فیزیوتراپی شانه

شاید کمتر رشته ای در پزشکی و بخصوص ارتوپدی باشد که به اندازه رشته جراحی شانه به فیزیوتراپی وابسته باشد. بسیاری از بیمارانی که درد شانه دارند، برای درمان قطعی و یا درمان قبل از عمل برای آماده سازی جهت جراحی، باید فیزیوتراپی شوند و تقریباً تمامی بیمارانی که شانه آنها جراحی می شود، بعد از عمل باید مدتی فیزیوتراپی شوند تا روند درمانی آنها کامل شود.

  خیلی از بیماری های شانه هستند که جراحی لازم ندارند و درمان اصلی آنها فیزیوتراپی است. اصولاً و به طور کلی اگر درد شانه جراحی نخواهد، درمانش سه قسمت عمده دارد: 1) رعایت کردن و پرهیز از بردن دست به وضعیتی که مضر است، 2) فیزیوتراپی و 3) دارو که در اغلب بیماریهای شانه نقش کمکی و بسیار کمی دارد و معمولاً هم یک مسکن معمولی است و داروهای گرانقیمت خارجی تحت عنوان غضروف ساز، نرم کننده مفاصل و ... تأثیری ندارند.

  گاهی فیزیوتراپی می تواند بیمار را کامل درمان کند، مثلاً در موارد ابتدایی پارگی تاندون شانه (روتاتور کاف) که هنوز تاندون پاره نشده ( به نام سندرم ایمپینجمنت Impingement Syndrome )، این سه درمان با یکدیگر، اگر حدود سه ماه مداوم ادامه یابند تقریباً 60 تا 70 درصد بیماران درمان می شوند و نیاز به جراحی نخواهند داشت.

شرایط انجام فیزیوتراپی شانه

  به علت وسعت کاری فیزیوتراپی، فردی که تحصیلات فیزیوتراپی دارد و کار شانه انجام می دهد، باید در این زمینه اطلاعات کافی داشته باشد، وبسیار ارزنده و برای بیمار مفید است که فیزیوتراپش با جراحش در ارتباط تنگاتنگ باشند و بدانند که هر کدام دقیقاً چه کاری برای بیمار انجام داده اند و دیگری باید چکار بکند.

  قسمت عمده فیزیوتراپی شانه تمرینات ورزشی و حرکت درمانی است و بنابراین اولاً جراحان شانه بخصوص برای بیماران بعد از عمل، در درمانگاه یا مطب خود برخی از تمرینات را شخصاً به بیمار آموزش می دهند، ولی معمولاً جای فیزیوتراپی را نمی گیرد و فیزیوتراپی هم درخواست می کنند، و ثانیاً در مراکز فیزیوتراپی هم، معمولاً برای شانه دستگاهها و مدالیته های گرانقیمت مثل لیزر درمانی و ... لازم نیست و فقط دلسوزی و پشتکار فیزیوتراپ به همراه همکاری کامل بیمار کلید حل معما است.

منبع:دکتر نخعی

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است