هدف از فیزیوتراپی و بازتوانی ورزشی باز گرداندن ورزشكار پس از اقدامات درمانی به سطحی از آمادگی است كه قبل از آسیب و صدمه ورزشی داشته است.

درد زانو و آسیبهای ورزشی زانو در ورزشکاران شایع است. زانو بعد از مچ پا شایع ترین محل صدمات ورزشی است. صدمات رباط صلیبی قدامی یکی ازعلل شایع زانو درد حاد و مزمن است.

جراحات این رباط مهم زانوعمدتاً ناشی از کاهش ناگهانی سرعت در هنگام دویدن و صدمات ورزشی تماسی که جزء چرخشی روی زانو دارند، می باشد. همچنین ورزشهای تماسی می توانند ثانویه به کشیده شدن زانو، اعمال نیروهایی از سمت خارج به داخل زانو و یا باز شدن بیش از اندازه زانو (Hyper extension)  سبب صدمه دیدگی رباط صلیبی قدامی (ACL) شوند.

صدمه دیدگی رباط ACL در سطح یکسانی از فعالیت در زنان بیشتر رخ می دهد و درصد قابل ملاحظه ای از صدمات زانو را تشکیل میدهد. حداقل 50% از افراد با آسیب ACL دچار آسیب همراه در منیسک زانو می شوند که منیسک خارجی مستعدتر به آسیب دیدگی است(البته در آسیب دیدگی حاد). در آسیب های مزمن رباط ACL معمولاً منیسک داخلی است که دچار آسیب همراه می شود.

رباط صلیبی قدامی زانو برای پایداری مفصل زانو در هنگام دویدن، پرتاب پا و … بسیار حیاتی است. زانویی با آسیب دیدگی رباط ACL بسیار برای صدمه دیدگی در منیسک و تغییرات تخریبی(آرتروز) مستعد است

روند کار فیزیوتراپی ورزشی به صورت کاملا تخصصی بوده و بر اساس نوع ورزش حرفه­ای و نوع آسیب فرد ورزشکار و مدت زمان طی شده پس از آسیب متفاوت میباشد. هدف نهایی آن بهبود هرچه سریعتر ورزشکار و توانایی انجام فعالیتهای ورزشی به شرط سلامتی کامل فرد می باشد.

منبع:فیزیوتراپی مبینپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Share →