download (20)

علل تغییر شکل ستون فقرات

وضعیت های طبیعی

وضعیت هر شخص دارای ویژگی های منحصر به فرد است. عوامل مختلفی بر وضعیت گزینی تأثیر می گذارند. این عوامل عبارتند از:

  • طرح استتخوانی

شکل مهره ها ممکن است به علت بیماری هایی مانند سل یا بیماری شوئرمن تغییر یابد و کیفوز پشتی ایجاد شود.

  • شلی ساختارهای لیگامانی

شدت لاکسیته رباط ها در افراد مختلف، متفاوت است و به شلی یا سفتی مفاصل می انجامد. ستون فقرات از تعداد زیادی مفصل تشکیل شده است که به خودی خود با مفاصل زیرین خود مانند مفاصل پا، زانوان و تهیگاه وابسته می باشند.

  • سفتی فاشیا و عضلات و وترها

سفتی ساختارهای بافت نرم به ویژه فاسیالاتا، دو بطنی، کپسول قدمی تهیگاه و سینه ای بر نحوه وضعیت گزینی تأثیر می گذارد.

  • قدرت عضلانی

این امر به ویژه از نظر قدرت گلوتئوس ماگزیموس، شکمی، بالا برنده فقرات و ماهیچه های آدوکتور شانه اهمیت دارد.

  • تمایل لگن

لگن در واقع قاعده و سطح اتکای ستون فقرات است. هر نوع تغییر در تمایل لگن موجب بروز تغییر در وضعیت مهره پنجم کمری در ارتباط با استخوان خاجی میشود و این امر به نوبه ی خود وضعیت تمام فقرات را دچار اختلال خواهد کرد. انحراف و تمایل لگن به طور معمول با ماهیچه های مربوط به تهیگاه کنترل می شود .

با انقباض اکستانسور های تهیگاه یعنی گلوتئال ها، دو بطنی و بخش قدامی آدوکتورهای هیپ این تماس افزایش یافته و با انقباض فلکسورهای هیپ مثل ایلیوپسواس، راست رانی، پکتینوس و بخش قدامی تر آدوکتورهای هیپ کاهش می یابد. ماهیچه های شکم با عضلات اخیر از میزان تمایل لگن می کاهند و ماهیچه های شکم از لوردوز کمر کم می کنند. در منطقه کمری، حرکت ستون فقرات بسیار شدید است، ولی در منطقه توراسیک، وسعت روتاسیون بسیار زیاد است ولی فلکسیون واکستانسیون محدود است. ماهیچه های تنفس (دیافراگم و بین دنده ای) موجب بروز آثار ثانوی بر وضعیت گزینی می گردند به طوری که با هر دم تا تا حدی اکستانسیون فقرات پشتی دیده می شود.

در وضعیت طبیعی، وزن بدن روی توپی های دو پا به جلو وارد می آید و اندام های تحتانی راست و مستقیم بوده و تهیگاه و زانوان در حالت اکستانسیون خنثی درجه تمایل لگن در حدود 60 درجه با خط عمودی، شکم رتراکته بوده و شانه ها در یک سطح و صاف می باشد و سر راست ایستاده است. خط مرکز ثقل بدن از زایده ماستوئید به سمت محل اتصال سرویکودورسال اتصال دور سولومبر قطع می کند و درست در قدام مفصل ساکروایلیاک و تا حدی خلف مفصل تهیگاه به پایین می آید. این خط از مفصل قدامی زانو گذشته و به جلوی تالوس در قوزک خاتمه می یابد.

درجه بندی وضعیت

وضعیت بدن را می توان به 4 درجه طبقه بندی کرد :

الف) وضعیت عالی یا تقریباً کاملاً

ب) وضعیت خوب ولی نه دلخواه .

ج) وضعیت ضعیف که بدترین وضعیت ممکن هم نیست.

د) وضعیت بدو احتمالاً وضعیتی که نشانه ایجاد می کند.

در وضعیت عالی

سر و شانه روی لگن، تهیگاه و قوزک متوازن قرار گرفته و درحال ترازمندی (تعادل) است به طوری که سر راست ایستاده و چانه در درون قرار گرفته است. استرونوم بخشی از دورترین قسمت جلویی بدن است. شکم به درون کشیده و صاف است و منحنی های فقرات در حدود طبیعی خود قرار دارند.

در وضعیت بد 

سر به جلو قرار گرفته و دارای وضع مشخصی است. قفسه سینه فرو رفته، شکم به طور کامل شل و برجسته و منحنی های فقرات افزایش قوس دارند و شانه ها در عقب لگن قرار گرفته اند. 

منبع : کتاب تمرینات ورزشی در دردهای ستون فقراتپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>