگی سر جای اول خود برمی گردد. برای این کار گردن بندهای طبی وجود دارد. همچنین برای تقویت عضلات و قوی تر کردن آن مانورهای ورزشی کمک می کند تا روند سریع تر طی شود.

حرکات کششی دیسک گردن

سه جلسه حرکات کششی در هفته به مدت سه ماه، ۸۰ درصد از میزان درد گردن را می‌کاهد. سه حرکتی که افراد در این جلسات انجام می دهند، شاید ماهیچه های آسیب دیده را با ماهیچه‌های نوساز جایگزین کنند. برای هر حرکت زانوها را کمی‌ خمیده نگه دارید. از وزنه های ۱ تا ۲٫۵ کیلوگرم استفاده کنید. حرکات را در ۸ تا ۱۲ نوبت سه تایی و سه بار در هفته به طور غیر متوالی انجام دهید.

 بالا انداختن شانه‌ها

دستها را در کنار خود نگه دارید به طوری که کف دستها به سمت داخل باشد، کتف‌ها را به طوری که دستها کاملا صاف و بدون خمیدگی باشند تا نزدیکی گوش ها بالا بیاورید، کمی‌ در این حالت نگه داشته و سپس پایین بیاورید.

پروانه معکوس

به حالت رکوع قرار بگیرید. دستها را شل در هوا رها کنید و کف دستها را به سمت خود نگه دارید. آرنج ها را کمی‌ خمیده نگه داشته و در این حالت کتف‌ها را به طرف داخل فشار دهید و دستها را موازی با سطح زمین تا کمر بالا بیآورید و کمی‌ در این حالت تامل کرده و سپس دست ها را پایین بیاورید.

صاف و عمودی

کف دستها را روبروی رانها نگه دارید. دستها را کمی‌ به سمت بیرون خم کرده و آنها را تا یقه ی پیراهن خود بالا بیاورید. کمی‌ در این حالت بایستید و سپس دستها را پایین بیاورید.

منبع:دانشگاه فردوسی   دکتر مغاری متخصص طب فیزیکی و توانبخشی قزوین

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است