روکشهای دندانی

zirconium-1

جنس روکش

روکش دندان از دو ماده ساخته می شوند:

بدون فلز ( تمام چینی)
روکش تمام چینی، رنگ و براق بودن دندان واقعی را تقلید می کند و در صورتی که به فلز آلرژی دارید، انتخاب خوبی است. با این حال، روکش های چینی دندان مقابل را فرسوده می کند و به اندازه روکش های طلا با دوام نیستند.
روکش های طلایی

روکش های طلایی که از طلا ساخته شده اند برای هزاران سال است که مورد استفاده قرار می گیرند و استفاده از آن دلیل خوبی دارد. طلا مستحکم است و در برابر سال ها جویدن  غذا و حتی دندان قروچه کردن دوام می آورد. در صورتی که از روکش های طلا به خوبی مراقبت شود برای چندین دهه دوام خواهند داشت.

در حال حاضر بهترين روش براي تميز كردن روكش‌هاي سراميكي و از بين بردن پلاكت‌هاي دنداني چيست؟
جديدترين و بهترين روش استفاده از مسواك‌هاي واترپيك waterpik است. در اين مسواك‌ها آب با فشار و به صورت ضربه‌اي بين دندان‌ها را تميز كرده و هيچ آسيبي به لثه‌ها نمي‌زند.  اين مسواك‌ها بهترين جايگزين نخ‌دندان و سوپرفلاس (نخ زير بريچ) است و قابل استفاده براي دندان‌هاي سالم،‌ بيماران لثه و افراد داراي ايمپلنت و ارتودنسي است.

بسياري از بيماران بيم دارند كه آيا روكش‌هاي زيباي جديد كه فاقد بدنه فلزي‌اند، علاوه‌بر زيبايي مقاوم و مستحكم هستند يا خير؟
بله،‌ براي مثال با تولد زيركونيوم در دندان‌پزشكي نوين، استفاده از زيركونيوم حداكثر تطابق بافتي را با لثه ايجاد مي‌كند، يعني لثه در كنار زيركونيوم داراي آرامش بافتي بوده و برخلاف روكش‌هاي فلزي كه باعث التهاب و بوي بد دهان مي‌شود، زيركونيوم با لثه دوست بوده و با تعويض روكش‌ها با پايه فلزي به زيركونيوم، مشكل التهاب، خونريزي و بوي بد دهان حل خواهد شد.
مقاومت روكش‌ها با پايه زيركونيوم 2برابر روكش‌ها با پايه فلزي هستند و اين روكش‌ها طول عمر خيلي بالايي دارند.

انواع روکشهای سرامیکی ( تمام سرامیک )

پرسلن جاکت کراون : که بیش از صد سال پیش با عنوان روکش تمام سرامیک ابداع شد و بسیار ضعیف است و به همین دلیل امروزه زیاد مورد استفاده نیست.

پرسلنهای مدرن : که ادعا دارند با همان زیبایی جاکت کراون استحکام بالاتری دارند.

روکشهای زیرکونیومی : که به تفصیل درباره آن توضیح خواهم داد

روکشهای pfm ترکیب سرامیک  و فلز ( چینی باند شده به فلز )

آنچه که امروزه به عنوان روکش به صورت غالب در مطبهای دندانپزشکی استفاده میشود همین نوع روکش است.در واقع بخش فلزی دور تا دور دندان را پوشش میدهد و به عنوان بخش هسته ای استحکام روکش را سبب میشود و پرسلن یا چینی روی آن ،زیبایی روکش را منجر میشود. در واقع ترکیبی از زیبایی و استحکام.

مزایا
استحکام بالا تر در مقایسه با تمام سرامیک ها،
فیتنس خوب فلز با دندان ( عمر این روکشها از تمام فلزها کمتر و از تمام سرامیکها بیشتر است. )

معایب

سایش دندان مقابل در مواردی که گلیز روکش از بین رفته است.
احتمال ترک یا پریدگی چینی روکش.( اگر کم باشد ترمیم با کامپوزیت و اگر زیاد باشد تعویض روکش مدنظر قرار میگیرد. )
بعضی موارد فلز لبه روکش دیده میشود ، به ویژه بعد از تحلیل لثه که این اتفاق مهمی است به ویژه در دندانهای قدامی.
ضخامت بالاتری از دندان تراش میخورد.
افرادی که به فلز حساسیت دارند امکان دارد که موجب دندان درد در آنها شود

روکشهای زیرکونیا ( zirconium crowns)

و اما روکشهای زیرکونیا‌ ( روکش زیرکونیوم ) ، یکی از انواع روکشهای تمام سرامیک است که به کمک فریمهای زیرکونیومی تقویت شده است

.از لحاظ ساختاری مشابه pfm است با این تفاوت که به جای استفاده از فلز در مرکز روکش از زیرکونیوم استفاده میشود که رنگ آن سفید است ولی استحکام آن به اندازه و یا حتی بیشتر از آلیاژهای فلزی است.

مزایا
فیتنس عالی،
استحکام بالا در هر نقطه از دهان.
زیبایی دندانهای طبیعی را احیا میکند،
سیاهی لبه لثه که در روکشهای pfm بسیار شایع است در آن دیده نمیشود.
در افرادی که آلرژی فلزی دارند قابل استفاده است.

معایب

روکشهای زیرکونیوم به نسبت گرانتر است.
اگر گلیز نشده باشد منجر به سایش دندان مقابل میشود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>