رفع موهای زائد با لیزر

laser-arman-main

از بین بردن موهای زائد همیشه یکی از مهم ترین دغدغه های اصلی افراد به ویژه خانم ها بوده و از گذشته تا حال، روش های گوناگونی برای این موضوع مورد استفاده قرار گرفته است؛ از قدیمی ترین روش یعنی استفاده از پودرهای موبر گرفته تا جدیدترین روش ها که استفاده از انواع لیزرها است.

ولی با وجود این همه تنوع در محصولات زداینده موها، باز هم این مسئله به عنوان یکی از مهم ترین مشکلات آرایشی بهداشتی در افراد مطرح است. به راستی مناسب ترین روش چه روشی است؟ آیا رفع موهای زائد با لیزر برای همه افراد مناسب است؟

تقریباً تمام افراد می‌توانند از لیزرها برای کاهش موهای ناخواسته خود استفاده نمایند. تفاوتی در سنین مختلف و بین مردان و زنان در استفاده از این سیستم‌ها وجود ندارد. هر چقدر پوست بیمار روشن تر و موهای زائدش تیره‌ تر و ضخیم تر باشد، اثر بخشی لیزر بیشتر می‌شود. در افراد با پوست روشن و موهای تیره و ضخیم احتمال کاهش موهای ناخواسته بعد از تکمیل جلسات درمانی حدود 80 درصد است. در حال حاضر هیچ لیزری روی موهای کاملاً سفید تأثیر ندارد.

با استفاده از لیزر، فولیكول های مو كاملا تخریب می‌شود و امكان رشد موهای ناخواسته در آن ناحیه خاص از بین می‌رود حتی اگر پس از چند جلسه لیزر موها مجددا رشد كنند، اولا به تعداد كم رشد می‌كنند و بیرون می‌آیند. ثانیا، در اكثر موارد، این موها كركی و نرم و روشن هستند.

رفع موهای زائد با لیزر از بی عارضه ترین و کم دردسر ترین لیزرها هم برای پزشک و هم برای بیمار است بطوریکه هر جلسه لیزر موهای صورت حداکثر ۱۰ دقیقه زمان می برد و بعد از لیزر هم هیچ زخمی روی پوست بیمار ایجاد نمی شود فقط قرمزی مختصری ایجاد می شود که ان قرمزی هم طی چند دقیقه تا حداکثر ۲ ساعت خوب می شود بطوریکه هیچ لکی برجا نمی گذارد . هر بار که لیزر مو تکرار میشود تراکم موها هم کمتر میشود تا اینکه بالاخره اکثر موههای زائد (۸۰ تا ۱۰۰ درصد ) از بین می روند .

موارد منع مصرف

خانم های باردار و افرادی که تب خال فعال دارند، گزینه مناسبی برای لیزر نیستند. همچنین کسانی که صرع دارند، نباید از روش آی پی ال استفاده کنند و ممکن است صرع آنها تشدید شود، چون نوری که ساطع می شود نور شدیدی است. ناحیه هایی در پوست هم که زخم و اسکار دارد، نباید لیزر شود. حتی فردی که برنزه کرده بناید لیزر انجام دهد چون دچار لک های پوستی خواهدشد. البته افرادی که موهای تیره و ضخیمی دارند، در مقایسه با افراد کم مو و بور نتیجه بهتری می گیرند.

تفاوت درمان موهای زائد توسط لیزر با سایر روش ها :

مو تا حد معینی رشد می نماید و سپس به صورت طبیعی می ریزد و موی جدید توسط فولیکول بوجود می آید . روشهای سنتی رفع موهای زائد تاثیری در از بین بردن فولیکول مو ندارد ، بنابراین استفاده از کرمهای موبر ، اپیلاسیون ، اپی لیدی ، تراشیدن ، بند انداختن یا روشهای دیگر موجب بازگشت موهای ناخواسته به همان تعداد ضخامت و رنگ قبلی می شوند .

چرخه رشد مو شامل سه مرحله می باشد

آناژن ( مرحله رشد ) : طی آن مو دارای حداکثر ضخامت و رنگ است در این مرحله اشعه لیزر بیشترین اثر تخریبی را بر روی فولیکول مو دارد .

کاتاژن ( مرحله توقف رشد ) : ضخامت فولیکول رشد یافته کاهش می یابد و از پیاز مو که مسئول تغذیه رسانی آن است جدا می شود .

تلوژن ( مرحله استراحت ) : در این مرحله تمام فعالیتهای رشد متوقف می شوند . در نواحی مختلف بدن مدت این دوره تفاوت دارد . مرحله تلوژن در موی سر به مدت تقریبا 100 روز و دیگر نواحی بدن تا 6 ماه طول می کشد.

سوالات متداول

لیزر و IPL چگونه موهای زائد را تخریب می کند ؟

اشعه لیزر و  IPLبه طور اختصاصی رنگدانه ملانین موجود در فولیکول مو را هدف قرار می دهد و با گرم کردن آن باعث تخریب مو می شود، بدون آنکه هیچگونه آسیبی به بافتهای اطراف وارد شود .لیزر در حقیقت نوعی نور با طول موج مشخص و ثابت است. دستگاه IPL و دستگاه Elight از اشعه لامپهای زنون استفاده می کنند و با فیلتر کردن اشعه های نامناسب ، فقط اشعه با طول موج مناسب را از خود عبور می دهند.

 آیا از بین بردن موهای زائد خطری دارد ؟

لیزر و IPL برای مدتی نزدیک به 15 سال برای رفع موهای زائد به کاررفته و در این سالها بی خطر بودن آن ثابت شده است. در صورتیکه درمان توسط پزشک آشنا به لیزر و آموزش دیده انجام گردد و تنظیمات دستگاه درست انجام شود، عارضه ای به وجود نمی آید.

آیا این درمان دردناک است ؟

زمانی که اشعه لیزر به پوست تابیده می شود تنها سوزش مختصری احساس می شود که آن هم توسط ژل های خنک کننده یا دستگاه های خنک کننده مخصوص به حداقل می رسد. با لیزر های جدید موجود درمان تمامی نقاط بدن و نواحی حساس نیز به راحتی امکان پذیر است.

تعداد جلسات لیزر درمانی

تعداد جلسات درمان به ناحیه مورد نظر، تراکم موها و چرخه رشد مو بستگی دارد. چرخه رشد یک فولیکول مو از 3 مرحله آناژن (مرحله فعال) کاتاژن (مرحله کندی رشد) و تلوژن (مرحله استراحت فولیکول) تشکیل شده است . اشعه لیزر در مرحله آناژن مو مؤثر است. عواملی نظیر سن، وزن، رژیم غذایی، وضعیت هورمونی و داروها روی چرخه رشد مو تاثیر می گذارند. مطالعات علمی نشان داده اند که در اغلب افراد 4 تا 8 جلسه درمان به فواصل 4 تا 8 هفته برای بدست آوردن نتیجه مطلوب لازم است . البته تعداد جلسات در هر فرد بسته به وضعیت خاص بدن وی ممکن است متغییر باشد.معمولا دستگاه های شرکت طب مارکت در جلسات کمتری درمان را انجام می دهند.

دانستی هایی مهم

این روش های به صورت غیررسمی در پاساژها، چشمه های آب معدنی و کلینیک های غیرتخصصی انجام می شود، اما بیماران باید یک پزشک با تجربه و متخصص را انتخاب کنند. جلسات درمان باید توسط متخصص امراض پوستی یا تحت نظارت مستقیم او یا پزشکی که در این زمینه تخصص و تجربه کافی دارد، انجام شود.

به طور کلی، به منظور حذف موهای زائد برای همیشه به سه جلسه درمان نیاز است.

موهای تیره تر بیشتر از انواع موی دیگر به رفع موهای زائد با لیزر واکنش نشان می دهند

موهای روشن تر نسبت به روش لیزر درمانی واکنش دهی خوبی ندارند ، اما با استفاده از داروهای موضعی می توان اثربخشی این روش را برای این نوع موها افزایش داد.

 بیمارانی که می خواهند روش لیزر حذف موهای زائد بدن را انجام دهند باید از حمام آفتاب طبیعی و مصنوعی خودداری کنند و تا شش هفته قبل از درمان از کرم ضد آفتاب استفاده کنند.

عوارض لیزر موهای زائد

به مدت دو روز پس از انجام رفع موهای زائد با لیزر، ناحیه پوست درمان شده آفتاب سوخته به نظر می رسد. کمپرس یخ و کرم های مرطوب کننده برای برطرف سازی این وضعیت موثر هستند. در صورتی که صورت شما با این روش درمان شده است، در صورتی که صورت شما تاول نزده باشد، می توانید روز بعد از لیزر درمانی صورت خود را آرایش کنید.

موی بدن شما در عرض یک ماه از بدن جدا می شود. در این ماه برای جلوگیری از بوجود آمدن تغییرات موقتی در رنگ پوست درمان شده، از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

تاول زدن پوست به ندرت پیش می آید، و افرادی که پوست تیره تری دارند بیشتر تاول می زنند. از عوارض جانبی دیگر می توان به تورم، قرمزی و ایجاد جای زخم اشاره کرد. ایجاد جای زخم یا تغییرات همیشگی در پوست به ندرت پیش می آیند.

هزینه لیزر درمانی

هزینه و قیمت رفع موهای زائد بسته به عواملی از قبیل زیر برای هر فرد تفاوت دارد:

اندازه ناحیه ای که باید درمان شود و زمان مورد نیاز برای درمان

تعداد جلسات مورد نیاز

فرد انجام دهنده این روش ( پزشک یا فرد دیگر)

موقعیت جغرافیایی مطب

در جلسه مشاوره اولیه در مورد هزینه های این روش صحبت خواهد شد. معمولاً بیمه های درمانی هیچ هزینه ای از این روش و نحوه ی درمانی را پرداخت نمی کنند و کلیه ی هزینه ها و قیمت بر عهده ی متقاضی است. برای از بین بردن دائمی موهای زائد بدن و صورتتان می توانید با یک کلینیک زیبایی معتبر مشورت کنید. همچنین اگر باردار هستید، حتماً این مسئله را به پزشک بگوئید.

مراقبتهای قبل از لیزر درمانی

ازدوهفته قبل از انجام لیزر از روشهای اصلاحی که باعث کندن مو می شود نباید استفاده شود.این روشها شامل بندانداختن استفاده از موم یا شمع ویادستگاه اپی لیدی است.ولی بیمار میتواند دراین مدت به راحتی از تیغ استفاده کند.

همچنین قبل از انجام لیزر برنزه کردن موضع موردنظر با آفتاب یا اسپری وکرم ممنوع است.

ضمنا اگر در موضع مورد نظر تیرگی شدید وجود دارد ابتدا بایستی بامصرف داروهای ضدلک تیرگی برطرف و یاحداقل کمرنگ شود وبعدا جهت انجام لیزر اقدام نماید.

مراقبتهای بعد از لیزر موی زائد

بعد از درمان توصیه میشود که بیمار به مدت چند روزاز کرم ضد التهاب یا ترمیم کننده به همراه ضد آفتاب استفاده کند.

آیا لیزرموی زائد زیر بغل فرد را مستعد سرطان می کند؟آیا لیزر موی زائد شکم یا ناحیه تناسلی باعث نازایی می شود؟

نور ساطع شده از هر دستگاه لیزر توسط بافت هدف خاصی جذب می شود که این بافت در لیزر اختصاصی موی زائد(الکساندرایت ودایود) رنگدانه موجود در ساقه مو می باشد. این نور حتی توسط موی سفید که فاقد رنگدانه هستند جذب نمی شود. بنابراین قادر به نفوذ به سایربافتهای موجوددرناحیه نمی باشد. به علاوه قدرت نفوذ نور لیزر بیش از نیم تایک سانتیمتر نیست و لذابه بافتهای عمقی تر موجوددرمحل لیزر مثل تخمدانها وغدد لنفاوی نفوذ نمی کند.پس رفع موی زائد با لیزر باعث ایجاد سرطان یا نازایی نمی شود .

 از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>