نزديك به 70 درصد مردم مبتلا به کمردرد هستند. کمردرد ممكن است بر اثر علل مختلفی ایجاد شود، به همین دلیل، تشخیص علت کمردرد توسط پزشک مهم است، زیرا در این صورت درمان مناسب کمردرد صورت می گیرد. خیلی اوقات علت کمردرد، وضعیت نادرست ایستادن، فشار یا اسپاسم های عضلانی است. کمردرد با کم کردن زمان رفت و آمد، کار یا نشستن حل نمی شود و باید پزشک متخصص كمردرد آن را بررسی کند، در غیر این صورت کمردرد مزمن می شود. در دیگر موارد، کمردرد بر اثر ناراحتی های جسمی ایجاد می شود.

1

علل کمردرد

 کمردرد و دیسک فرسوده

 دیسک های ستون فقرات مانند اسفنج های کوچکی اند که بین مهره ها قرار دارند و به عنوان ضربه گیر عمل می کنند و با افزایش سن، این خاصیت را از دست می دهند و باعث بروز كمردرد ميشوند. فرسودگی دیسک، نتیجه ی فرآیند طبیعی پیری است. البته تروما یا ضربه ی مستقیم به دیسک و همچنین وراثت از عوامل ایجاد فرسودگی دیسک اند. با تغییر محل مهره، ریشه ی عصبی ممکن است تحت فشار قرار گیرد و به دنبال آن عضلات دچار گرفتگی و اسپاسم  شوند.

کمردرد و دیسک بیرون زده

 وقتی که ژل داخل دیسک كمر بیرون بزند و روی اعصاب دور ستون مهره ها فشار ایجاد کند، درد شدیدی به وجود می آید كه اين درد را كمردرد مي ناميم.

کمردرد و درد انتقالی

 هر قسمت از نخاع کمری می تواند درد كمر را به دیگر نواحی بدن منتقل کند، علت كمردرد این است که قسمت درگیر نخاع کمری ، دارای عصب دهی یکسانی با ناحیه ی دیگری از بدن است که درد كمر به آن منتقل می شود. بنابراین، ممکن است در آن واحد، کمردرد و پادرد داشته باشید.

کمردرد و پوکی استخوان

 تحلیل پیشرونده ی ساختار استخوان به همراه از دست رفتن کلسیم استخوان می تواند به افزایش خطر شکستگی  و كمردرد مزمن منجر شود. ستون مهره ها کمی کوتاه می شود و باعث تغییرات قامت و ایجاد درد در ناحيه كمر می شود.

کمردرد و قوس كمر

 قوس كمر بر اثر قوس خلفی بخش بالایی ستون فقرات ایجاد می شود. اگر زاویه ی قوس كمر غیر طبیعی باشد، درمان های خاصی براي قوس كمر نیاز است. با پیری افزایش تدریجی و طبیعی در قوس مهره های سینه ای ایجاد می شود که ظاهری مانند قوز در كمر ایجاد می کند.

کمردرد و اسکولیوز

اسکولیوز انحراف جانبی ستون مهره هاي كمري است. اسکولیوز در شیرخوارگی ایجاد شود یا به علل ناشناخته پدید آید. اسکولیوز معمولاً در قسمت مهره های سینه ای- کمری یا قسمت فوقانی ستون مهره ها ي كمري ایجاد می شود. قوس مهره هاي كمري می تواند به یک انحنای S مانند، تبدیل شود.

 کمردرد و لوردوز

لوردوز به انحنای بیش از حد رو به جلو مهره های کمری (درست بالای کپل ها) اطلاق می شود. درجه ی کمی از کیفوز و لوردوز طبیعی است اما لوردوز بر اثر نشست و برخاست نادرست یا افزایش وزن، تشدید می شود. لوردوز می تواند به کمردرد یا ضعف مهره هاي كمري منجر شود. لوردوز در افراد چاق که شکم برجسته دارند شایع است و لوردوز با ورزش های خاصی که در آن سعی می شود شکم را منقبض کنند و به سطح زمین بچسبانند، به مرور قابل اصلاح است.

به محض ایجاد علائم لوردوز ، مشاوره با پزشک متخصص كمردرد ضروری است، زیرا برای هر یک از آنها درمان خاصی زیر نظر پزشک لازم است.

 منبع: غلبه بر كمردرد

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ”کمردرد و زانودرد از عوارض پشت میز نشینی” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کمر درد و دیسک کمر مطالعه فرمایید.

 پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Share →