رینوپلاستی

جراحی بینی می‌تواند شامل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)، جراحی انحراف بینی (سپتوپلاستی) و جراحی مشکلات انسدادی بینی باشد. رینوپلاستی (Rihnoplasty) یک روش جراحی است که از آن می‌توان جهت کوتاه یا بلند کردن طول بینی، تغییر شکل آن، کوچک کردن سوراخ‌ها و یا بالا بردن نوک بینی استفاده کرد. سپتوپلاستی (Septoplasty) یک روش جراحی برای اصلاح انحراف دیوارۀ‌ بینی (سپتوم) است. بزرگ شدن پولیپ‌ها و شاخک‌های بینی (به دلیل آلرژی، التهاب یا اختلالات دیگر) که می‌تواند منجر به انسداد راه بینی و اشکال در تنفس شود نیز با انجام عمل جراحی قابل اصلاح است.
روش‌های مختلفی برای انجام جراحی‌های زیبایی بینی و صورت وجود دارد. دکتر فرزام با آگاهی از بهترین و جدیدترین تکنیک‌ها در کنار تجربه عمل‌های بسیار زیادی که انجام داده‌اند، مناسب‌ترین روش جهت دستیابی به نتیجه مطلوب را برای شما مورد استفاده قرار می‌دهند.

موارد منع جراحی مجدد

وقتی که جراح بینی در معاینه مجدد اشکال عمده ای را نمی بیند که لازم باشد تصحیح مجدد انجام دهد و بیمار اصرار به جراحی مجدد داشته باشد بهتر است پزشک از این اقدام صرف نظر کند و بیمار را به پزشک معتمد دیگری ارجاع دهد. در نگاه اول شاید این اقدام منصفانه به نظر نرسد ولی آن کسی که باید ترمیم را انجام دهد ونمی داند که چگونه نظر بیمار را اعمال کند، بهتر است هیچ اقدامی انجام ندهد. گاهی اوقات توقعات بیماران و انتظارات آنها از عمل جراحی بسیار زیاد و غیر منطقی است و نباید تن به خواسته های بیماران داد.
مثلاً بیماری که بینی او بسیار بزرگ است و پوست کلفتی دارد و بعد از عمل هم بینی او شکل منطقی و استاندارد پیدا کرده است اما هنوز از بزرگی بینی و نوک آن ناراضی است را نباید مجدداً عمل کرد و باید توضیحات لازم به بیمار داده شود چون مسلماً عمل جراحی مجدد می تواند شکل بینی را به طور کلی دگرگون کند.
در مواقعی که بیمار از کجی بینی خود شاکی است ولی در معاینه مشخص می شود که این کجی مربوط به عدم تقارن ۲ نیمه صورت می باشد و ارتباطی با ساختار آناتومیک بینی ندارد، هم عمل جراحی مجدد لزومی ندارد.
گاهی اوقات بیماران بعد از عمل جراحی تمام تمرکز خود را روی اشکالات بسیار جزئی بینی خود می کنند که لزوماً نه تصحیح پذیر است و نه ارزش عمل جراحی مجدد را دارد که لازم است پزشک از عمل جراحی مجدد صرف نظر کند و گاهی اوقات بیماران بعد از جراحی اولیه اظهار رضایت می کنند ولی بعد از چند سال و به علت اتفاقات ناگوار زندگی مثل شکست های عاطفی و طلاق، و اوضاع نابسامان مالی دچار بحرانهای روحی می شوند و به طور ناخودآگاه دچار نارضایتی از عمل بینی خود می شوند بدون اینکه اشکال عمده ای قابل مشاهده باشد. در خیلی از بیماران تورم نوک بینی به علت کلفتی پوست در ناحیه نوک بینی شایع می باشد و بیماران خواهان جراحی مجدد می باشند که باید توضیح داد که این بزرگی نوک ارتباط مستقیم با کلفتی پوست دارد و ارتباطی با شیوه جراحی ندارد.

SAGLIK-DUNYASI1

موارد جراحی مجدد

یکی از شایع ترین موارد جراحی مجدد وجود نامنظمی در ناحیه پشت بینی می باشد، به شکلی که در نگاه اول پشت بینی و یا به اصطلاح بیماران تیغه بینی پستی و بلندی داشته باشد. چنانچه این نامنظمی در نگاه اول دیده شود وو بارز باشد باید مجدداً جراحی ثانویه انجام شود و قسمت های برآمده را می توان برداشت و یا قسمت های فرورفته را می توان با غضروف پر کرد.
گاهی اوقات پزشک ناحیه پشت بینی را بیش از حد مجاز تراشیده است و قوس ناحیه پشت بینی بیش از حد شده است این مورد در اصطلاح عوام به نام بینی سرسره ای معروف است که در این موارد لازم است با استفاده از غضروف های گوش و یا غضروف های دنده این قوس زیاد را اصلاح کرد.
این نوع بینی ها در اصطلاح پزشکی بینی زین اسبی یا (saddle Nose) نامیده می شوند.
علت رایج دیگر که لازم است جراحی مجدد انجام شود، فرورفتگی های عمیق است که در دوطرف نوک بینی اتفاق می افتد و در اصطلاح عوام به بینی منگنه ای شهرت پیدا کرده است و در اصطلاح پزشکی pinched nose گفته می شود.
این حالت وقتی اتفاق می افتد که غضروف های طرفین بینی بیش از حد برداشته شده است و این فرورفتگی ها ایجاد شده است که لازم است مجدداً در این ناحیه غضروف گذاشته شود.
علت رایج دیگر نامنظمی های ایجاد شده در ناحیه نوک بینی است که نوک تقارن لازم را ندارد و به اصطلاح تپه هایی نامنظم در ناحیه نوک بینی هم دیده و هم لمس می شود وبه این علت بیرون زدگی لبه های غضروف بریده شده در زیر پوست نازک ناحیه نوک بینی اتفاق می افتد و در اصطلاح پزشکی به (bossa formation) شهرت دارد.
لازم است لبه های تیز مجدداً صاف شود و یک لایه غضروف نرم بر روی لبه های تیز غضروف گذاشته شود.

از علل رایج دیگر مشکل تنفسی بیماران می باشد. لازم به ذکر است که اکثر بیماران بعد از عمل جراحی زیبایی دچار درجاتی از مشکلات تنفسی می باشند که به مرور با کاهش ورم های مخاطی بهبود حاصل می کنند و یا اینکه بیماران بعد از جراحی تمرکز خود را روی تنفس خود چندین برابر می کنند و اشکلاتی را که قبلاً حس نکرده اند حالا به حساب جراحی خود می گذارند. باید توضیح داد که هر بینی دارای سیکل تنفسی است به این شکل که گاهی اوقات یک سوراخ بینی گرفته است و یک سوراخ باز است و مجدداً این سیکل در سوراخ دیگر که باز است اتفاق می افتد و به طور نرمال اشخاص از این روند که به سیکل فیزیولوژیک مشهور است نامطلع هستند در این مواقع باید گفت که چنانچه مشکل تنفسی به طور دائمی در یک سوراخ باشد لازم است بررسی مجدد انجام شود.
در این گونه موارد لازم است اگر این مشکل تنفسی مربوط به آلرژی قبلی باشد درمان دارویی و چنانچه مربوط به کجی تیغه بینی باشد اصطلاح صورت گیرد.

از میان کسانی که بینی گوشتی دارند، چه کسانی بهتر است مورد جراحی قرار گیرند؟

برای جراحی بینی بهترین افراد کسانی هستند که نقایص مشخصی در بینی شان داشته باشند و از پیش از انجام جراحی با جراح همکاری کافی داشته باشند. باید پیش از عمل جراحی با پزشک شان صحبت کنند و درباره نتایج عمل جراحی به طور کامل توجیه شوند.
مراحل انجام عمل جراحی به طور کامل برایشان توضیح داده شود تا مشکلی در این باره نداشته باشند.

آیا درست است که بینی گوشتی برمی‌گردد؟

خیر. آنچه که از بینی کاسته یا به آن افزوده می‌شود، معمولا به همان صورت باقی می‌ماند، اما آنچه در مورد بینی گوشتی صدق می‌کند، تورم شدیدتر و طولانی‌تر است.
تورم طولانی‌مدت ممکن است منجر به ایجاد بافت فیبروز و در نتیجه در همان حالت پایدار شود.
بنابراین مراقبت‌های پس از عمل از جمله دو بالش گذاشتن زیر سر موقع خواب، ماساژ و چسب زدن باید با دقت بیشتر رعایت گردد و طولانی‌تر انجام شود و نیز ممکن است نیاز به تزریق آمپول‌های ضدالتهاب طولانی اثر وجود داشته باشد.

بهترين سن براي جراحي بيني چه سني است؟

به طور معمول، سن مناسب براي عمل جراحي بيني 18 سالگي است ولي در صورت کامل بودن رشد جسمي در سنين پايين‌تر مانند 15 سالگي هم امکان‌پذير است و حتي مواردي که به علت تغيير شکل يا انحراف شديد تيغه بيني انسداد کامل ايجاد شده، در سنين پايين‌تر هم جراحي محدود با دقت در آسيب نرساندن به مراکز رشد غضروف و استخوان قابل انجام

انتخاب جراح اهميت دارد

تصميم بيمار براي جراحي و انتخاب جراح بینی از كليدي‌ترين عوامل در پيشگيري از عوارض جراحي بيني است. بيماران نبايد در تصميم خود براي جراحي عجله كنند و تحت تأثير اظهارات ديگران قرار گيرند. لازم است قبل از عمل نهايت وسواس و دقت براي انتخاب جراح صورت بگيرد. جراحي بايد انتخاب شود كه بيني را به صورت طبيعي عمل كند و از كوچك كردن بيني پرهيز كند. مهمترين اصل، انتخاب جراحي است كه بيماران وي پس از عمل به‌راحتي از راه بيني بتوانند تنفس كنند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>