فیزیوتراپی برای گردن درد

post_image

ستون فقرات گردنی، بر خلاف دیگر مهره‌های بدن که حرکت کمی در کنار یکدیگر دارند، کاملا متحرک است، بنابراین بیشترین میزان چرخش و حرکات به جلو و عقب را در گردن مشاهده می‌کنیم. گردن درد ممكن است ناشی از ضربات، بیماری های عضلانی اسكلتی یا حتی یك تومور یا دیسک گردن باشد.اما در اغلب موارد بد فرار گرفتن گردن- از جمله وضعیتی كه هنگام خوابیدن به خود می گیرید- باعث سفتی و درد گردن می شود.حتی نوع بالش می تواند در گردن درد نقش داشته باشد. توجه كنید كه بالشتان در موقع خواب طوری باشد كه سرتان در وضعیتی غیرطبیعی،خیلی بالا یا خیلی پایین قرار نگیرد.بالش های پر معمولا بهتر از بالش های ابری هستند، چرا كه بالش های پر به قالب سر و گردن در می آیند،بدون آنكه آنها را به وضعیتی در آورند كه  باعث درد گرفتن گردن شود.

گردن از 7 مهره و 8 ریشه عصبی تشکیل شده است. این 8 ریشه کنترل تنفس، حرکات سر روی بدن و حرکات دست را بر عهده دارند و بین هر دو مهره، دیسک قرار گرفته است. ساختمان دیسک از یک حلقه بیرونی و یک هسته مرکزی تشکیل شده است. در اثر ساییدگی دیسک، به‌تدریج حلقه احاطه‌کننده پاره می‌شود و هسته مرکزی از محل پارگی بیرون می‌زند. به این برجستگی، فتق دیسک بین مهره‌ای می‌گویند که باعث فشار روی ریشه‌های عصبی می شود و درد آغاز می‌شود.

کاهش گردن درد با فیزیوتراپی

استفاده از روش فيزيوتراپي براي كاهش درد گردن موثر است. بيماران مبتلا به دردهاي ماهيچه‌اي - اسكلتي بايد براي معالجه به يك متخصص فيزيوتراپ مراجعه كنند. اثرگذاري فيزيوتراپی در تسكين و كاهش درد گردن ثابت شده است و مخصوصا با محيط‌هاي اقتصادي چالش برانگيز عصر حاضر در ارتباط است.

فيزيوتراپی دستی و ورزش به ميزان چشمگيري در كاهش گردن درد و تقويت حركات طولاني مدت و كوتاه مدت در اين عضو موثر است. فیزیوتراپی می تواند به درمان گردن درد کمک کند، ولی مهم‌تر از انجام فیزیوتراپی، حرکات فعال و مدوام فرد برای کاهش گردن درد است. تمرینات فیزیوتراپی باید به صورت روزانه باشد و اگر این حرکات به صورت پی در پی انجام نشود، تاثیرات آن، بعد از مدت کوتاهی از بین می رود.

تدر مورد گردن دردهایی که بر اثر خوابیدن نادرست به وجود می آید، باید گفت که سر باید در هنگام خواب به موازات بدن قرار گیرد و در صورتی که سر بالا و پایین تر از سطح بدن باشد به گردن فشار می آورد.
در مورد استفاده از طب سوزنی باید گفت که طب سوزنی که در درمان گردن درد استفاده می شود تاثیری بر کاهش این درد ندارد و بهتر است بیماران از این روش استفاده نکنند.
درد گردن، سوزش بین دو کتف و احساس کاهش قدرت دست ها از علائم دیسک گردن است.

کاربران کامپیوتر و افراد با مشاغلی که سرشان در یک وضعیت ثابت قرار دارد، با انجام ورزش های ایزومتریک گردن می توانند با فیزیوتراپی  از بروز دیسک گردن جلوگیری کنند.
دیسک گردن، غضروف بین مفصلی دو مهره مجاور گردن را شامل می‌شود.
در اثر فشارهای مکانیکی و حرکات ایجاد شده،‌ به تدریج دیسک‌های گردن دچار تغییراتی می گردد که از حالت طبیعی خود خارج شده و در نهایت سبب بیرون زدگی دیسک می‌شود. علائم دیسک گردن شامل علائم ناشی از فشار بر روی ریشه‌های عصبی و فشار بر روی نخاع است. علائم فشار بر روی ریشه‌های عصبی گردن، منتشر می شود و از گردن و شانه به سمت اندام های فوقانی بدن می رسد.

برای آشنایی با " علل گردن درد " بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: پرشین وی. پیام نمای شبکه سه

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است