فیزیوتراپی پا

یكی از مفاصلی كه در راه رفتن شما نقش مهمی ایفا می‌كند مفصل مچ پاست. تاندون‌های عضلات ساق پا از این ناحیه عبور كرده و به حركت دادن پا هنگام راه رفتن و دویدن كمك می‌كنند.

بعلاوه رباط‌های مختلف، استخوان‌های مچ را در كنار هم نگه می‌دارند و موجب استحكام این مفصل می‌شوند،‌ اما گاهی این رباط‌ها دچار تابیدگی یا پارگی می‌شوند. این اتفاق به دنبال پیچ‌خوردگی‌ پا رخ می‌دهد. پیچ‌خوردگی مچ پا موجب بروز درد مچ پا و تورم و محدودیت حركات آن می‌شود. برای پیشگیری از پیچ‌خوردگی مچ پا قبل از شروع ورزش به كمك حركات زیر مفصل را خوب گرم كنید.

حرکات اصلاحی پا

حركت اول: روی پنجه یكی از پاها بایستید و دست مخالف را به صندلی تكیه دهید. حال تا جایی كه می‌توانید دست دیگر را در مقابل خود بكشید و زانوی پایی كه روی آن ایستاده‌اید را كمی خم كنید. درحالی كه روی پنجه پا قرار دارید زانوی خود را 10 بار خم و راست كنید. این حركت را 2 نوبت در روز انجام دهید.

حركت دوم: رو به دیوار بایستید و دست‌های خود را همسطح سینه روی دیوار قرار دهید. زانوها را كمی خم كنید و یكی از پاهایتان را كمی عقب‌تر از پای دیگر قرار دهید. حالا به آهستگی خود را به سمت دیوار متمایل كنید تا وقتی كه كشش را در قسمت تحتانی پشت ساق پا احساس كنید. هنگام انجام این حركت سعی كنید انگشتان پای عقب‌تر را به سمت داخل متمایل كنید و پاشنه هر دو پا را از زمین بلند نكنید. 15 تا 30 ثانیه در حالت كشش بمانید و بعد به نقطه شروع بازگردید. این حركت را 3 بار تكرار كنید.

حركت سوم: بنشینید و پای خود را در مقابل دراز كنید. حالا مچ خود را به جلو و عقب خم و راست كنید طوری كه انگشتان پای شما از شما دور شوند و مجددا به سمت شما حركت كنند. این حركت را در جهت چپ و راست نیز تكرار كنید. سپس مچ خود را به صورت دورانی حركت دهید طوری كه انگشتان شما در فضا یك دایره فرضی رسم كنند. هنگام انجام این حركت نباید سایر قسمت‌های پای خود را حركت دهید. این حركت را 10 بار تكرار كنید.

منبع:فیزیوتراپیست های بدون مرز

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است