آسیب نخاعی

می تواند اشکال مختلفی داشته باشد .  شدید ترین شکل صدمات نخاعی قطع نخاع است که می تواند باعث فلج دائم بخشی و یا تمام بدن گردد.  هنگامی که بافت های اطراف ستون فقرات متورم شده باشند ، ممکن است فلج موقت رخ دهد. در هر حال در تمام موارد آسیبهای نخاعی  ، فیزیوتراپی می تواند به بیمارکمک خوبی کند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی برای بیماران مبتلا به آسیب نخاعی شامل تحریک ماهیچه ها است تا به بیمار کمک  کند که بتواند تعادل عمومی خود را مجددا” بدست آورد ، بطوری که مصدوم بتواند بدن خود را راست نگه داشته و به تمرین فعالیتهای دستی خود بپردازد .

یک نمونه از تمرینات فیزیوتراپی استفاده از دوچرخه های ثابت مخصوص و مجهز است . هنگام استفاده از این دستگاه پاهای بیمار به پدال ها بسته می شوند و درمانگر آن را به حرکت می اندازد .  ضمن اینکه یک نفر کمک کننده هم از بیمار پشتیبانی می کند . همزمان با چرخش پدال عضلات بیمار منقبض و منبسط می شوند . درنتیجه شکل عضلات و تعادل آنها بهبود پیدا می کند . این کار موجب تقویت عضلات شده ، از تحلیل آنها ( آتروفی ) جلوگیری می کند و هر عصبی که فعال باشد را  تحریک می کند .

فیزیوتراپی افراد مبتلا به آسیب نخاعی

شرکت افراد مبتلا به آسیب نخاعی در برنامه های فیزیوتراپی نمی تواند موفقیت  آنان را تضمین کند ، البته در این مورد برخی اختلاف نظرها وجود دارد ، اما درکل توانبخشی برای بسیاری از بیماران موفقیت آمیز بوده است . ضمن اینکه گزینه های جایگزین چندانی نیز در این راستا وجود ندارد.  درست است که تحقیقات انجام شده در مورد سلول های بنیادین نویدبخش بوده ، اما دستیابی به درمان قاطع با سلول های بنیادی هنوز هم سالها به دور است .

برای برخی ها بازیابی به مفهوم راه رفتن مجدد است.  از نظر خیلی افراد ، بازیابی ها کم اهمیت به نظر می رسد.  ممکن است بازیابی به معنی بازیابی مجدد کنترل روده ها ، ایجاد قدرت در دستها برای کمک به حرکت دراطراف ، یا انجام کارهای خیلی ساده ای مانند یادگیری مجدد نحوه شانه زدن به موها باشد . اما مهم نیست که هر چیز مفیدی که بدست آورید تا چه حد نزد دیگران کوچک باشد ، بلکه مهم این است که شما قبلا” قادر به انجام آن نبوده اید ، اما بعد از فیزیوتراپی توانایی انجام آن را پیدا می کنید  و این موضوع بیشتر از اینکه یک امتیاز باشد یک موفقیت محسوب می شود .

منبع:انجمن معلولینپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Share →