عمل جراحی پروتز سینه

عمل جراحی جاگذاری پروتز چگونه انجام می شود؟

الف: اقدامات قبل از عمل

اصول کلی مربوط به آمادگی قبل از عمل که در قسمت های دیگر این وب سایت بطور مفصل به آن اشاره شده است، لازم است مورد توجه قرار گیرد.

علاوه براین کلیات تعیین سایز و نوع پروتز از مهمترین موضوعاتی است که باید پیش از عمل مدنظر قرار گیرد. بجز این موارد، موضوعات دیگری نیز وجود دارند که در ادامه به آنها اشاره می شود.

 

بیهوشی مورد استفاده و طول مدت عمل جراحی کدامند؟

معمولا این عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و گاه لازم میشود که بیمار یکشب در بیمارستان بماند. انجام این عمل معمولا بیش از یک ساعت به طول می انجامد.

چطور ما باید راجع به استفاده پروتز در زیر عضلات و یا روی عضلات تصمیم‌گیری كنیم؟

تصمیم راجع به روش استفاده زیر عضلانی یا زیر غده‌ای (روی بافت عضلات) در بزرگ كردن سینه‌ها به چندین عامل بستگی دارد، بعضی از این فاكتورها اختیاری و سلیقه‌ای است و برخی به آناتومی بیمار بستگی داردو باید بر اساس معاینه به آن رسید.

professional-woman-4
آیا پروتزهای سینه مطمئن و قابل اطمینان هستند؟

ماده پر كننده پروتزها و لایه بیرونی آن از جنس سیلیكون است، و سیلیكون عنصری است كه در طبیعت یافت می‌شود و از تركیب عناصری چون كربن، ئیدروژن و اكسیژن ایجاد می‌شود. سیلیكون در تولید محصولاتی چون لوازم آرایشی، مواد غذایی و پروتزهای پزشكی مورد استفاده دارد. مطالعات زیادی در جهت اثبات بیماری‌زا بودن پروتزهای سیلیكونی سینه انجام شده است و در نتیجه این مطالعات می‌توان گفت كه در حال حاضر هیچ مدركی بر اینكه پروتزهای سیلیكونی سینه موجب افزایش سرطانهای سینه می‌شود وجود ندارد، در ضمن هیچ دلیلی بر اینكه پروتزهای سینه موجب ایجاد بیماریهای خود ایمنی مانند آرتروروماتوئید می‌شود وجود ندارد.

بسیاری از خانم ها در مورد این نوع عمل جراحی بدون شک داستان های ترسناکی شنیده اند. ازجمله مسمومیت زایی سیلیکون یا ایجاد بیماری خود ایمنی/ بافت همبندی پروتز که مربوط به “تراوش”یا مهاجرت ژل می باشند.

در نتیجه در مورد عمل بزرگ کردن سینه در دهه اخیر تبلیغات متفاوتی انجام شده است، مخصوصاً از طریق عملکردهای غیر مسئولانه ی رسانه ها که بدین طریق علی رغم حقایق موجود، ادعاها و سئوالاتی در مورد ایمنی سیلیکون مطرح شده است.

سازمان مدیریت غذا و دارو در امریکا (FDA) به این نتیجه رسیده بود که “هیچ سند و مدرکی وجود ندارد که ژل سیلیکون ،که پروتزها با آن پر میشوند، ایمنی ندارند اما مدارک کم و ناکافی برای اثبات ایمنی آن وجود دارد.” تمام موارد بالا نتیجه دعوی حقوقی در حال رسیدگی بر ضد تولیدکنندگان پروتزهای سیلیکونی میباشد.

در گذشته از ژل سیلیکون برای پر کردن نقائص بافت نرم و چین و چروکها به شکل تزریق استفاده می گردید(ژل دائمی) که این مسئله سالهاست ممنوع گردیده است. کارخانه های سازنده پروتز سیلیکون علاوه بر استحکام دادن جدار پروتزها امروزه از ژلهایی استفاده میکنند که حتی در صورت بریده شدن جداره نیز از هم جدا نشده و وبه بیرون پخش نمی شوند.

 

دستورات بعد از عمل جراحی ماموپلاستی و پروتز سینه

۱- برای مدت هفت روز اول بعد از عمل لازم است هنگام استراحت شکم و کمر خم نباشد تا ورم وناراحتی سینه کمتر شود از یک بالش کوچک زیر زانو استفاده کنید..
2- مصرف دو عدد ویتامین ث۱۰۰۰mgبرای ده روز ترمیم زخم را تسریع میکند.
3- آنتی بیوتیک تجویز شده(معمولا کپسول سفالکسین) را سرشش ساعت میل کنید ؛ در صورت فراموش شدن نوبت بعدی را دو برابر مصرف کنید ؛ معمولا پنج تا هشت روز آن را ادامه دهید ؛چنانچه به هر دلیل مجبور به قطع دارو شدید مراتب را به دکتر اطلاع دهید تا آنتی بیوتیک دیکری جایگزین شود

4 – مسکن تجویز شده(معمولا” بروفن ۴۰۰) در سه روز اول سر ساعت و بعد از آن برای مواقع درد بسته به نیاز مصرف شود. اغلب بیماران نیازی به مصرف ان بعد از روز ۵-۷ نخواهند داشت. بجز استامینوفن ساده یا کدئین دار و بروفن(ایبوپروفن) ۴۰۰ از هیچ مسکن دیگری استفاده نکنید.

**به هیچ وجه ازآسپیرین و آ اس آ ویا ترکیباتی که حاوی این دو دارو باشند ؛ برای دو هفته قبل تا دو هفته بعد از عمل استفاده نکنید زیرا باعث خونریزی خواهد شد.

۵- از مصرف غذاهای پر حجم و نفاخ پرهیز کنید . مراقب بروز یبوست باشید و برای هفت روز اول بعد از عمل مرتب از ملینهای خفیف مثل شربت هیدروکسید منیزیوم (شیر منیزیوم) استفاده کنید . در صورت بروز نفخ ۲۰ قطره دایمتیکون هر ۶ ساعت میل کنید.

۶ – بیماران ماموپلاستی و لیفت : برای سه ماه از سوتیان (کرست)استفاده کنید{-شب و روز.در ویزیت بعدی به شما گفته خواهد شد}. استفاده از سوتیننباید باعث بروز درد شود به خصوص در هفته اول در اینصورت شما باید از سوتین بزرگتر یا نرمتر استفاده کنید زیرا فشار سوتین مانعترمیم زخم و حتی صدمه جدی به سینه خواهد شد.بیماران پروتز بسته به فرم و محل پروتز ممکن است تا مدتی از پوشیدن سوتین منع شوند تا پروتز در موقعیت مناسب قرار گیرد.

7- خارش یا سوزش قابل توجه ـ دردی که قبلا” وجود نداشته –درد یکطرفه یا ناگهانی-تب و بی اشتهای از علامت های نیازمند بررسی سریع میباشد ولطفا” با پزشک تماس بگیرید
۸ – در صورتیکه تا دو هفته بعد از عمل به هر دلیلی قرار باشد توسط پزشک دیگری اقدامی برای شما انجام شود یا دارویی تجویز گردد؛ قبل از استفاده با دکتر مشورت کنید.

9- از روز عمل میتوانید بلند شوید و راه بروید برای مدت سه هفته و بخصوص پنج روزا ول بعد از عمل از هرگونه فعالیت بدنی که ضربان قلب شما را به بالای صد بار در دقیقه برساند از قبیل بالا رفتن سریع از پله؛ بلند کردن وزنه های سنگین و …. بپرهیزید . به خصوص مواظب حرکات ناگهانی وشدید یا قوی دربازوها باشید .

بهترین معیار برای فعالیت درد شما خواهد بود هر گاه فعالیتی باعث شروع درد شود برای شما مناسب نیست. خوابیدن طولانی مدت و بیحرکتی از عوامل عمده بروز آمبولی لخته است و توصیه نمیشود.با یک بالش اضافی در یک پهلو و جابجایی متناوب با طرف دیگرمیتوانید خستگی دراز کشیدن به پشت را کاهش دهید .

10- لازم است حداقل برای مدت یک ماه در فواصلی که به شما گفته خواهد شد ویزیت شوید.جهت جلوگیری از بروز اسکار هیپرتروفیک (گوشت اضافه ) و مشکلات فرم ومحل سینه اکثر بیماران تا شش ماه بهتر است ماهی یکبار ویزیت شوند( علیرغم وجود هرگونه مشکل) در حضور به موقع کوشا باشید تا از بسیاری از عوارض ناخواسته جلوگیری شود.

11-معمولا” دو روز بعد از عمل میتوانید حمام کنید. برای استحمام با پانسمان در زیر دوش قرار بگیرید . سر خود را با مقداری شامپو کودک بشویید و اجازه دهید کف آن از روی تن عبور کند و آب بکشید پانسمان را دستکاری نکنید . بعد از استحمام کناره های پانسمان را با حوله کاملا” تمیز به آرامی خشک کنید.صرفا” حمام کنید میکروپور در صورت عدم دستکاری باز نخواهد شد وزخم سالم میماند

*از بتادین استفاده نکنید *از کیسه آب گرم استفاده نکنید و پوست سینه را با خشک کن یا هر وسیله دیگری گرم نکنید:به دلیل بیحسی امکان بروز سوختگی دارد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>