عمل بینی

مراحل عمل

  •  مرحله اول – بی هوشی

به شما داروهائی داده خواهد شد تا شما حین عمل راحت باشید این داروها باعث بی هوشی عمومی یا آرامش شما می‌شود که جهت آن جراح شما تصمیم می‌گیرد

  • مرحله دوم – برش

عمل جراحی رینوپلاستی یا به روش بسته انجام می‌گردد که در آن برش‌ها داخل بینی داده می‌شود و یا به روش باز انجام می‌گردد که در آن یک برش روی کولوملا ( تیغه‌ی میانی بین سوراخ‌های بینی ) داده می‌شود . از طریق آن پوشش بینی باز شده و تغییرات لازم در شکل بینی داده می‌شود .

  • مرحله سوم – تغییر شکل در ساختار بینی

در اعمال جراحی بینی یا ابعاد بینی کوچک و یا بزرگ‌تر می‌شود و در آن برای افزایش بافت می‌توان از غضروف هائی که از نقاط مختلف بدن برداشته می‌شود استفاده کرد . بیشتر مواقع غضروف از تیغه بینی برداشته می‌شود . گاها غضروف از گوش و یا دنده برداشته می‌شود .

  • مرحله چهارم – تصحیح انحراف تیغه بینی

در این مرحله تیغه بینی صاف شده و برجستگی‌های داخل بینی که باعث اختلال در تنفس می‌شود اصلاح می‌گردد .

  • مرحله پنجم – بستن برش

وقتی که بینی به شکل دلخواه رسید بافت پوششی روی بینی قرار داده شده و محل برش بخیه می‌گردد . ضمنا ممکن است با برش در جدار سوراخ‌های بینی اندازه آن تغییر یابد .

  •  مرحله ششم – دیدن نتایج

در طی هفته اول بعد از عمل بینی در حین بهبود بافت‌های بینی از آتل‌های داخلی و یا خارجی برای حمایت از بافت بینی استفاده می‌گردد . هرچند که بهبود التهابات چند هفته بیشتر طول نمی‌کشد تا یک سال بعد از عمل شکل بینی تغییر می‌کند و طی این مدت به نتیجه نهایی مطلوب می‌رسد و صبح‌ها ممکن است به علت التهاب بیشتر بینی بزرگ‌تر و متورم به نظر رسد که این مسائل کلا در طی سال اول بعد از عمل می‌باشد .
توجه : عمل بینی برای اصلاح راه های هوایی نیاز به بررسی ساختارهای بینی و مسیر جریان هوا داخل بینی دارد . در بعضی موارد انحراف تیغه بینی باعث این شکل می‌شود که با صاف کردن آن مشکل بهبود می‌یابد

images_81ip-404x417-1014x487

تفاوت رینو پلاستی سنتی و رینو پلاستی مدرن چیست ؟

در رینوپلاستی سنتی فقط کوچک شدن و ظاهر بینی مد نظر بود و به همین علت بینی از لحاظ کاربردی دچار مشکل می شد . در این نو ع جراحی ، قسمت زیادی از غضروف ها برداشته و استخوان ها به شدت خورد می شدند اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی ،اعتقاد بر این است که غضروف ها را می توان با بخیه زدن و شکل دادن ، هم از لحاظ ظاهر و هم از لحاظ عملکردی بهبود داد .

باقی ماندن آثار عمل روی بینی:

درجراحی پلاستيك بينی معمولا تمام برش ها از داخل بينی انجام می گيرد ودر صورت مهارت جراح هيچگونه ردپايی از عمل بینی برجای نخواهد ماند.

نقش لیزر در جراحی بینی:

هدف اصلی استفاده از اين دوروش پيشگيري از به مخاطره افتادن عملكرد بينی است. يعنی اگر عملكرد بينی بهتر نشود، دست كم بايد وظايف خود را به خوبی پيش از عمل بینی انجام دهد. هرچند در بسياری از جراحی های ظريف بينی استفاده از ليزر اين مزيت را دارد كه با خونريزی كمتری همراه است، در جراحی زيبايی بينی، ليزر نقش عمده ای در نتيجه نهايی ندارد وآنچه تعيين كننده نتيجه عمل است در دستان هنرمند جراح نهفته است. اندوسكوپی بينی با فراهم كردن ديد عالی، دسترسی به قسمت های عمقی تر جهت رفع مشكلات داخلی بينی را تسهيل می كند.

تاثیر نوع بینی بر الگوی عمل بینی:

بعضی بينی ها به بينی گوشتی معروفند كه مشخصه آنها بينی پهن با پوست ضخيم وبافت غضروفی ناچيز است. روش اصلاح اين گونه بينی ها با روش جراحی بينی های استخوانی متفاوت است. در عمل بينی گوشتی استفاده از روش های تقويت اسكلت بينی برای افزايش حمايت بافت های نرم بينی ضروری است و حتی جراحی این نوع بینی ها با استفاده از تکنیک های جدید با نتایج مطلوب همراه است.

نكات مورد توجه براي بعد ازعمل جراحي

در جراحي زيبايي، پس از اتمام عمل بيمار به صورت كاملا هوشيار بوده و مشكل خاصي نخواهد داشت و تا حدود سه الي چهار ساعت بعد از عمل مرخص ميشود .
بالا نگهداشتن زير سر، گذاشتن كمپرس سرد كنار بيني و زير چشم تا حداقل 12ساعت بعد از عمل جراحي، صحبت نكردن زياد و انجام حركت سنگين، از عوامل بسيار مهمي هستند كه در صورت رعايت، بيني ورم بسيار كمتري خواهد كرد .
خوردن غذاي نرم تا 24ساعت توصيه ميشود و بعد از آن غذاي ميكس و معمولي ميل كنيد و از مصرف خوراكي هاي بسيارسفت كه نياز به جويدن زياد دارند مانند سيب، هويج و… به مدت يك هفته پرهيز نماييد .
نوشيدن آب ميوه هاي طبيعي به مقدار زياد توصيه ميشود و مصرف داروهاي تجويز شده براي شما از 12 ساعت بعد از عمل الزاميست .
تامپون هاي قرار داده شده در داخل بيني بيمار معمولا قبل از ترخيص خارج ميشود تا بتوانيد از راه بيني تنفس داشته باشيد، مگر در مواردي خاص .
البته يك ماه اول به دليل داشتن ورم داخل بيني، كمي تنفس سختر از قبل خواهد بود كه با شستشو بهتر ميشود .
زمان مراجعه بيمار به مطب جهت باز كردن گچ بيني، بين پنج روز تا يك هفته بعد ازعمل ميباشد كه دراين مدت به گچ بيني نبايد آب بزنيد .
قبل از مراجعه به مطب جهت باز كردن پانسمان بيني، حتما دوش بگيريد تا گچ روي بيني كاملا شل شود .
(درصورت افتادن گچ زير دوش، نگران نشويد) و سپس به مطب مراجعه فرماييد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>