فیزیوتراپی دیسک کمر

post_image

آسیب‌های خفیف دیسک معمولاً درد موضعی ایجاد می‌کنند که می‌تواند به علت صدمه قسمت محیطی دیسک کمر باشد و یا به علت التهاب هسته دیسک که هنوز به مرحله فتق نرسیده‌ است ولی به علت فشار ثانویه به اطراف، درجاتی از درد را ایجاد می‌کند. این حالت آسیب جدی محسوب نمی‌شود، مگر اینکه با ادامه نیروهای غیرطبیعی باعث ازهم گسیختگی لایه محیطی و بیرون زدگی هسته دیسک و فشار به رباط طولی پشتی, نخاع و اعصاب نخاعی گردد. در این موارد، با توجه به میزان فشار به ریشه‌های عصبی حالات متفاوتی از درد را ایجاد می‌کند. درصورت فشار به ریشه‌های عصبی در ناحیه کمر به علت فتق دیسک کمر، درد ریشه عصب یا درد انتشاری ایجاد می‌گردد که می‌تواند تا کل اندام تحتانی امتداد یابد. البته چون در ناحیه کمر دیسک‌ های L۴-L۵ و L۵-S۱ بیشتر تحت فشار قرار می‌گیرند بنابراین بیشتر درد عصب سیاتیک که مربوط به پشت اندام تحتانی است بوجود می‌آید که با فیزیوتراپی دیسک کمر این درد ها بهبود می یابد.

متاسفانه در سال های اخیر سن ابتلا به دیسک کمر پایین آمده و بیماری دیسک کمر در جوانان شیوع بیشتری پیدا کرده است. مهمترین علل شیوع دیسک کمر مربوط به وضعیت نشستن و بلند کردن اجسام سنگین از زمین بدون آمادگی است. مردم در ابتدا روی بیماری دیسک کمر بسیار حساس هستند و این سوال برای آنها مطرح است که آیا نیاز به عمل جراحی دارند یا خیر؟

اکثر موارد بیرون زدگی دیسک کمر(هرنی) با انجام فیزیوتراپی دیسک کمر، آموزش و ورزش درمان می شوند و تنها تعدادی از آنها نیاز به عمل جراحی دارند. اما از آنجا که افراد بدون آگاهی از این مطلب دست به مداوای سنتی می زنند مشکلات آنها نه تنها برطرف نخواهد شد بلکه بیشتر هم می شود.

متخصص فیزیوتراپ با اقداماتی نظیر گرم کردن، تحریک الکتریکی، استفاده از میدان های الکتریکی، کشش و دیگر اقدامات، می تواند درد بیمار مبتلا به دیسک کمر را کاهش دهد.

در فیزیوتراپی دیسک کمر بعد از کاهش علائم دیسک کمر زیر نظر فیزیوتراپ شما نرمش های کششی و تقویتی را یاد خواهید گرفت و انجام خواهید داد که تاثیر بسیار مهمی در درمان دیسک کمر شما دارند. بدون انجام این نرمش ها دیسک کمر شما ناقص بوده و دیسک کمر ممکن است بزودی عود کند. این نرمش ها باید هرچه زودتر بعد از فروکش کردن درد حاد شروع شوند.

مراحل فیزیوتراپی دیسک کمر

درمان در فیزیوتراپی برای دیسک کمر به طور کلی به سه گروه اصلی تقسیم می‌شود:

  • تمرین درمانی در فیزیوتراپی دیسک کمر

فیزیوتراپیست به وسیله تجویز؛ انجام و آموزش ورزشهای درمانی خاص؛ ماساژ؛ اقدام به درمان بیمار یا افزایش سطح سلامت می‌کند.

  • الکتروتراپی در فیزیوتراپی دیسک کمر

درمان کمر درد به وسیله دستگاههای ویژه انجام می‌شود این دستگاهها معمولاً امواج خاصی را (امواج مایکرو ویو؛ امواج کوتاه رایویی؛ امواج مافوق صوت؛ امواج الکتریکی) که همگی توسط دستگاه به شکل خاصی تولیدشده و تغییر می‌یابند(مدوله می‌شوند).

  • مهارتهای درمان با دست در فیزیوتراپی دیسک کمر (Manual Therapy)

مهمترین حیطه‌های فعالیت فیزیوتراپی در پزشکی شامل درمان موارد زیر است:

بیماریهای دستگاه حرکتی (ارتوپدی)، بیماریهای دستگاه قلبی و تنفسی، بیماریهای دستگاه اعصاب محیطی و مرکزی، بیماریهای پوستی و سوختگیها، درد و کنترل درد، بیماریهای شغلی.

برای آشنایی با " درمان بیرون زدگی دیسک کمر با فیزیوتراپی " بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: درمان دیسک کمر. درمان کمردرد

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است