کمردرد456654

فیزیوتراپی برای درمان دیسک کمر

post_image

دیسک کمر

کمردردهای ناشی از اختلالات دیسک کمر به علت افزایش زندگی شهرنشینی و کم تحرکی رو به افزایش است. پشت میزنشینی و کم تحرکی بیش از حد روی سیستم اسکلتی تاثیر می گذارد و آن را از حالت تعادل خارج می کند.

این مساله در دراز مدت می تواند موجب آرتروز و فرسودگی ستون فقرات و مهره ها شود. این دردها گاهی به صورت حاد و گاهی به صورت مزمن می توانند سالیان دراز به همراه فرد باشند. اما دیسک بین مهره ای زمانی بیرون می زند که فشار بیش از حدی به آن بیاید. فشارهای نرمال باعث بیرون زدگی دیسک نمی شوند.

دیسک بین مهره ها مثل یک واشر عمل می کند و فشارها را جذب می کند تا به مهره ها فشار بیش از حد نیابد. اگر این فشار بیش از حد باشد دیسک بیرون می زند. در این حالت دیسک کمر یا به سمت کانال نخاع می آید و یا به سمت ریشه های عصب، اگر به سمت کانال نخاع بیاید علائمی مثل گزگز، مورمور، خواب رفتگی ، ضعف اندام و خستگی زودرس ایجاد کرده و فرد را در فعالیت های روزمره اش محدود می کند. اما اگر به طرف ریشه عصب بیاید علامت آن بیشتر درد است. فرد دیگر احساس بی حسی و کرختی نمی کند و به همراه درد التهاب را نیز تجدید می کند که این دردها به صورت انتشاری تا ناحیه لگن، باسن و حتی نوک انگشتان نیز می آید.

فیزیوتراپی برای درمان دیسک کمر

هنگامی که از فیزیوتراپی برای درمان دیسک کمر در فتق دیسک کمر عضلات کمری به اسپاسم فرو می‌روند و گودی کمر کمتر و تقریبا صاف می‌شود پس فیزیوتراپ باید تلاش کند تا اسپاسم عضلات را از بین ببرد. بیمار را به صورت طاق‌باز و روی شکم خوابانده و دست‌ها را در پهلو قرار می‌دهیم و به بیمار می‌گوییم نفس عمیق بکشد و نفس را در سینه نگه دارد و بعد آهسته نفس را از دهان بیرون دهد.

با این تنفس عمیق و آرام شکم حرکت می‌کند و عضلاتی که باعث سفتی ناحیه کمر شده بودند بدون اینکه روی کمر فشار وارد آید شل می‌شوند.به این ترتیب عضلات ناحیه کمر را به‌طور غیرمستقیم آزاد می‌کنیم.

در مرحله دوم فیزیوتراپی به بیمار می‌گوییم در همان حالت خوابیده آرنج را خم کند و کف دست‌ها را روی زمین قرار داده، سپس به اندازه بازو بلند شود و تاکید می‌کنیم که عضلات لگن و ستون‌فقرات را وارد انقباض نکند و از 1001 تا 1010 بشمارد.

در مرحله فیزیوتراپی بعد از بیمار می‌خواهیم کف دست‌ها را روی زمین قرار دهد و بنشیند تا گودی کمر را به 30 درجه برساند. این کار را باید به طور مرتب انجام دهند. همان‌طور که می‌دانیم فتق دیسک‌کمر جانبی پشتی است و با فیزیوتراپی فتق را به طرف جلو می‌فرستیم.

تمرین‌های درست فیزیوتراپی وقتی است که درد به تدریج کم شده و به طرف مرکز حرکت کند یعنی اگر درد بیمار در ناحیه پاست به زانو و سپس به کمر برسد. وخیم‌ترین وضعیت در تمرین‌های نادرست فیزیوتراپی وقتی است که کمر بهبود یافته و درد پا شروع شود.

 اگر درد بیمار بیش از 3 ماه طول بکشد یعنی مزمن شده است و درمان دیک کمر هم به مراتب سخت‌تر می‌شود. متاسفانه بعد از 3 ماه عضلات آتروفی شده و شاهد تغییر فرم در پا خواهیم بود.

برای آشنایی با روش های تسکین کمردرد روی لینک کلیک کنیدپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>