صدای مفصل

صدا دادن مفاصل بدن

اگر دو سطح شیشه ای را  خیس کنیم و به هم  بچسبانیم بازکردن آنها از هم دشوار است. همین مکانیسم در بدن باعث چسبیدن دو سطح مفصلی است. حال اگر این دو سطح از هم جدا شوند صدایی ایجاد می کند. در بدن این جدا شدن همراه با تشکیل حباب گاز در مفصل است  . در حقیقت گاز مجلول در مایع مفصلی بصورت حباب در می آید و می ترکد.  این گاز دی اکسید کربن است. حل شدن این گاز نیاز به زمان دارد لذا تا یک ربع دوباره نمی توان صدای مفصل را ایجاد کرد. کشیده شدن این رباطها و افزایش دامنه حرکتی دست باعث احساس خوشایندی در دست می شود. افرادی که نرمي مفصل دارند بیشتر مایل به این کار می باشند.

تا کنون ثابت نشده که شکستن قولنج دست باعث آرتروز مفصل شود. البته گزارشاتی از آسیب به مفصل بصورت حاد در اثر فشار بیش از حد به مفصل وجود دارد.اما جا اندازی مفاصل ستون فقرات یک رشته تخصصی است و هیچکس بجز متخصصین طب فیزیکی که دوره آنرا دیده اند مجاز به این کار نمی باشند. متاسفانه موارد متعددی از آسیب جدی نخاع یا سکته مغزی  در رفتگی مهره و… بدنبال انجام این کار توسط افراد دوره ندیده مشاهده می کنیم.

باید توجه داشت که صدای مفصل همیشه ناشی از شکستن قولنج نیست و بعضی از مفاصل ما حین انجام بعضی حرکات یا هنگام راه رفتن صدا می‌دهند.  صداهای درشت یا  صدایی که با درد همراه نباشد، معمولا چیز مهمی نیست و ولی اگر درد شد، باید به پزشک متخصص طب فیزیکی مراجعه کرد؛ اشکالات بیومکانیک ، روی هم افتادن رباطها ، ضایعات استخوانی و… می توانند باعث این حالت شوند.

post_image

در زانو پارگی مينيسك زانو همراه با صدا دادن زانو است. معمولا این حالت همراه با درد و تورم زانو می باشد. گاهی بیمار از خالی شدن زانو نیز شکایت دارد. درمان صدا دادن زانو در مراحل اولیه با روشهای طب فیزیکی است. در صورت عدم بهبود آرتروسکوپی زانو ممکن است لازم باشد.

در گردن و ستون فقرات انجام ورزشهایی که اطراف مفاصل می باشند باعث کاهش این صدا ها می شود. در مفاصل دیگر نیز تقويت عضلات مهم است اما اگر خشکی رباط یا عضله عامل مشکل باشد ورزشهای کششی می تواند به بیمار کمک کند.

منبع:کلینیک امیدپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>