براکسیسم (دندان‌قروچه) عارضه‌ای است که در آن ساییده‌شدن دندان‌ها یا قفل‌شدن فک‌ها به طور مکرر روی می‌دهد دندان قروچه در اغلب موارد در هنگام خواب رخ می‌دهد.
یکی از شایع‌ترین علت دندان‌ قروچه استرس است، اما عوامل دیگری از جمله اختلالات خواب، اضطراب،جفت‌نشدن درست فک بالا و پایین و نیز جفت‌نشدن درست دندان‌ها به علت کج و کوله بودن یا فقدان دندان‌ هم می‌تواند عامل آن باشد.

براکسیسم (دندان‌قروچه) عارضه‌ای است که در آن ساییدگی دندان یا قفل‌شدن فک‌ها به طور مکرر روی می‌دهد دندان‌قروچه در اغلب موارد در هنگام خواب رخ می‌دهد.
یکی از شایع‌ترین علت دندان‌ قروچه کودکان نیز استرس است، اما عوامل دیگری از جمله اختلالات خواب، اضطراب،جفت‌نشدن درست فک بالا و پایین و نیز جفت‌نشدن درست دندان‌ها به علت کج و کوله بودن یا فقدان دندان‌ هم می‌تواند عامل آن باشد.
بسته به شدن دندان‌قروچه علائمی از درد و ناراحتی تا شکستگی دندان‌ها ممکن است بروز کند.
در صورتی که دندان قروچه در حین خواب رخ دهد، مشکل است بتوان از آن خبردار شد، اما ممکن است علائمی مانند سردرد،درد فک، دندان‌درد یا لق شدن دندان بروز کند.
برای درمان دندان قروچه عموما با استفاده از گارد‌های دهانی- که دندانپزشک آن را نصب می‌کند- برای محافظت از دندان‌ها از ساییده‌شدن بر روی هم استفاده می‌شود.
اگر استرس عامل اصلی این عارضه باشد، فیزیوتراپی، استفاده از داروهای شل‌کننده عضلانی و مشاوره روانی می‌تواند مفید باشد.

ماساژ عضلات اطراف مفصل فک ٬ استرچ آنها ٬ دسترکت کردن این مفاصل و استفاده از مدالیتی های لیزر و اولتراسوند و استفاده از محافظ دندان در کاهش شکایت این بیماران بسیار موثر است.

نایت گارد یک نوع محافظ است که برای جلوگیری از تماس دندان‌های کودک با یکدیگر استفاده می‌شود و از آسیب رسیدن به دندان‌ها در اثر فشار و ساییدگی آنها بر روی هم جلوگیری می‌کند. نایت گارد دندان همچنین قسمتی از نیروی فشار ناشی از فرسایش دندان و دندان قروچه را خنثی می‌کند. نایت گارد توسط متخصصین ما به صورت اختصاصی برای دهان کودک شما طراحی و ساخته می‌شود و بر روی یکی از فک‌های او قرار می‌گیرد. بعضی از دندانپزشکان ممکن است به جای آنکه خودشان نایت گارد یا محافظ دهانی را بسازند، ابتدا یک قالب از دندان‌های کودک شما تهیه کنند و آن را به یک آزمایشگاه ارسال کنند تا محافظ را از روی آن بسازد.

منبع:فیزیوتراپیست های بدون مرزپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

آدرس کلینیک دیباجی :
تهران ، خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:
تهران،خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف

-


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Share →