سنگینی بر روی کتف و شانه

 

بسیاری از بیماری های ستون مهره های گردنی ناشی از علل زمینه ای از جمله آرتروز و یا نظایر آن است كه منجر به بروز تغییرات در مهره های گردنی و ایجاد دردهای خفیف تا شدید می شود كه در صورت عدم درمان به موقع می تواند عوارض جدی تری را بر جای گذارد و روند درمان را سخت تر كند.

در خصوص دلایل بروز دردهای مهره های گردنی ، امروز همزمان با گسترش مشاغل در سطوح مختلف و زندگی به شیوه شاغلین و از شایع ترین دلایل بروز این عارضه است چرا كه افرادی  كه به اقتضای نوع شغلشان مجبورند ساعت های زیادی را در طول روز سرشان را رو به جلو و به صورت خمیده نگه دارند، همانند جراحان، كادرهای اداری پشت میزنشین و امثال آن ها.

پایین نگه داشتن گردن به صورت مداوم و پی در پی به مرور زمان علاوه بر تضعیف ماهیچه های پشت گردن موجب حذف منحنی نرمال گردن كه 14 درجه رو به عقب شده كه در این حالت گردن و مهره های گردنی به طرف جلو برمی گردد و ستون فقرات و گردن دچار خمیدگی رو به جلو می شود و این یعنی آغاز تغییرات مضر و جدی تر.

با اینكه فاصله مهره های گردنی به دلایل فوق، كاهش می یابد،  آسودیسك گردنی به طرف كانال نخاع آن برجسته و باعث ایجاد فشار روی نخاع شده كه این فشار بروی ریشه های عصبی شبكه بازویی نیز كشیده می شود، زیرا آستانه های عصبی اصلی در همین نقاط قرار دارند و درد را انتشار می دهند.

در بسیاری از موارد اغلب افراد درد دسته ها و كتف و شانه ها را وابسته به مفاصل و یا گرفتگی عضلات این نواحی می دانند در حالیكه منشأ درد همان فشاری است كه در مهره های گردنی بر روی اعصاب نخاعی افتاده و سیستم عصبی همانند آژیر خطری آن را با تظاهرات درد در نواحی ذكر شده منتشر می كند.

در صورت بروز التهاب حاد ابتدا داروهای ضد التهاب و حاوی كورتون برای رفع التهاب تجویز شده كه البته به تنهایی كافی نیست زیرا بیمار را باید از نظر عوامل زمینه ای تحت بررسی قرار داد و ناگفته نماند كه در صورت جدی نبودن عارضه، فیزیوتراپی و ورزش های تقویتی نیز برای بهبود آن آغاز می شود.

منبع:همشهری آنلاین

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است