فیزیوتراپی و درد گردن

post_image

با افزایش سن و تشدید آرتروز در ناحیه گردن و ستون فقرات، درد عضلات گردن ایجاد می‌شود اما در افرادی با سنین پایینتر به دلیل درد‌های ناحیه عضلانی گردن است. از جمله دلایل درد در ناحیه گردن می‌توان به کشیدگی عضلات گردن، دیسک ستون فقرات ناحیه گردن، بیرون زدگی دیسک و ضربه وارد شده در تصادفات به دلیل پرت شدن ناگهانی سر به سمت جلو اشاره کرد. بیماری‌های مفصلی از جمله آرتریت، روماتوئید و عفونت در ناحیه گردن، توده‌هایی که در این ناحیه به وجود می‌آیند و یک سری علتهای مادرزادی نیز می‌توانند از جمله علت‌های درد عضله گردن باشد.

اگر حرکاتی که فرد انجام می‌دهد به شکل غیر صحیح، ناگهانی و با فشار زیاد در ناحیه گردن باشد می‌توانند ناراحتی‌های گردنی و اسپاسم‌ عضلانی را ایجاد کنند در بسیاری از موانع وضعیت نامناسب گذاشتن سر روی بالشت و همچنین وضعیت غیر مناسب و غیر مفید بالشتی که فرد استفاده می‌کند نیز می‌تواند از جمله علتهای گردن درد در افراد باشد که با کمپرسور سرد می‌توان این درد را تسکین داد.

تمرینات و حرکات مفید برای گردن درد در فیزیوتراپی

1. گردن را به سمت عقب ، چب و راست حرکت دهید.

2. از حرکات چرخشی گردن وسر خودداری کنید.

3. شانه ها و عضلات اطراف را تقویت نمائید.چرا که با افزایش قدرت و تحمل این عضلات فشار کمتری روی مهره و دیسکهای بین مهره ای وارد میشود:
الف) شانه هایتان را بالا برده و به گوشهایتان نزدیک کنید. 5 ثانیه نگهداشته سبس آزاد نمائید. این حرکت را روزی سه مرتبه هر مرتبه 30 بار تکرار نمائید.

ب) شانه هایتان را به سمت عقب حرکت دهید به طوریکه کتف هایتان از بشت به یکدیگر نزدیک شوند این حرکت را روزی سه مرتبه هر مرتبه 30 بار تکرار نمائید .

4. روی یک تخت دراز کشیده و حرکت گردن را از بائین به بالا تکرار کنید این حرکت را روزی یک بار و هر بار40 مرتبه انجام دهید.

5. روی تخت دراز کشیده و به بهلوی راست بخوابید و حرکت را از سمت راست که بائین است به سمت چب که رو به بالا است تکرار نمائید. این حرکت را روزی یک بار و هر بار 40 مرتبه انجام دهید.

6. روی تخت دراز کشیده و به بهلوی چب بخوابید و حرکت را از سمت چب که بائین است به سمت راست که رو به بالا است تکرار نمائید. این حرکت را روزی یک بار و هر بار 40 مرتبه انجام دهید.

7. همیشه حالتی نظامی وار داشته باشید سر صاف و مستقیم ، نگاه به جلو، شانه ها عقب و بالا سینه بیرون ، شکم داخل ، چه در حالت ایستاده و یا راه رفتن یا نشستن .

از جمله دلایل درد در ناحیه گردن می‌توان به کشیدگی عضلات گردن، دیسک ستون فقرات ناحیه گردن، بیرون زدگی دیسک و ضربه وارد شده در تصادفات به دلیل پرت شدن ناگهانی سر به سمت جلو اشاره کرد.

برای آشنایی با " فیزیوتراپی گردن درد " بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: دکتر ریحانی. نیک صالحی. شکرگزاری

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است